מתנדבי רפואה ושמחה
הגדל

עמותת "רפואה ושמחה" קמה ב-2004 על ידי קבוצת מתנדבים שפעלה מספר שנים קודם לכן לרווחת ושמחת חולים ובני משפחותיהם בבתי החולים ברחבי הארץ. גולת הכותרת בפעילות "רפואה ושמחה" היא הסעת חולים לבתי החולים. 

העמותה שפעילותה מתקיימת ברובה על בסיס תרומות, מפעילה צי אמבולנסים משלה כדי לשנע חולים מוגבלים הנצרכים להגיע לטיפולים בבתי החולים ואין ידם משגת לעמוד בתשלום נסיעות באמבולנסים פרטיים או של מד"א. השירות ניתן לכולם ללא הבדלי דת, גזע ומין. 

הרב ישראל צישינסקי יו"ר "רפואה ושמחה" מסביר: "נסיעה בודדת באמבולנס בעיר עולה מאות שקלים, שלא לדבר על המחירים הכבדים מנשוא בנסיעות חוץ עירוניות. חולים נכים רבים נזקקים פעמיים שלוש בשבוע להגיע לבית חולים לקבלת טיפול מציל חיים כמו דיאליזה, כימותרפיה או מצבים שיקומיים שונים לאחר אירועים מוחיים, תאונות דרכים וכדומה. כל אלו לא מסוגלים לעמוד בהוצאות חודשיות של אלפי שקלים לנסיעות אלו ו'רפואה ושמחה' משמשת להם רגליים כדי להקל עליהם במצבם הכלכלי ולהציל את חייהם". 

העמותה פועלת במגוון תחומים נוספים לטובת החולים ומוגבלים ובני משפחותיהם. בחלוקת מזון, בסיוע לרכישת תרופות שאינן בסל התרופות ועוד. המתנדבים מסיירים במחלקות בתי החולים עם כליזמרים ותחפושות במטרה להביא שמחה ומזור לחולים. 

בימים אלו פונה "רפואה ושמחה" לפיתוח השירות במחוז דרום. ביום ראשון הקרוב ייערך משדר התרמה בערוצי "רדיו דרום" וברדיו "גלי ישראל" שנרתמו למשימה. היעד: גיוס תרומות לרכישת אמבולנס חדש לאזורי הדרום והמרכז ולתחזוקת מערך האמבולנסים להסעה חינם של חולים שידם אינה משגת לצורך קבלת טיפולים רפואיים. 

"שירותים שהיה ניתן לצפות שהמדינה תספק"

הרב לאו והמקובל הרב ניר בן ארצי ייפתחו את יום השידורים המיוחד, שיכלול אנשי עסקים שיתקשרו לחבריהם כדי לגייס מהם תרומה, סיפורים אישיים של חולים הנעזרים בעמותה ועוד. 

להובלת המשדר המיוחד התגייסו רו"ח ראובן שיף (נשיא לשכת רואי החשבון לשעבר) לוי רחמני יו"ר ובעלי קבוצת איילון ביטוח ופיננסים, מוטי פרידמן יו"ר אלקו אחזקות (ויו"ר חב' החשמל לשעבר), אבי בניהו לשעבר דובר צה"ל, איש העסקים שמעון הייבלום יו"ר קרסו נדל"ן, משה טרי לשעבר יו"ר הרשות לניירות ערך ואחרים.

הסעה חינם של חולים שידם אינה משגת לצורך קבלת טיפולים רפואיים

"למרות שמדובר בשירותים שהיה ניתן לצפות שהמדינה תספק, אני גאה בכך שקיימים אנשים בקהילייה העיסקית ואזרחים מן השורה שאכפת להם מהזולת וקמים לעשות מעשה", מספר הרב ישראל צישינסקי, "ההירתמות של אנשי עסקים חילוניים ודתיים באחדות גמורה, למען אותם חולים הנאבקים לזכותם הבסיסית לקבלת טיפול רפואי היא בבחינת צדק חברתי ומרגשת מאוד". 

"רפואה ושמחה" פועלת באמצעות כ-250 מתנדבים קבועים כ-250 ועוד רבים מזדמנים נוספים. העמותה כבר קיבלה בעבר את "מגן שר הבריאות" למתנדבים מצטיינים על עזרתה הרבה למערכת הבריאות בישראל. 

ארי גולדברג (41) נשוי+4, תושב אשדוד מנהל מערך המתנדבים במחוז דרום: "נחשפתי לפעילות העמותה ב-2003  כשהייתי מאושפז ב'תל השומר' והמתנדבים עברו בין החולים ושאלו בשלומנו, רקדו סביבנו וחילקו מזון, אלה היו רגעים שהשכיחו את הכאב. אחרי שהבראתי חיפשתי את העמותה וביקשתי להצטרף. נשארה בי התחושה של כמה שמחה וצחוק זה הכניס למחלקה ורציתי גם".  

בחייו הפרטיים ארי הוא איש עסקים מצליח בתחום הנדל"ן. "היות ואני עצמאי יש לי את הזכות לשלב בין שעות העבודה והמקצוע לבין התרומה לקהילה". ארי גולדברג כבר השקיע עד היום כ-1,600 שעות התנדבות בבתי החולים. ב-2009 הוא קיבל את אות "המתנדב המשמח" של "רפואה ושמחה", לאחר שבכל מסיבה הפך להיות הכוכב הראשי שמצליח להצחיק את החולים ולרגשם עד דמעות.

 שרגא ניימן (27) איש יחסי ציבור, רווק מירושלים. מתנדב בנשמתו. מגיל 11 התנדב בשכונה בחלוקת מזון למשפחות: "שמעתי מחבר על ההתנדבות במעגל המתנדבים של "רפואה ושמחה". בהתחלה העברתי איתו לילות ארוכים ליד מיטות חולים, רובם עריריים שאושפזו במצב קשה. נדיר מאוד למצוא אנשים בהתנדבות כה קשה ולאורך שעות ארוכות ביממה. זה כל כך נגע ללבי והבנתי עד כמה זה חשוב ולכן ביקשתי להצטרף גם". 

שרגא מתנדב כנהג אמבולנס של "רפואה ושמחה" בעיקר בימי שישי, כי במהלך השבוע עובד כשכיר: "פעמים רבות אני מסיע ילדים עיוורים ונכים לקייטנות סוף שבוע. אתה רואה ילד בן 4 שלא מסוגל להזיז שום איבר מגופו, עיוור ונכה, מציאות כואבת שעולה על כל דמיון ואתה מבין שזה בידיים שלך להביא לו את האור ולסלול לו את הדרך. כשאני רואה אותו מחייך אין דבר ערך בעולם המשתווה לכך, זוהי הרגשה עילאית של חסד אמיתי".

 צביקה פאלוך (37) נשוי ואב ל-4 מירושלים. צביקה עובד מסביב לשעון כעוזר מנכ"ל בחברה גדולה. ביום שישי, היום החופשי שלו, הוא מתנדב בקביעות כנהג אמבולנס של "רפואה ושמחה": "החסד הוא כפול. למרות כל האהבה שהילדים הללו מקבלים ממשפחותיהם, המשפחה הנושאת בנטל גידול ילד נכה, זקוקה לחופשה, לאוויר, וסופי השבוע שהילדים איתנו מאפשרים להם קצת זמן איכות לעצמם. 

לא פעם שמעתי מהורים שבאו לקחת את ילדם מקייטנה של שבת, שזו פעם ראשונה, לאחר מספר שנים, שהם זכו לשבת יחד לשוחח כזוג רגוע שעה שלמה ללא הפרעות. כשהילד בבית זה לא קורה. בכל רגע נתון מישהו צריך להתמודד ולעזור לו וכשהוא כבר נרדם ההורים מותשים בעצמם.

מצד שני יש גם את הילד, שבשל נכותו לא יכול לצאת מביתו ככל הילדים. כל יציאה שלו כרוכה במאמץ גדול. כשנותנים לו פתאום חופש לצאת מהבית ולצאת מהשגרה היומית הקבועה שלו לתוך פעילויות שונות עם ילדים נוספים שנמצאים באותו מצב, זוהי המתנה הגדולה ביותר שניתן להעניק לו. אני מודע לכך שהקושי הגדול בארגון קייטנות כאלו הוא השינוע למקום הקייטנה ובחזרה, ובכך אינני חוסך כל מאמץ. זה האושר והמילוי שלי". 

ישראל מלמן (30) נשוי ואב ל-3 מאשדוד, מתווך דירות. למרות שניחן בקול מיוחד, בחר שלא לעבוד בתחום המוזיקה, אך מחובר אליה בכל נשמתו. ישראל מלמן נחשב ל"זמר הבית" של "רפואה ושמחה" והוא הרוח החיה בארגון ואחראי על תיאום כל פעילויות השמחה בבתי החולים. 

"אי אפשר לתאר במילים את הפעילות. מי שלא ראה מסיבה לא יבין איך חולים שרק לפני חצי שעה גנחו מכאבים במיטת חוליים שוכחים מהכל, שמחים וצוהלים, מתרגשים ובוכים, אין תענוג גדול מזה בחיים. אתה מרגיש שאתה עושה משהו אמיתי". 

מנדי שקד (30) רווק, סטודנט למשפטים מירושלים, מתמחה בחברת בנייה ופעיל חברתי. "התוודעתי ל'רפואה ושמחה' כשסעדתי את סבי, בבית החולים "רעות" בת"א. ראיתי איך הוא היה נרגש ומרוצה כשהמתנדבים נכנסו לפזז ולשמח. למרות שסבא לא ממש יכול היה לתפקד פיזית, התרגשתי לראות אותו מואר ושמח, והחלטתי כבר באותו אירוע להצטרף ללהקת המשמחים של העמותה".

 מנדי החליט לחסוך 10 אחוזים ממשכורתו מדי חודש והפתיע את מנהלי העמותה כשסיפר "צברתי מספיק כסף לרכישת אורגן משוכלל שישרת את המסיבות הגדולות בבתי החולים וזה לעילוי נשמתו של סבא שכ"כ התרגש מפעילותכם בחייו". בכסף אכן נרכש אורגן משוכלל שעד היום נגינתו משמחת אלפי אנשים וילדים. לימים הצטרף מנדי גם כמתנדב במערך חלוקת המזון למשפחות נזקקות בערבי חגים בירושלים.

 "חולים רבים בישראל מתלבטים האם להעדיף לקנות לחם וחלב או לשלם עבור נסיעה לטיפול רפואי", מסכם הרב ישראל צישינסקי. "התקווה היא שהציבור בישראל לא ימשיך להמתין להחלטות הממשלה וייקח את האחריות לידיו על חולים אלו שאין ידם משגת להגיע לטיפולים רפואיים. אני משוכנע שיחד עם ציבור גדול שיירתם נוכל להביא לפתרון המלא של סוגייה כואבת זו".  

לתרומות ושותפות בהחזקת והרחבת מערך האמבולנסים, ולהתנדבות בעמותה התקשרו: 02-8002000 או הכנסו לאתר

 "

באדיבות  Ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4265184,00.html
עבור לתוכן העמוד