הקסם של כפר נהר הירדן
הגדל

אפילו המילה 'קסם' לא מתארת את המקום הזה"

טיפול רפואי, חוויתי וחברתי מוענק באהבה לילדים ונוער החולים במחלות שונות בנוף מרהיב בכפר נהר הירדן. חיים טופול, שקיבל את ההשראה להקמת המקום מחברו פול ניומן ז"ל, מספר

 בין גבעות מוריקות ונוף גלילי מרהיב, על שטח של 250 דונם, שוכן לו כפר נהר הירדן. בכפר מתארחים ילדים ונוער שמחלות קשות שונות פקדו את גופם, וכאן ללא הבדלי דת גזע ומין הם מקבלים טיפול רפואי ולא פחות, חוויתי וחברתי, בנוף מרהיב, מצוות נאמן ומתנדבים עם לב רחב.

את הכפר בישראל, יזם חיים טופול המוכר לכולנו. את הרעיון שאב מחברו השחקן המנוח פול ניומן  שייסד כפרים דומים ברחבי העולם במטרה אחת: רווחתם של ילדים החולים במחלות קשות משפחותיהם.

 בכפר, שהוקם מכספי תרומות, תקציב ממשלתי ועזרה מאנשים טובים אחרים, נמצאים מספר מתחמים כדוגמת מרכז אמנות ויצירה ובו סדנת קרמיקה, הכוללת תנור שריפה, סדנת נגרות ועץ, סדנת תכשיטנות, גרפיטי, צביעת חולצות, ציור, מתקני ספורט אתגרי, אולם תאטרון ועוד.

 אחד מהמבנים המרכזיים בכפר, הבית העגול, משמש מרכז המכיל ספריה, חדר מחשבים, סדנת צילום משוכללת וכמובן חדר למוזיקה. הוסיפו גם פינת חי, מתקן אומגה, מתחם קמפינג, מתחם ליירי בחץ וקשת ואף מתחם לרכיבה על סוסים. 

 בכפר צוות רפואי מקצועי הכולל עובדים ומתנדבים. לואב חלבי מדלית אל כרמל, חניך בקורס בלשים בביה"ס לשוטרים שמתנדב בכפר יחד עם חמישה צוערים אחרים מהקורס שלו מסביר מדוע הוא מקדיש לכפר חלק משעות הפנאי הנדירות שלו: "על מה אתה מדבר, הגעתי כדי להתנדב לעזור וגיליתי שבעצם אני מקבל כאן לא פחות".

 מכתב תודה שכתבה אחת מבנות השרות במקום מתאר בפשטות את תכלית המקום: "הכפר הוא מקום שכל מטרתו לתת לילדים, איך נאמר, שסובלים ויסבלו הרבה בחייהם, פיסת הנאה והצלחה בחייהם הקשים. מקום שבלי לשים לב, מקרב בין לבבות של אנשים שונים כל כך. מקום שנותן הזדמנות להשאיר את האגו בצד ולבחור בדרך של ביחד. כי בסופו של דבר כולנו עשויים מאותו חומר וכולנו רוצים לאהוב ולקבל אחרים ושיאהבו ויקבלו אותנו בחזרה.

 בלי קשר לארץ בה נולדנו או לצבע העור שקיבלנו מההורים, בלי קשר לפוליטיקות שניראה שבכוח מנסים להכניס בינינו. זה מקום שמציג ידיים פתוחות, גם כשזה בכלל לא הגיוני ושמאפשר שיחה טובה, גם אם השפה גרועה ובעצם אין הרבה מה להגיד, כי אצלנו הכל מועבר דרך העיניים".

 המתנדבת אורלי הוסיפה: "אפילו המילה קסם לא מצליחה לתאר את המקום הזה. כפר נהר הירדן הוא מקום בו ילדים בעלי מחלות כרוניות זוכים לשבוע של כיף בלתי נגמר, ללא דאגות ואף ללא תשלום.

 הכפר עובד לאורך כל השנה, אך חופשת הקיץ היא כמובן התקופה העמוסה בו ביותר. לאורך כל חופשת הקיץ מגיעים לכפר מחזורים בני ארבעה עד שבעה ימים, לפי מחלות או בעיות רפואיות שונות, כאשר כל מחזור מחולק לקבוצות גילאים מתאימות.

 לכל קבוצה ישנו צוות מדריכים גדול וכן אחות אחת צמודה, כשלכל צוות מדריכים כזה ישנו ראש צוות. כל קבוצה מקבלת צבע מסוים, וזהו הצבע המגדיר אותה למשך השבוע. הדגש העיקרי בכפר הוא על חיזוק כל קבוצה בפני עצמה ולא על תחרות בין הקבוצות". דבר אחד בטוח, רק אופטימיות ניבטת בכפר, גם של המתארחים ובטוח של המארחים. 

 באדיבות ynet     http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4370304,00.html

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד