עמותת מתנדבי "מנטור לחיים"
הגדל

 

"תושיט יד עדינה ותכוון אותו בחזרה למסלול הנכון"

"קמה עמותה ששמה לה למטרה לבנות 'כישורי חיים' למי שצריך, ואין לו. מדובר בקבוצה קטנה מתוך כ-2,000 חיילות וחיילים בודדים שמשתחררים מצה"ל בכל שנה ואין מי שיתמוך בהם". המנטור דני בן ישי מספר "בגוף ראשון"

דני בן ישי

כן, יש לי מקצוע שפרנס אותי שנים רבות, הביא אותי למחוזות מרתקים וגרם למשפחה הקרובה שלי - לחייך. עבדתי בהייטק והרגשתי שדואגים לי לכל פרט וכל גחמה ואפילו משתדלים לתת לי את הכסא שאני מעדיף במטוס.

אבל, כשאני מסתובב בארץ, אני מרגיש כמו בתוך בועה או כדור שקוף בהיקף של כמעט שני מטרים שסובב סביבי. יש כל כך הרבה אנשים שלא זכו לזה. אז ניסיתי. ניסיתי לחלק מזון לרעבים והרגשתי כמו "טקסי דרייבר". ניסיתי לתרום בוועד ביה"ס של הילד שלי ונתקלתי בברברת, קשקשת ומקום שבו אנשים מוציאים תסכול במקום לפתור בעיות.

למזלי, סיפרתי על התסכול לידידתי נעמה (שם לא בדוי) והיא סיפרה לי שעכשיו קמה עמותה ששמה לה למטרה לבנות "כישורי חיים" למי שצריך, ואין לו. מדובר בקבוצה קטנה מתוך כ-2,000 חיילות וחיילים בודדים שמשתחררים מצה"ל בכל שנה ואין מי שיתמוך בהם.

איך מתחברים לאדם שחי בעולם שונה לחלוטין משלי?

התחברתי לרעיון מייד. נפגשתי בבית קפה נתנייתי עם בחור גבוה ורזה, מבויש משהו שענה לשם דוד (שם כן בדוי). איך מתחברים לאדם שחי בעולם שונה לחלוטין משלי? שאני כמו זומבי בשבילו? שיכול ללמד את כל המשתתפים ב- "הישרדות" מה זו הישרדות אמיתית בג'ונגל הישראלי?

"הלכתי עם הלב, אינסטיקט וטיפה שכל"

כמו תמיד, הלכתי עם הלב, אינסטיקט וטיפה שכל. שמעתי מדוד קצת פרטים, לא חפרתי מה קרה להורים שלו (אמא נפטרה מסרטן כשהיה בן 13, לא ידוע מה קורה עם האבא). הרגשתי, לא ידעתי, שאני חייב לפתור לו את הבעיה הקשה הראשונה כדי שיאמין בי ולא לנסות למנטר אותו. זה הגיע מהר.

הוא התלבט היכן ללמוד: במכללת "ספיר" בשדרות עם אפשרות להיכנס בשנה שניה לאוניברסיטת בן-גוריון כסטודנט מן המנין או להצטרף למכללת רופין בעמק חפר. הבנתי שהוא אוהב אלקטרוניקה, חומרה, והתרשמתי שהבחור האקר בלי ללמוד תוכנה... ואני למדתי 4 שנים בטכניון.... אחרת, מי היה חושב לקחת טלפון סלולארי ולהאיץ את המהירות של המעבד המרכזי ב 40% כדי שהטלפון יעבוד ויגיב מהר יותר? (אל תגידו לי שזה גומר את הסוללה מהר יותר, אני יודע...).

"תראה לו את האפשרויות ותן לו להתלבט ולהחליט"

לקחתי את דוד לביקור בשני המקומות, נפגשנו עם אנשים בכירים בתחום, הפגנתי בקיאות בנושא ויותר מכל, מעורבות ואכפתיות לצרכיו, חלומותיו, וליכולותיו. בחנו יחדיו את כל הפרמטרים כולל טבלאות של בעד ונגד ודוד בחר במכללת ספיר. כמנטור תפקידי ברור והוא לא ל"פתור את הבעיה" אלה לסייע להגיע להחלטה עצמאית ולהעניק "כישורי חיים", וכך זה עבד.

הוא נרשם והתקבל ללימודים בספיר והתכונן להתחיל את השנה. השאלות וההתלבטויות מגיעות על בסיס יום יומי, אנחנו מקפידים לשוחח כמה פעמים בשבוע ואפילו על בסיס יומי, נפגשים פעם בכמה ימים, ומתלבטים יחדיו בנושאים שונים ומגוונים שמטרידים אותו. אני מצידי מקפיד לעזור לו לראות את האפשרויות ולתת לו לבחור את הנכונה. לא לבחור עבורו.

ההתלבטות הבאה, היכן לגור? קרוב למכללה וביוקר או "רחוק" מהמכללה (20 דקות) ולהגיע באוטובוס. מגורים רחוקים עולים 300 ש"ח פחות בחודש. ושוב, הסברתי לו את ה Pros & Cons והובלתי אותו במסלול הנכון עד שהוא בחר לגור קרוב. זו הדרך למנטר אדם צעיר. תראה לו את האפשרויות ותן לו להתלבט ולהחליט מה נכון. ואם אתה רואה שהוא "סוטה" מהכיוון הנכון, תושיט יד עדינה ותכוון אותו בחזרה למסלול הנכון.

היום, אני מרגיש שדוד תורם לי יותר משאני תורם לו מכיוון שהסיפוק שאני מקבל הוא ללא-מחיר וישאר איתי כל החיים. התרומה שלי לקהילה ולחברה בישראל - משמעותית ורלוונטית מאד. מה ישווה למשפט של מש"ב (משוחרר בודד) שמתקשר אליך ביום ההולדת שלך ואומר: "מזל טוב ובריאות ושתדע לך שאתה לא יודע כמה אני אוהב אותך"?

מנטור לחיים – עמותה שנוסדה מתוך צורך גדול של חיילים וחיילות בודדים שהשתחררו מהצבא ופונים לדרך אזרחית עצמאית, בוגרת, משוחררים הנתקלים במיליון ואחת שאלות רק שלהם אין עם מי להתייעץ, אין מי שיכוון ויהווה אוזן קשבת להתלבטויות והקשיים.

מידי שנה משתחררים מצה"ל כ- 2,000 חיילים בודדים, ההופכים לאזרחים בודדים. מנטור לחיים הוקמה לפני כארבע שנים על ידי איתי קנר, במטרה לאפשר גם לאלה לקבל הזדמנות שווה להשתלבות בחברה הישראלית.

החונכים, או המנטורים מלווים את המשוחררים הבודדים עד חמש שנים בכל התלבטות, בעיה או מכשול הניצבים בפניהם. אם אלו שאלות לגבי מגורים, עבודה, לימודים, התנהלות מול רשויות, בנקים, חברות סלולאר, מקום עבודה חדש ועוד. רבים מהם הופכים לבני משפחה, מוזמנים לחגים ואירועים משפחתיים וזוכים במורה דרך לחיים.

לראשונה בתולדותיה מזמינה העמותה את הציבור לערב התרמה להקמת קרן מיוחדת שמטרתה, לסייע בדמי קיום למשוחררים. כמו כן העמותה תשמח להצטרפות מנטורים נוספים.

·          .

·         "בגוף ראשון "- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - עבור מדור "בגוף ראשון ". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת. לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן .

·         רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה " מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל 9093*.  באדיבות ynet

·         http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4330383,00.html

עבור לתוכן העמוד