"התנדבנו והרווחנו סבא חדש"
הגדל

"התנדבנו והרווחנו סבא חדש"

"לפעמים סתם היינו יושבים עמו בסלון, שותים תה קמומיל ומזילים דמעה לנוכח סיפוריו המרגשים. עם הזמן, ראינו כיצד שמחת החיים שדעכה אצל יצחק במהלך השנים - לפתע מתחילה לשוב אליו". בני נוער מתנדבים ב"לאורו נלך" מספרים על חוויותיהם ומזמינים להצטרף ולהתנדב בחופש

אשל קרפ ודביר בן חמו  

לסבא יצחק, הגענו דרך ההתנדבות הבית ספרית בעמותת "לאורו נלך". סבא יצחק היה איש מופלא, ניצול שואה, ערירי, אוהב אדם, כלוא בתוך עצמו. בדידות, כל כך הרבה בדידות הייתה שם כשפגשנו אותו. ניסינו להתקרב, לדובב, להתחבר והכל היה לנו קשה כל כך.

 הרבה סבלנות נדרשה לנו, הרבה שעות של השקעה ושל חום ואמפתיה אליו עד שזכינו לכך שסבא יצחק יאמץ אותנו אל ליבו באהבה רבה.

 וכך קרו הדברים: מידי יום רביעי, במסגרת פרויקט ההתנדבות של "לאורו נלך", נסענו שנינו מהישיבה שלנו, ישיבת מטה בנימין בבית אל, לבית האבות "גן עדן" באריאל, שם פגשנו את יצחק שגיא ז"ל. יצחק, ניצול שואה שאיבד את מאור עיניו, לא הרבה לצאת מביתו ולפגוש אנשים אחרים. גם משפחה לא הייתה לו.  

בעבורו, המפגש עמנו היה משמעותי ומרגש. יצחק ראה בנו את הנכדים שמעולם לא היו לו ואנו אהבנו אותו כאילו היה סבנו האמיתי. 

במהלך ההתנדבות עם יצחק, עזרנו לו בתיקונים בבית אותם לא יכול היה לבצע בעצמו עקב עיוורונו. סידרנו וניקינו את ביתו וגינתו הקטנה והוצאנו אותו לטיולים ארוכים בחוץ. עזרנו לו עם מטלות בירוקרטיות כמו מילוי טפסים או הקראת מכתבים.

 לפעמים סתם היינו יושבים עמו בסלון, שותים תה קמומיל ומזילים דמעה לנוכח סיפוריו המרגשים. הבריחה מאירופה הנאצית, השתתפות במלחמות ישראל, מותה הפתאומי של אשתו האהובה. עם הזמן, ראינו כיצד שמחת החיים שדעכה אצל יצחק במהלך השנים - לפתע מתחילה לשוב אליו.

 עם הזמן, הקשר בינינו התהדק אף יותר והמשיך גם מעבר לשעות ההתנדבות. יצחק היה מתקשר אלינו לפני כניסת השבת, מאחל לנו שבת שלום ואנו הגענו לבקרו לפני החגים, בהם הרגיש בודד יותר מבדרך כלל.

 כשתקופת ההתנדבות הסתיימה, המשכנו לפקוד את ביתו מדי כל שבוע. גם כשאושפז יצחק בבית החולים עקב מחלה קשה, המשכנו לבקר ולנסות ולשמח אותו.

 לפעמים היה יודע שהגענו אליו ולפעמים כבר לא. לצערנו, מספר חודשים לאחר מכן נפטר יצחק כתוצאה מהמחלה הקשה ממנה סבל. אובדנו של יצחק ציער אותנו ברמה שלא תתואר, מאחר והוא היה לנו כמו בן משפחה של ממש. אף על פי כן, שנינו מלאי תקווה שהצלחנו לגרום לו מעט נחת ושמחה בשנותיו האחרונות, אותן בילה בחברתנו במקום להיות בודד.

 המפגשים עם יצחק השפיעו עלינו רבות ואין ספק שגם עזרו לנו להתבגר. תחושת הסיפוק והאחריות שבעזרה לאדם נזקק הביאו אותנו ליזום ולקחת אחריות בתחומים נוספים בחיים, בבית הספר, בצבא. אולם מעל לכל, בזכות יצחק הבנו שלמעשינו יש משמעות גדולה הרבה יותר ממה שאי פעם חשבנו.

 מעולם לא חווינו תחושת סיפוק ומיצוי עצמי כל כך גבוהה כמו שהייתה אצלנו בעת תקופת הביקורים אצל יצחק, במיוחד מתי שראינו ששמחת החיים חוזרת אליו בזכותנו. תודה לך יצחק, למדנו ממך כל כך הרבה על החיים ועל עצמנו. תודה ויהיה זכרך ברוך. לעולם לא נשכח אותך. 

הכותבים אשל קרפ ודביר בן חמו (19) הם מתנדבים בארגון "לאורו נלך".

 

אורות של קיץ - מבצע התנדבות ענק

רוצים לתרום לחברה במגוון תחומים? רוצים לנצל את חופשת הקיץ לפעילות ערכית ומיוחדת? יש בכם את הרצון לתת מעצמכם ולהתנדב? משתוקקים לחוויות חדשות ועוצמתיות ומפגש עם מאות בני נוער? החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת לתרום תרומה אמיתית עם מוקד התנדבות הקיץ של ארגון "לאורו נלך" ומשרד החינוך. 

 

שיקום ופיתוח הגליל, התנדבות במחנות צבאיים, סיוע לקשישים קשיי יום, עזרה לחקלאים שנקלעו לקשיים כלכליים, התנדבות בעיירות פיתוח ברחבי הארץ וסיוע בפרויקט חפירות ארכיאולוגיה - בארבע שנות פעילותו של מוקד הקיץ, יותר מ-10,000 בני נוער מישובים, תנועות נוער, בתי ספר ורשויות מקומיות מכל הארץ כבר הספיקו לתרום משמעותית לקהילה.

 

הקיץ, יגיעו קבוצות מתנדבים למושב "באר מילכה" שנפגע קשה ממכת הארבה שפקדה את

הדרום לאחרונה ויסייעו לחקלאים המקומיים בשלל תחומים. המתנדבים יעסקו בדישון הקרקע והכשרתה לזריעה נוספת, פינוי חממות שנפגעו מהארבה, הקמת חווה חקלאית ועוד.

 

במוקד אחר, יגיעו המתנדבים למושב "עמיעוז", שם יסייעו לחקלאי שנפגע כלכלית מהמבצעים הצבאיים בדרום. הנערים יהוו כוח עזר לפינוי החממות ויעסקו בשתילה של פירות וירקות.

 

קבוצות מתנדבים נוספות יגיעו ליישובי הפריפריה והפיתוח בנגב ובגליל וישתלבו בעזרה לקהילה. המתנדבים יעסקו בשיפור פני הישוב, ביקור קשישים בבתי אבות, הדרכה בקייטנות וכן השתלבות עם הנוער המקומי בפעילות חינוכיות.

 

·         ההתנדבות מיועדת עבור גילאי 18-15

·         הההרשמה באתר "לאורו נלך " או בטלפון: 052-3115607.  באדיבות ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4396369,00.html

 

 

עבור לתוכן העמוד