דף חדש למנהיגות והתנדבות
הגדל

 

פותחים דף חדש

סדנא שיזם אילן בן סעדון לנערים להם נפתח תיק פלילי הביאה בסוף התהליך לסגירת התיקים

 

 

ככלל, בני נוער מעל גיל האחריות הפלילית אשר מבצעים עבירות פליליות נחקרים על ידי שוטרים מוסמכים ממשרד הנוער. כנגדם נפתחים תיקי פ"א - רישום פלילי ותיקי ט"מ - הליך של טיפול מותנה שמתבטא במתן תקופת ניסיון בשיתוף פעולה עם שרות מבחן לנוער שממליץ לגורמי המשטרה האם להמשיך בהליך הפלילי או לחילופין על הליך שיקומי טיפולי.

לא פעם נערים נגדם תיק פלילי הופכים להיות מסומנים וסובלים מדעות קדומות מצד החברה. וזה החלק הקל. תיק פלילי פוגע באפשרות לבחור שירות צבאי איכותי או להתקבל למשרות בהמשך. לא תמיד הנערים מודעים לאות קלון שהם מתחילים לשאת בגיל צעיר כל כך ולמעגל אליו הם נכנסים.

במודיעין, יזם והוביל סגן ראש העיר אילן בן סעדון פרויקט שמתקיים גם בערים אחרות בארץ - "העצמה כחולה" - שמטרתו ליצור הליך מניעה הדרכתי וחברתי ייחודי נוסף על הקיים וזאת לצורך פתיחת צוהר מחשבתי חדש ומתן הזדמנות שיקומית לאותם נערים.

"הציעו לי ללכת ולהיחשף לפרויקט בפתח תקווה והבנתי שאין סיבה שזה לא יתקיים גם במודיעין", אומר בן סעדון. "ביקרתי בפתח תקווה יחד עם ליאת אביזמר, מתאמת הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול בעירייה ויעקב אלמוג, מנהל המחלקה לשירותים חברתיים והתלהבתי מאוד. הצגתי את הנושא בפני הנהלת העיר. קיבלתי תמיכה מהעירייה ומחיים ביבס ודאגנו לתקצב את זה. הרעיון הכללי הוא לאתר נערים שיש להם תיק פלילי שישתתפו בסדנה בת 13 מפגשים שכוללת פעילויות של המשטרה. בסופה של הסדנה, מקבלים הנערים תעודה בטקס בעירייה בנוכחות ראש העיר והתיק הפלילי נמחק".

  

בזכות השוטר אבנר

התוכנית פועלת בשיתוף פעולה וסיוע מקצועי של שירות מבחן לנוער, כוללת ליווי שוטף של נציגים מטעם העירייה וליווי מקצועי הכולל פיקוח ובקרה על כלל הפרויקט של קצין נוער יישובי ועובד סוציאלי. אחת המטרות היא שילובם של בוגרי התוכנית בתוכנית המשך בקהילה - במסגרות הנוער ובתוכניות התנדבות. לדברי בן סעדון, במהלך התוכנית מקבלים בני הנוער הקניית ערכים של אהבת הזולת, אחריות אישית, רצון לתרום לקהילה, מוסר אישי, הכרת האחר, ערך התנדבות, מתן כלים להתמודדות עם מצבים שונים בדגש על הימנעות מביצוע עבירות פליליות, פיתוח יכולת לעבודה אישית וקבוצתית, העלאת הביטחון והדימוי האישי.

  

"לא ראיתי את עצמי כעבריין"

עם שניים ממשתתפי פרויקט "העצמה כחולה" נפגשתי על מנת להבין ממקור ראשון מה הפרויקט שינה אצלם ומה הם לקחו הלאה, לחיים, מעבר לביטול הטכני של התיק במשטרה. נאור וכפיר שמחו לשתף פעולה. הכרתי שני נערים מנומסים ונעימים, לא משהו שהייתם מצפים לפגוש כשאומרים "תיק פלילי", גם אם אתם נקיים לגמרי מדעות קדומות. בפגישה השתתפה גם טוני חי, מנהלת תוכנית "עיר ללא אלימות" במודיעין.

נאור, תלמיד כיתה י"א בעירוני א היה מעורב לפני שנתיים באירוע אלימות בתיכון עירוני ג בו הוא למד אז. "הייתה תקרית בה אחד הילדים דיבר לא יפה אליי ולא החברים שלי אז הלכנו אתו מכות. למעשה, אני רק החזקתי אותו. היינו ארבעה - חמישה חבר'ה. בעקבות זה הייתה חקירה במשטרה ופתחו לי תיק. תיק יכול להגיע למשפט או להיסגר וחייתי הרבה זמן עם סימן שאלה גדול. מעולם לא הייתי מעורב בתקריות אלימות. אחרי החקירה חזרתי רגיל ללימודים עד סוף כיתה ט כשהכיתה בה למדתי התפרקה ועמדו בפניי שתי אפשרויות: לעבור ל'ברנקו וייס' או לעירוני א. לא חשבתי ש'ברנקו וייס' זה בשבילי, אז בחרתי בעירוני א והשתלבתי שם ממש טוב חברתית. קל לי למצוא חברים וגם אין לי בעיה לימודית".

איך הגעת ל"העצמה כחולה"?

"כמה זמן לפני סוף כיתה י התקשרו לאמא שלי מהעירייה והסבירו לה על הסדנה שמתכוונים לפתוח. אמרו לה שהשתתפות בתוכנית מבטלת את התיק. בהתחלה התלבטתי כי לא ראיתי את עצמי כעבריין וחשבתי שיהיו שם עבריינים. אבל אמא שלי התעקשה שאשתתף".

כיצד זה התנהל?

"היה לי ראיון והפגישה הראשונה הייתה בתחילת החופש הגדול. פגשנו את העובד הסוציאלי והשוטר הקהילתי שהנחו את הסדנה. בסופו של דבר גיליתי שהמשתתפים הם כמוני, חבר'ה רגילים שהייתה להם מעידה חד פעמית".

מה למדת מהסדנה?

"זה גרם לי להסתכל אחרת על המשטרה, להבין את העבודה שלהם. דיברנו עם נרקומן שסיפר את הסיפור האישי שלו ובחור שהיה בחיל הים, נפצע ושיקם את עצמו. זה מאוד השפיע עליי. החלטתי שאני רוצה לתרום בצבא באמת ולא סתם להעביר שלוש שנים".

  

מונעים את ההתדרדרות

טוני חי מדגישה את חשיבות המעורבות ההורית. "אנחנו מערבים את כל הגורמים - גם את הילדים וגם את ההורים. הם צריכים להבין שאלכוהול זה סם לכל דבר מבחינת החומר עצמו. עצם העובדה ששוטר העביר את הסדנה גם שינה אצלם את הרושם שהיה להם בנוגע לגוף הזה", היא אומרת וכפיר מדגיש: "בעקבות הסדנה הבנתי ששוטרים מטרתם לעזור לנו והיום פחות פוחדים מהם".

מה אתם אוהבים לעשות בזמנכם הפנוי?

כפיר: "אני אוהב לשחק כדורסל, יוצאים למסעדה ברמת גן במקום למועדונים בתל אביב ויושב הרבה עם החברים".

נאור: "נמצא הרבה עם החבר'ה, מחשב פחות מושך אותי".

והלימודים?

"אני לומד במגמת פסיכולוגיה, ביולוגיה וגיאוגרפיה", מעיד כפיר "לא מקשיב בשיעורים ומוציא 90 במבחנים. נאור לומד במגמת כלבנות ותקשוב.

נאור: "חלק מהחבר'ה מזלזלים בכל הקשור בתיקים פליליים וחושבים שסוגרים להם את זה בגיל 18". כפיר: "גם אני לא פחדתי פעם מתיק. היום אני מבין שזה יכול להרוס לך את החיים".

"מבחינתנו, המטרה המרכזית היא שהנערים האלה יהיו שגרירים בחברה מבחינת התנדבות ומנהיגות, שזה לא יעצור כאן", מסכמת טוני.

שגב בן שלום, עובד סוציאלי ומורה דרך, הנחה, יחד עם שלומי, השוטר, את הקבוצה. למרות שהוא כבר רגיל להנחיית נוער בסיכון, הייתה זאת עבורו חוויה מיוחדת. "הנחיתי הרבה קבוצות נוער, אבל להנחות יחד עם שוטר זה חדשני", הוא אומר. "מטבע הדברים, המשטרה כגוף אכיפה, לא באה בדרך כלל לדבר עם בני הנוער לפני שקורה משהו שלילי, אלא לאחר מכן, על מנת להרחיק או להעניש. במקביל, באה לידי ביטוי הגישה של העובד הסוציאלי שמנסה לבדוק איך לוקחים נער ומונעים אצלי התדרדרות".

 

מתיק פלילי לקורס טיס

מי שתמך בפרויקט והבאתו למודיעין, הוא כאמור ראש העיר חיים ביבס שרואה את החשיבות בגיוס  הנערים ליחדות מובחרות לצה"ל, וזה קורה כאמור רק אחרי שהתיק הפלילי נמחק.

 " לדעתי החשיבות היא בכך שמחזירים את הילד למסלול כדי שימשיך להתקדם וישרת בצבא שירות איכותי. יש מקרה קלאסי של אחד הנערים שכתוצאה מהפרויקט הצליח להתקבל לקורס טייס. יש לו פוטנציאל ענק להיות מוביל דרך. הרישום הפלילי יימחק לו כתוצאה מההשתתפות בתוכנית. בנושא הזה צריך לתת את הקרדיט לסגני, אילן בן סעדון שקיבל ממני את ברכת הדרך, אבל בני הנוער המשתתפים בפרויקט הם המרוויחים העיקריים".

אתה מכיר באופן אישי מקרים כאלה?

"אני לא רוצה להיכנס לשמות, אבל אני מכיר באופן אישי דוגמה של מישהו שעשה טעות ולמרות תיק שנפתח לו, בסופו של דבר הצליח לתקן את זה בדרך אחרת".

אילן בן סעדון, מי שהוביל את הפרויקט וליווה את הנערים מבקש לסכם: "זכות גדולה נפלה בחלקי לקדם את הפרויקט של 'העצמה כחולה'. שיקום בני הנוער הינו אבן בוחן לכל העוסקים בתחומי המניעה, הטיפול, האכיפה והשיקום. זוהי תעודת כבוד לכל העוסקים במלאכה בפרויקט חשוב ומבורך זה. אני רואה בטיפול בבני הנוער בכלל, ובנוער בסיכון בפרט, משימה ערכית, לאומית וחברתית. הפרויקט מסייע בידם של בני הנוער לפתוח דף חדש, ולמחוק את הרישום הפלילי, באמצעות עבודה טיפולית קבוצתית, במקביל לפיתוח כישורים חברתיים. בשיחותיי עם גזברית העירייה, שריינו תקציב לקבוצות נוספות כדי להעניק הזדמנות זהה לבני נוער רבים ככל האפשר". באדיבות: מקומון מודיעין  http://www.mcity.co.il/index.php?id=40734

 

 

עבור לתוכן העמוד