עמותת "אור ירוק" מתנדבת להילחם בתאונות
הגדל

מכל ארבעה נערים ללא רישיון מודה: "נהגתי ברכב"

כנס "נוער בסיכון" שנערך בהרצליה, חשף נתונים מבהילים לגבי התנהגות צעירים בכביש. מנכ" העמותה, שלמה אבואב: "חייבים המשטרה להגביר את האכיפה"

בעקבות תאונת הדרכים שבה נפצע קשה, נער בן 14 ביפו, כאשר נהג ברכב, מפרסמת עמותת "אור ירוק", נתונים מדאיגים על היקף נהיגת בני נוער ללא רישיון נהיגה.  


מדי שנה נתפסים על ידי משטרת ישראל, כאלף נערים שנהגו ללא רישיון נהיגה מסקר שערכה עמותת "אור ירוק", עולה כי אחד מכל ארבעה נערים ללא רישיון נהיגה (16-18) מודה שנהג ברכב ללא רישיון נהיגה. הנתונים נחשפו ב-12 בדצמבר 2012 על ידי שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת "אור ירוק", בכנס נוער בסיכון שנערך בהרצלייה.

במהלך הכנס הציג אבואב את היקף תופעת הנהיגה ללא רישיון בקרב בני הנוער. על פי הסקר, 27% מבני הנוער שאין ברשותם רישיון נהיגה, הודו כי נהגו ברכב, ללא רישיון. עוד עולה מהנתונים המבהילים כי 25 אחוזים מבני הנוער מודים, כי הם מכירים חברים או נערים אחרים, שנוהגים בכלי הרכב ללא רישיון. ובנוסף, 30 אחוזים מהנערים שיש להם רישיון נהיגה, הודו כי נהגו ברכב לפני שהוציאו רישיון.

אור ירוק מציגה: סדנאות שיקומיות לבני נוער

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהיגה ללא רישיון היא כמו רולטה רוסית. כדי להילחם בתופעה המסוכנת, על בתי הספר להגביר את ההסברה והלימוד, כי נהיגה ללא רישיון מסכנת את חיי הנהג ואת שאר משתמשי הדרך. על המשטרה להגביר את האכיפה כנגד נערים שבחרו לעלות על ההגה, מבלי שהוציאו רישיון נהיגה."

עמותת "אור ירוק", בשיתוף שירות המבחן לנוער ומשרד הרווחה מפעילים מזה מספר שנים פרויקט שיקומי-חינוכי, לבני נוער שנתפסו נוהגים ללא רישיון. מדי שנה נתפסים כאלף בני נוער, לאחר שנתפסו נוהגים ללא רישיון.

הנערים עוברים סדנה בת 10 מפגשים עם מדריך מתנדב מעמותת אור ירוק וקצין מבחן לנוער. ובה הם מבינים את הסכנות וההשלכות של נהיגה ללא רישיון. עמותת "אור ירוק", מפעילה עשרות קבוצות כאלו בכל רחבי הארץ מדי שנה לאוכלוסיה היהודית

ולאוכלוסיה הערבית.

בכנס הוצגה תכנית חדשה שבמסגרתה, יזכו בני נוער בסיכון, להדרכות בנושא זהירות ובטיחות בדרכים. התכנית היא פרי שיתוף פעולה של עמותת "אור ירוק", רשת החינוך ובתי הספר "עתיד", והאגף לקידום נוער במשרד החינוך.

במסגרת תכנית הלימוד החדשה, בני הנוער במסגרות לימוד נוער, ילמדו בסך הכול, כ-60 שעות הדרכה בנושאים הקשורים לבטיחות בדרכים. בני הנוער ילמדו 24 שעות לימוד של תיאוריה, 16 שעות של בטיחות בדרכים ויעניקו 20 שעות התנדבות לקהילה במגוון תכניות ההתנדבות של עמותת "אור ירוק".   


מטרת התכנית, להטמיע בבני הנוער את ההבנה, כי נהיגה ללא רישיון ונהיגה לא נכונה, עלולה לגרום לתוצאות הרסניות. מדובר בבני נוער בסיכון, שנמצאים בשולי החברה והרצון הוא להסביר להם את ההשלכות והסכנות שבכביש.

 

כנס נוער בסיכון של אור ירוק בהרצליה. נתונים מבהילים .

 

באדיבות מעריב http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/423/200.html?hp=1&cat=673&loc=88

עבור לתוכן העמוד