"פרס רפפורט לאשה המחוללת שינוי"
הגדל

נשים מחוללות שינוי ומקבלות פרס

היום (ד') יחולקו פרסים בסך 75,000 דולר לזוכות בתחרות "פרס רפפורט לאשה המחוללת שינוי": מייסדת עמותת "קו לעובד", מייסדת עמותת "אנוש", מייסדת עמותת "נסיכת המדבר" ומייסדת עמותת "כנפיים של קרמבו"

בחודש נובמבר האחרון בישר מגזין "לאשה", על פרס חדש משותף לקרן משפחת רפפורט והמגזין שיוענק לנשים שהעשייה שלהן מחוללת שינוי במרחב הציבורי, החברתי או הכלכלי בישראל. היום, יום רביעי, 13 במרץ, יוענקו הפרסים לזוכות בתחרות "פרס רפפורט לאשה מחוללת שינוי".

כ-300 נשים הגישו מועמדות לתחרות שנערכה השנה לראשונה. חבר השופטות כלל בין היתר את השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, פרופ' רבקה כרמי, פרופ' יולי תמיר ופרופ' זהבה סולומון, הן בחרו 14 נשים שהעפילו לשלב חצי הגמר ומתוכן נבחרו 4 הזוכות.

קרן משפחת רפפורט מעניקה מדי שנה פרסים משמעותיים בתחום האמנות, בשיתוף עם מוזיאון תל־אביב, ובתחומי המחקר הביו־רפואי, בשיתוף עם מכון רפפורט. השנה, כאמור, תחלק הקרן, בשיתוף עם "לאשה", גם פרס לציון עשייה נשית המחוללת שינוי בחברה הישראלית.

בטקס החגיגי שייערך במוזיאון תל אביב, במעמד ראש עיריית תל אביב-יפו, יעניקו רות רפפורט ומרים נופך מוזס העורכת האחראית של מגזין "לאשה", את הפרסים לזוכות:

1. פרס ראשון בסך 30,000 דולר על מפעל חיים ועשייה רבת שנים, יוענק לחנה זוהר, מייסדת "קו לעובד".

2. פרס בסך 10,000 דולר יוענק לחניתה רודני, מייסדת עמותת "אנוש".

3. פרס בסך 10,000 דולר יוענק למונה אל בחנין, מייסדת עמותת "נסיכת המדבר".

4. פרס "היזמית המבטיחה" בסך 25,000 דולר, יוענק לעדי אלטשולר מייסדת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו".  

 

חנה זוהר - "קו לעובד": פרס מפעל חיים

חנה זוהר, בת 65 מתל אביב, חוותה הלנת שכר על בשרה כשהייתה חדרנית במלון. כשהחליטה להקים את עמותת "קו לעובד", מימנה את הפעילות ממשכורתה כקלדנית. בכיתות רגליים ובעבודה קשה שאין בה יום ולילה חוללה מהפך ביחס לעובדים הזרים.

"קו לעובד", הנלחמת בניצול עובדים ושלילת זכויות בסיס על ידי מעסיקיהם. הקרן מייצגת את הנפגעים מול הרשויות - הגירה, משטרה וכו'. בשנות פעילותה נזקפים לזכותה מאות ואלפי מקרים של סיוע לעובדים במצוקה באופן מיידי ובקידום מעמדם השוויוני בחוקים ובפסיקות בתי משפט.  

 

חניתה רודני מייסדת עמותת "אנוש"

חניתה רודני, איבדה את הוריה ואחיה בשואה, שרדה אונס קבוצתי בגיל תשע, גילתה שבתה הבכורה חולה בסכיזופרניה, וצמחה מתוך הקושי. עמותת "אנוש" שהקימה החזירה את התקווה לאלפי נפגעי נפש ובני משפחותיהם. העמותה מונה 52 סניפים, ומספקת שירותים מכל הסוגים לנפגעי נפש ובני משפחותיהם.

בעקבות סיפורה האישי של בתה חולת הסכיזופרניה היא בחרה להפוך את הצרה הגדולה הזו למשהו שיעשה טוב למשפחתה ולאחרים. בת 83, כפר סבאית, אלמנה, אם לארבעה וסבתא לעשרה נכדים.  

מונה אל חבנין מייסדת עמותת "נסיכת המדבר"

בגיל 28, עם חמישה ילדים קטנים ובהיריון, נאלצה מונה אל חבנין להתגרש בגלל סכסוך בין המשפחות ועמדה לאבד את החזקה על ילדיה. אחרי שניצחה במלחמתה הפרטית, החליטה להילחם למען נשים אחרות, והקימה את עמותת "נסיכת המדבר" שפועלת נגד ריבוי הנשים, נלחמת באלימות נגדן ומסייעת למי זקוקה לעזרה.

העמותה פועלת לקידום מעמדה של האישה הבדואית בחברה המסורתית ובחברה הישראלית, זאת על-ידי הקניית כלים אקדמיים, שפתיים ותעסוקתיים לנשים שנקלעו לקשיים ומצוקה. העמותה פועלת בעיקר למען בדואיות באזור הנגב.

 

עדי אלטשולר,"כנפיים של קרמבו": היזמית המבטיחה

אחרי שבגיל 11 התנדבה להיות חונכת של ילד מקסים עם שיתוק מוחין, הבינה אלטשולר

 

26, שהיא יכולה לעזור לאלפי ילדים כמותו. התוצאה: תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", שהקימה בגיל 16 (!), שמשלבת ילדים מהחינוך המיוחד וילדים רגילים, ושיש לה היום 20 סניפים ברחבי הארץ, שהוקמו על ידי בני נוער. בסניפים פועלת מסגרת חברתית חינוכית בלתי פורמלית שמשתתפים בה כבר 1,700 ילדים ובני נוער, חניכים וחונכים. ב-2009, "כנפיים של קרמבו" קיבלה את אות הנשיא, הוקרה רשמית על הובלה של שינוי חברתי.  באדיבות ynet http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4352270,00.html

עבור לתוכן העמוד