אורי בידץ מתנדב בחי בר 30 שנה.
הגדל

 

חי בר: כשהטבע מתעורר לחיים

אורי בידץ חי ונושם טבע מאז ילדותו. הוא החליט להפוך את אהבתו ותחביבו לשליחות וב-30 שנה האחרונות מתנדב באופן מלא בעמותת 'חי בר' במסגרתה מקדם את נושא שמירת הטבע, אתרי מורשת וחינוך ברחבי הארץ. ב"גוף ראשון" הוא מספר על פעילותו

 

הנושא הסביבתי היה קרוב מאז ומתמיד לליבי ובשל כך הייתי מעורב מאוד במשך שנים רבות במה שקורה בארץ בנושא הסביבתי והחינוכי. באופן אישי, אני מאמין שהדרך להביא לשינוי במדינה שלנו עוברת דרך החינוך. ילדים לומדים היסטוריה, תנ"ך וביולוגיה בבתי ספר, אבל כשהם יוצאים לשטח ורואים את הדבר האמיתי, את בתי הכנסת השמורים וחיות תנ"כיות ששבו לישראל, הם מבינים מה זה אומר מורשת טבע ומורשת ישראלית. לכן חשוב לי במסגרת תפקידי להשקיע מאמץ גדול לקידום המודעות הסביבתית.

 

האהבה והקשר שלי לטבע והסביבה החלו בילדותי. משפחתי עסקה בחקלאות, בעיקר בגידול שדה עונתיים, מטע זיתים, רפת ולול. כילד וכנער מתבגר, לקחתי חלק בכל עבודות המשק. נסיבות פוליטיות הביאו לכך שמגיל צעיר, התגייסתי להגנה, לפלמ"ח ולצה"ל ומאוחר יותר התמניתי למנכ"ל ויו"ר של רשות שמורות הטבע והגנים.

 

במקביל לתפקיד המנכ"ל ברשות, משנת 1983 לאחר שיו"ר הראשון, אברהם יופה נפטר, התמניתי ליו"ר עמותת 'חי בר' שהוקמה בשנות ה- 50 בה אני פועל עד היום. היום בעידן של האייפון, הטלוויזיה והאינטרנט אנו מתרחקים מהשטח ומלימודי התנ"ך והסביבה, ועלינו לשנות זאת ולהטמיע יותר את ההיכרות עם נושאים אלו, כשהתנ"ך הוא ה-'TEXTBOOK' שלנו. 

 

"סיפוק אדיר"

עמותת 'חי בר' ממלאת חלק ארי בחיי ואני מקדיש לה את מירב זמני. ברגע שאני רואה את השינוי שעשינו - את הפראים במכתש רמון, היחמורים בגליל המעריב והראמים בערבה שחזרו לטבע לאחר היעדרות של מאות שנים, או מכתב מרגש של ילד שביקר באתרי הטבע והמורשת, ובו כותב כי בזכות העזרה שלנו זכה לסייר סיור לימודים מלמד וחוויתי, זהו סיפוק אדיר.

"אני מאמין גדול ביכולתה של מערכת החינוך" 

הפעילות המהפכנית של החזרת חיות לטבע לא זוכה לכותרות. במדינה כמו שלנו, שנאבקת מדי יום בבעיות ביטחון ובעיות חברתיות, קשה לשים את ההכרה המתאימה להצלחות שכאלו, אך ההשבה של חיות התנ"ך בחזרה לטבע לאחר שנים כה רבות ושמירת טבע ומורשת בישראל, זה דבר חשוב לא פחות.

 

חשוב היה לי ליזום את הקמתה של מערכת החינוך עוד בהיותי מנכ"ל הרשות שהלכה והתפתחה במהלך השנים בתיאום עם משרד החינוך והרשויות המוניציפאליות. השאיפה הייתה להגדיל ולפתח את הפרויקט ולכן נוצר שיתוף פעולה מלא עם מועצות מקומיות, מועצות אזוריות, ערים ומשרדי ממשלה.

 

אני מאמין גדול ביכולתה של מערכת החינוך להטביע את הערכים הסביבתיים בילדים מגיל צעיר ורואה חשיבות רבה בכך שמערכת החינוך תעמיק את המודעות הנדרשת בנושא הסביבה, הטבע והמורשת. אחד הדגשים החשובים בעיניי היה להכניס לרשות פונקציה חדשה של חינוך וקשר עם הקהילה כדי שילדים ומבוגרים כאחד יכירו את הסביבה שלהם.

 

הקמנו לדוגמא את פרויקט "אלוני אבא" המציע מפגש מרתק בין ילדים יהודים וערביים בטווח גילאים רחב, במסגרתו נהנים הילדים ממגוון פעילויות והפעלות שמטרתן להעמיק את המפגש בינם לבין עצמם, בינם לבין ילדי היישובים האחרים ובינם לבין שמורת הטבע על שלל מאפייניה."לימוד והכרת הסביבה מניעה אותי לפעול ליזום וליצור פרויקטים חדשים" 

כיום, מארץ פלגי מים - מקורות הירדן ועד אילת קיימים 12 מרכזי חינוך הפועלים, מול רשויות מוניציפליות ומנהלי בתי ספר לכל המגזרים. העמותה מסייעת לרשות הטבע והגנים בפעילויות שמירת טבע, אתרי מורשת וחינוך תוך דגש על ילדי הפריפריה.

 

"מפעל אמץ כיתה"

הוקם פרויקט "מפעל אמץ כיתה" המאפשר הגברת המודעות לסביבה, הטבע והמורשת בקרב אוכלוסיות שבהן המצב הסוציו-אקונומי אינו מאפשר פעילויות חינוכיות ערכיות מסוג זה בדרך כלל. לדוגמא, כשכיתה מגיעה לנבי סמואל אנו מתחילים בחלק ההיסטורי מתקופת השופטים, בית ראשון, בית שני, כל הרבדים ההיסטוריים - ועד מלחמת השחרור, משם אנו גם עוסקים בחי ובצומח שבאזור, כשזה מלווה בציטוטים ומהמקורות.

 

לימוד והכרת הסביבה היא שמניעה אותי לפעול ליזום וליצור פרויקטים חדשים המקדמים את הנושא הסביבתי ומטביעים את ערכי הסביבה לדור הצעיר. אני רואה בכך שליחות חשובה ומקווה שביום מן הימים השמירה על הסביבה תהייה חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של כולנו. באמצעות העמותה אני זוכה לעשות את מה שאני אוהב ומאמין בו גם בגיל 85. התעסוקה בפרויקטים השונים מאפשרים לי להרגיש משמעותי וכשאני מקבל את הכרת התודה והערכה מילד או ילדה זה שווה הכל.

 

·     עמותת חי בר מגייסת מתנדבים לפרטים לחצו כאן.  

·     הכותב אורי בידץ, בן 85, המתנדב בעמותת חי בר מזה 30 שנה.

·       "בגוף ראשון"- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל - shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - עבור מדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת. לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן.

·         רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה" מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל 9093*.

באדיבות ynet    צילום: סלמאן אבו רוכון

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4261619,00.html

עבור לתוכן העמוד