המתנדבים לשמירת המפרץ
הגדל

 

 

שומרי המפרץ מאילת

הם מנקים את הנחלים כדי שלא יעבירו איתם זיהום ופסולת לים, אוספים זבל שמצטבר בחופים ומנהלים פעילות הסברה על חשיבות הניקיון באיזור. פעם בחודש, עם ציוד מלא ושקיות אדומות, הם צוללים בים האדום כדי לשמור על הניקיון שלו. לרגל יום כדור הארץ הכירו: המתנדבים לשמירת המפרץ

שמי שחר נוטס אני בן 18 תלמיד כיתה י"ב באילת. אני מתנדב במסגרת המחוייבות אישית שלי בתוכנית "שומרי המפרץ" ומעוניין לספר קצת על התוכנית המדהימה הזאת.

 אני חבר בתוכנית זו השנה השנייה, והצטרפתי בעקבות המלצה של חבר ששכנע אותי ששומרי המפרץ הוא המקום הכי טוב וכיפי שיש להתנדב בו. כבר אחרי המפגש הראשון התברר שהוא צדק לגמרי.

 במסגרת שומרי המפרץ אנחנו לומדים קודם כל על המפרץ ובכלל על איזור אילת ובנוסף אנחנו לומדים על נושאים סביבתיים שונים כמו על החשיבות של מיחזור למשל.

 אחת מהפעילויות שלנו בשומרי המפרץ היא ניקיון הנחלים בעיר. בכל ניקיון כזה אנחנו מנקים את הנחל מכיוון שאם לא ננקה אותו רוב הסיכויים שכל הליכלוך יגיע לים.


"הדגים לא מבדילים בין זבל לאוכל ואם יאכלו את הזבל הם עלולים למות" 

 הפעילות המרכזית שלנו שלה אני מחכה בקוצר רוח היא הצלילה החודשית - אחת לחודש אני ועוד כ-20 חבר'ה שמשתתפים איתי בתוכנית הולכים לצלול ולאסוף זבל מהים האדום ולהוציא אותו, פעילות שנמשכת כחצי שעה בכל פעם.

 הפעילות הזו חשובה מאוד מכיוון שבאיזור אילת יש הרבה דגים והם אינם מבדילים בין זבל לבין אוכל ואם הם יאכלו את הזבל הם עלולים למות.

 הים האדום הוא גם הפנים של ישראל

סיבה לא פחות חשובה היא הניקיון של החוף. אני, משפחתי, חבריי והתיירים שמגיעים לעיר רוחצים בים וחשוב לנו לרחוץ בים נקי. הים האדום הוא גם הפנים של ישראל בשביל התיירים, אם המים לא יהיו נקיים התיירים לא יגיעו שוב לאילת ויספרו על כך גם לחבריהם בחו"ל וכולם יעדיפו לבלות חופשה במקום בו המים הרבה יותר נקיים.

 לאחר הצלילה אנחנו ממיינים את כל הזבל שאספנו ועובדי העירייה מפנים אותו. בזמן האחרון אנחנו עוברים בחופים ומסבירים לאנשים שיושבים שם למה צריך כל כך לשמור על המפרץ, אני מקווה שבעקבות פעולות ההסברה שלנו נזכה לראות תוצאות והחופים באילת ובישראל בכלל יהיה נקיים יותר.

 התוכנית הזאת מגבשת בין החברים והחברות שמשתתפים והפכנו להיות ממש חברים טובים. את חלק מהמשתתפים לא הכרתי בכלל לפני התוכנית וזה ממש כיף להתחבר עם אנשים חדשים שאתה לא מכיר.

 "מקווה שבעתיד שומרי המפרץ תהפוך להיות תנועות נוער ארצית"

אנחנו גם מעבירים גם שיעורים לתלמידי היסודי ומספרים להם על הפרויקט כדי שגם להם תהיה מודעות לסביבה ואז גם הם ייצטרפו לפרויקט כשהם יהיו בגילנו. לקראת יום כדור הארץ שמתקיים היום (ב'), אני רוצה לשתף בחלום - מקווה שבעתיד שומרי המפרץ תהפוך להיות תנועות נוער ארצית מה שיגרום למודעות סביבתית גבוהה יותר בישראל.

 ·         "בגוף ראשון"- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - למדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת. לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן.

 ·         רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה" מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל-9093*.

באדיבות ynet       http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4370732,00.html

עבור לתוכן העמוד