התנדב כדי למצות את המיטב מהחוויה האקדמית
הגדל

   כדאי שתדעו מה מגיע לכם

 

     בשבועות הקרובים יחזרו אלפי הסטודנטים לספסל הלימודים, חלקם ייכנסו לראשונה למוסדות להשכלה גבוהה, חלקם כבר תלמידים ותיקים. עבור אלה וגם אלה אספנו שלל טיפים, עצות והמלצות כדי שיוכלו למצות את הזכויות המגיעות להם.  

   מלגות

   שכר הלימוד הגבוה מקשה על כולם ואין מי שלא שואף להוזיל אותו קצת. בשביל זה יש מלגות. באתר האינטרנט של התאחדות הסטודנטים אפשר למצוא מאגר של מלגות. מתוך יותר 600-מ מלגות שונות - יש סיכוי די טוב שתוכלו למצוא את הקרן שמתאימה לכם.

   אחת הדרכים לקבלת עזרה בשכר הלימוד היא התנדבות. למי שמחפש מלגה עם עשייה משמעותית אפשר להתנדב למען ניצולי שואה בפרויקט הלאומי ולסייע בבירור הזכויות שלהם ותיעוד סיפוריהם האישיים. זוהי גם הזדמנות לסייע לניצולי שואה ולקבל מלגה בתמורה על סך 5,000 שקלים. יש גם מלגות לפי מגזרים וארצות מוצא. כך, למשל, קרן מכבים מעניקה מלגות לסטודנטים יוצאי איראן. סכום המלגה משתנה משנה לשנה.

   משרד החינוך מעניק מלגה מיוחדת לציבור החרדים. סך המל ה עומד על 4,000-3,000 שקלים לסטודנט. המלגה ניתנת על בסיס תבחיני הכנסה ומצב סוציו-אקונומי. נשים  

   הלומדות את תחום המ דע יכולות לקבל את מלגת אונסקו-לוריאל למען נשים במדע. במסגרת השותפותת יוענקו שתי מלגות אונסקו לשנת ,2012 בסך 50 אלף שקלים כל אחת, למדעניות ישראליות מבטיחו ת   בעלות השגים חדשניים ויישומיים במדעי החיים, שיסייעו להן במחקרן.  

   זכויות ותנאים מיוחדים

   ידע על הזכויות המגיעות לכם עשוי להקל את חייכם הסטודנטיאליים. סטודנטיות בהריון זכאיות להיעדר 30-מ אחוזים מכלל השיעורים בכל קורס שבו חלה חובת נוכחות (כלל זה נכון גם לגבי טיפולי פוריות, לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת או אומנה.( המוסד מחויב לאפשר את דחיית הקורס ולחזור עליו ללא תשלום נוסף בתנאי שהסטודנטית לא נבחנה בו. החל מהחודש השביעי להריון ועד חודש לאחר הלידה, המוסד חייב לאפשר לסטודנטית לחנות, ללא תשלום, בקרבת מקום הלימודים.  

   ומה עם המילואימניקים?

   למשרתים במילואים מגיעות זכויות מיוחדות גם כן. אם חייל מילואים נעדר מבחינה עקב שירות מילואים, הוא זכאי להיבחן במועד נוסף אחר בעבור כל מועד שהפסיד. מועד הבחינה הנוסף יתקיים לאחר תום שירות המילואים כך שיוכל להתכונן לקראתה.

   אם בשל שירות מילואים הסטודנט פיספס הגשת מטלה, המוסד מחויב   לדחות את המועד של הגשת המטלה או לאפשר מטלה חלופית בהתאם להחלטת המרצה, לפחות במספר הימים שבהם היה הסטודנט בשירות מילואים. על המוסד לסייע גם בהשלמת החומר שהפסיד הסטודנט עקב שירות המילואים באמצעות מתן הדרכה, חונכות, שיעורי עזר, חומרי עזר או בכל דרך אחרת שיקבע המוסד.  

   עולים חדשים

   סטודנטים עולים זכאים גם הם לתנאים מיוחדים. סטודנטים בני העדה האתיופית זכאים לסיוע מיוחד הכולל ייעוץ והכוון בבחירת מקצוע לימודים, מימון שכר לימוד ומתן מלגות קיום, שיעורי עזר, תמיכה וחונכות אקדמית והלוואות בתנאים מיוחדים, זאת כחלק ממפעל מינוף ההשכלה הגבוהה בקרב יוצאי אתיופיה של המשרד לקליטת העלייה. במקרים מסיומים זכאים יוצאי אתיופיה להתחשבות בציוני פסיכומטרי נמוכים מהנדרש כדי לקדם את השתלבותם במוסדות להשכלה גבוהה. מדיניות זו נהוגה על פי החלטת המוסד עצמו.  

   איך מגיעים?

   כדי להגיע בצורה החסכונית ביותר אל מוסד הלימודים כדאי להשתמש ברב קו של התחבורה הציבורית. כדי להנפיק או להאריך רב קו סטודנט עליכם להגיע לעמדת ההנפקה של אחת ממפעילות התחבורה הציבורית באזור מגוריכם. השנה, לראשונה, פעלה התאחדות הסטודנטים להצבת עמדות להנפקת רב קו ביותר 30-מ מוסדות ברחבי הארץ. הביאו עימכם תעודת סטודנט תקפה ואישור לימודים ותוכלו לחסוך זמן רב וכמובן ו כסף.

   השנה, לראשונה, בעקבות   מאמצי התאחדות הסטודנטים הארצית, סטודנטים בשנים מתקדמות המחזיקים בתעודת סטודנט משנת תשע"ג ובאישור לימודים תקף לשנת תשע"ד, יכולים להנפיק רב קו סטודנט באמצעות אישורים אלה. סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה נדרשים להציג גם אישור זכאות להנחה בתחבורה הציבורית. אם כבר בשנה שעברה נהניתם מהנחת סטודנט בתחבורה ציבורית, עליכם להגיע לאותו המפעיל שאצלו הנפקתם את התעודה בשנה שעברה. אם אתם מעוניינים להשתמש בתחבורה ציבורית במהלך כל השנה, כדאי לכם לרכוש הנחה שנתית מראש.  

   המאבקים הצפויים

   שנת הלימודים נפתחת בצל מאבקים סטודנטיאליים שונים שחלקם החלו כבר במהלך שנת הלימודים הקודמת. לדברי אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים, "כבכל שנה, כאשר יישמע קול התרועה, תעסוק התקשורת בפתיחת שנה"ל האקדמית.

   מייד לאחר מכן כולם ייכנסו לתרדמת החורף האופיינית שלהם וציבור הסטודנטים בישראל הוא שימשיך להתמודד עם יוקר המחיה שמחריף משנה לשנה. הסטודנטים מצפים שממשלת ישראל תבין שהשנה הקרובה אינה מכרעת רק מבחינת הטיפול בסוגיה האיראנית - אלא גם בטיפול בסוגיות הישרדותו של הדור הבא, המצטרף למעמד הביניים בישראל הקורס תחת הנטל."  

   מקצועות חדשים

   השנה נפתחו חוגי לימוד חדשים בכמה מוסדות לימוד. אחד הייחודיים בהם הוא התואר במיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית צפת  וכן לימודים לתואר בזואוטכנולוגיות במכללת תל חי.   

באדיבות ישראל היום   http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODE/Israel/Default.aspx?href=ITD%2F2013%2F10%2F04

 

עבור לתוכן העמוד