דרוש: שר לענייני החברה האזרחית
הגדל

 דרוש: שר לענייני החברה האזרחית

בישראל 2012, רבבות אזרחים מושפעים מדי יום מעבודתן של עמותות, והמגזר השלישי צפוי רק להתרחב ■ כדי לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בפעילות המגזר לכלכלה הישראלית, נדרשת יד מכוונת.

 

 

יש לקוות שהממשלה שתוקם לאחר הבחירות תהיה יעילה וקומפקטית, ובכל זאת, הנה משרד חדש שדווקא ראוי להקים בממשלה הבאה ואף להציב בראשו שר במשרה מלאה: משרד לענייני החברה האזרחית.

החברה האזרחית נהפכה זה מכבר לאחד הענפים הפעילים והתוססים בישראל. כ-15 אלף עמותות פעילות כיום, מעסיקות כ-370 אלף עובדים ונעזרות ב-280 אלף מתנדבים. העמותות מעניקות שירותים ומקדמות מדיניות בסוגיות כמו דיור, חינוך, הגנת הסביבה, בריאות ורווחה. ב-2010 היו הכנסותיהם של ארגוני החברה האזרחית 104 מיליארד שקל, והוצאותיהם היו 108 מיליארד שקל - תרומה של 5.8% לתוצר המקומי-גולמי של ישראל.

תרומתה של החברה האזרחית למשק הישראלי היא אפוא גדולה - וקיים פוטנציאל לתרומה גדולה עוד יותר. בישראל 2012, רבבות אזרחים מושפעים מדי יום מעבודתן של עמותות, והמגזר השלישי צפוי רק להתרחב. אך כדי לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בפעילות המגזר לכלכלה הישראלית, נדרשת יד מכוונת.

על הממשלה הבאה יהיה להפגין יוזמה - הן במתן תקציבים והן בגיוס תמיכה פוליטית וציבורית לעמותות. הקמת משרד לענייני החברה האזרחית היא אפוא צעד מתבקש. השר שיקבל לידיו את התיק יוכל לפעול באופן ממוקד בפיתוח מערך הממשקים המורכב של החברה האזרחית עם משרדי הממשלה. בעיקר נכונים הדברים להספקת שירותים חברתיים, קידום נושאים יסודיים השייכים לעולם הרגולציה, התקצוב והמימון של העמותות בישראל, ועידוד של חדשנות ויזמות חברתית. אלה מהלכים שיתרמו למשק ככלל ולסדר היום החברתי בפרט - הן בשגרה והן בחירום.

בבריטניה זה כבר עובד. משרד למגזר השלישי הוקם שם לראשונה ב-2006, ובהמשך פיקח על פרויקטים חברתיים בהיקף של 515 מיליון ליש"ט. 45 עמותות בבריטניה קיבלו אז מעמד של שותפות אסטרטגיות של המשרד וזכו למענקים. ב-2010 שינה המשרד את שמו למשרד לחברה האזרחית, האחראי על עמותות, מיזמים חברתיים וארגוני התנדבות. לפי נתוני המשרד, החל מאותה שנה ניהל המשרד פרויקטים בעלות של כ-170 מיליון ליש"ט, סייע לארגונים לקבל מאות מיליונים נוספים מקרנות, וקידם הקלות ברגולציה וסייע בייעוץ ארגוני לעמותות.

לא מדובר רק בכסף או בפרויקטים. הקמת משרד לחברה אזרחית הציבה את המגזר השלישי במרכז סדר היום הציבורי בבריטניה. האופוזיציה אף מינתה חבר פרלמנט מטעמה שיהיה אחראי על התחום - ומאז השר מטעם השמרנים והשר המקביל לו בממשלת הצללים של הלייבור מחליפים מהלומות והאשמות לגבי מי דואג יותר לחברה האזרחית - ויכוח מהסוג שהארגונים החברתיים בישראל יכולים רק להתקנא בו.

המודל הבריטי יכול וצריך לעבוד גם בישראל. לממשלה שתיבחר כאן בינואר 2013 תהיה הזדמנות לחזק את אופיה האזרחי של ישראל ואת השירותים החברתיים - לא בסיסמאות, אלא במעשים. על ראש הממשלה הבא למנות פוליטיקאי או פוליטיקאית שיפשילו שרוולים, לא יפחדו לקפוץ למים הקרים ויקימו משרד חדש לטיפוח החברה האזרחית. הרווח יהיה של כולנו.

הכותב הוא מנכ"ל שיתופים .   באדיבות דה מרקר

 

http://www.themarker.com/opinion/1.1863232

עבור לתוכן העמוד