בת 73 מתנדבת בבית החולים יותר משלושים שנה
הגדל

עזרת נשים

אינעם בת ה-73, מתנדבת בבית החולים האנגלי בנצרת, כבר יותר משלושים שנה. היא וחברותיה מפעילות חנות שבה מוצעים למכירה שלל מוצרים מעשה ידיהן, כשכל ההכנסות נתרמות לבית החולים. "התנדבות נובעת מאיך שחינכו את האדם בבית"

אינעם עזאם, בת ה- 73, מתנדבת בבית החולים האנגלי בנצרת, המוסד הרפואי הוותיק ביותר בארץ, כבר למעלה משלושים שנה. היא החלה להתנדב בבית החולים כנערה והייתה אחראית בעיקר על עבודות תפירה. "כשהייתי צעירה לא היו בבית החולים סדינים קנויים ונאלצנו לתפור את הסדינים, השמיכות ואפילו את בגדי החולים", מספרת אינעם. "נהגנו לגזור את הבדים בבית החולים ולחלק אותם בין כל המתנדבות. כל אחת הייתה תופרת בבית ומחזירה לבית החולים את מה שתפרה. מכיוון שגרתי קרוב לבית החולים, בכל פעם שהיה צריך משהו, הייתי מגיעה. היו לי מפתחות משלי ולא פעם נקראתי לפתוח חדרים נעולים".  

בשלב מסוים, התחתנה אינעם והקימה משפחה. היא הפסיקה להתנדב והקדישה את כל זמנה לילדיה, אלא שבית החולים נשאר קרוב לליבה ובתחילת שנות השמונים, חזרה להתנדב בו. מאז ועד היום, היא חלק מהנוף של בית החולים הוותיק והמיוחד.


המתנדבות מכינות ומוכרות כדי חרס, שמיכות, עוגות ועוגיות
 אינעם גילתה כי הזמן נותן את אותותיו גם בבית החולים – כשחזרה, כבר לא היה צורך בעבודות תפירה ידנית ועבודת ההתנדבות כללה בעיקר ייצור עבודות-יד לצורך בזאר חג המולד המסורתי של בית החולים. עבודות היד היו נמכרות למשפחות החולים או לתיירים וההכנסות שימשו את בית החולים לרכישת ציוד. בחג המולד ב- 1996, יצא שהמתנדבות הכינו הרבה מאוד מוצרים ונשאר מלאי גדול. אחת הבנות הציעה שייפתחו חנות קבועה בבית החולים.

בית החולים שיתף פעולה עם היוזמה והבנות החלו להכין את המוצרים באופן שוטף ולמכור אותם בחנות החדשה שנפתחה בבית החולים, לכל אורך השנה. הן מכינות כל דבר, החל מכדי חרס ושמיכות וכלה בעוגות ובדברי מתיקה מזרחיים. "לפעמים נכנסים לחנות קונים ומתחילים להתמקח", מספרת אינעם, "אבל כשהם שומעים שכל ההכנסות קודש לטובת בית החולים, הם מיד משלמים מחיר מלא".

החנות פתוחה בכל יום משעות הבוקר ועד הצהריים ומאוישת בשתיים או בשלוש מתנדבות בכל רגע נתון. לדברי אינעם, תורמת החנות הכנסה יפה לקופת בית החולים האנגלי, שרוכש באמצעות הכספים מכשור רפואי. "כל צוות בית החולים חולק לנו הרבה מאוד כבוד – מה שאני לא כל כך אוהבת, מכיוון שאני לא מתנדבת כדי להתרברב במה שאני עושה".


המתנדבות בחנות שהקימו בבית החולים
עשרים המתנדבות נפגשות אחת לחודש כדי לדון בסוגיות שצצות בשגרת העבודה וכמובן, גם בשביל הכיף. "אני חושבת שהתנדבות נובעת מאיך שחינכו את האדם בבית", אומרת אינעם. "אבא שלי זכרונו לברכה, נהג לומר לי ללכת ולעזור היכן שאני יכולה. אולי בגלל זה אני כל כך אוהבת לעזור".

בבית החולים האנגלי בנצרת, הוא המוסד הרפואי הוותיק ביותר בארץ ושוכן במבנה אבן מיוחד. הצוות הרפואי והחולים הם ערבים ויהודים שעובדים ושמתאשפזים זה לצד זה.

בואו גם אתם לעשות קצת טוב! אלפי פרויקטים התנדבותיים ממתינים לכם ביום מעשים טובים, 5 במרס 2013. יש לכם רעיון לפרויקט שיכול לעשות טוב? שלחו לנו וננסה להוציאו לפועל ביום המעשים הטובים. לפרטים נוספים - "יום מעשים טובים" גם בפייסבוק . באדיבות ynet 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4348726,00.html
עבור לתוכן העמוד