התנדבות מתוכננת
הגדל

דרושה התנדבות מתוכננת

כולנו מרוויחים מתהליך ההתנדבות: חברות עסקיות, האדם העובד והמתנדב, וכמובן גם הקהילה על שותפיה

 

>> השקעה של חברות עסקיות בקהילה נהפכה לחלק בלתי נפרד ממדיניותם של רוב העסקים בעולם המערבי. השקעה בקהילה בכלל, והתנדבות עובדים בפרט, נהפכת לפרקטיקה שאיננה נחלתו של המגזר העסקי בלבד, אלא כזו שמייצרת שיתופי פעולה הכרחיים בינו לבין יתר המגזרים - הציבורי והעסקי.

מדי שנה, בתחילת דצמבר, כשמציין האו"ם את יום המתנדב הבינלאומי, חשוב להזכיר עד כמה הפרקטיקה הזו מורכבת ודורשת ראייה רחבה ומקצועית; עד כמה דרושה לעסקים "התנדבות מתוכננת". דו"ח שנתי שמפרסם בימים אלה ארגון CECP - גוף מחקר מרכזי עוסק בעידוד פילנתרופיה של עסקים - מסכם את 2012 עם עלייה מרשימה בהיקף ההתנדבות בקרב חברות ועסקים, שהסתכם ב–20 מיליארד דולר בכסף ובשעות התנדבות. ממצאי הדו"ח מתבססים על 240 חברות, בהן 60 הנכללות ברשימת Fortune 500מהמחקר עולה כי היקף התרומות גדל ב–59%, וכי 38% מהחברות הגדילו את התרומות שלהן ב–25% או יותר. כמו כן, צבר התרומות של עסקים גדל ב–42%, ל–4.5 מיליארד דולר בין 2007 ל–2012

מדובר בנתונים משמחים ומעודדים, ללא צל של ספק, אך אל לנו להשתכר מהשמחה הזו. נתונים נאים הנוגעים להתנדבות עובדים אינם מספיקים ללא השקעה כספית משמעותית מצד החברות - אותן חברות השולחות את עובדיהן אל החזית הקהילתית, כדי לסייע לנוער במצוקה בשיעורי הבית, לצבוע מועדונית או לארוז חבילות מזון לנזקקים לקראת החג. ואכן, לפי הדו"ח, במקביל לעלייה במספר החברות המאפשרות התנדבות על חשבון שעות העבודה - תרומה חשובה לכשעצמה - חלה עלייה משמעותית בתרומות כסף ושווה כסף בהשוואה ל–2007, השנה שלפני פרוץ המשבר הכלכלי העולמי. חשוב לציין זאת, כי אף שיש שפע של סיבות לצמצום תרומת העסקים, היקפי התרומה בכסף, בשווה כסף ובהתנדבות של עובדים דווקא עלו בעשרות אחוזים.

ההגדרה לנתוני התנדבות במגזר העסקי, במחקר זה ובאחרים, היא התנדבות מתוכננת, מנוהלת ובחסות ותמיכה מלאה של מקום העבודה. בהתאם להגדרה זו, הצלחת ההתנדבות - גם בהיבט של העסק על כל בעלי העניין שלו וגם לגבי הקהילה - היא בשילוב נכון בין סוגי המשאבים השונים העוברים במעגל הנתינה הזה, וההתנדבות כחלק ממנו ולא בנפרד. רק כך אפשר לוודא שההתנדבות איננה רק חיבוק חם בין עסקים לקהילה, אלא מעשה אפקטיבי, מכוון מטרה, מדיד ומשפיע.

כדאי לכל עסק לראות בהשקעה בקהילה, ובהתנדבות העובדים בפרט, כלי ניהולי. העובד הוא מוקד העשייה והיצירה הארגוני החשוב ביותר. פרקטיקה של התנדבות עובדים והשקעה משמעותית בה, יוצרת הזדמנויות ארגוניות יוצאות דופן לענות לצורך הארגון והעובדים כאחד,ומאפשרת בין היתר זיהוי של דמויות מנהיגות דרך העשייה הקהילתית של עובדים; הרחבת מנעד הכישורים האישיים בתחומים שמקום העבודה לא יכול לייצר; גיבוש פנים־ארגוני ויצירת לכידות צוותית; ויצירת גאוות יחידה, שחשיבותה קריטית לארגונים מכל סוג. מכאן נהפכת ההשקעה בהתנדבות עובדים מקצועית ומוסדרת לכלי בעל ערך אדיר לארגון.

כולנו מרוויחים מתהליך ההתנדבות: חברות עסקיות, האדם העובד והמתנדב, וכמובן גם הקהילה על שותפיה. אלה תהליכים מעגליים, שכאשר הם נעשים בצורה מחושבת ומקצועית, מתקבל מצב של win–win. בזכות תהליכים אלה חלה עלייה בהיקפי התנדבות העובדים ב–2012. סיומה של שנת העסקים 2013 היא גם המועד לראות בכלל המשאבים המושקעים על ידי עסקים בקהילה הזדמנות לבחינה, לתכנון ולהרחבה של ההשקעה הכללית - שהרי הדיווידנדים הם תמיד של החברה הישראלית כולה.

 

הכותבת היא מנכ"לית ארגון מתן - משקיעים בקהילה

באדיבות הארץ

http://www.themarker.com/opinion/1.2198699

עבור לתוכן העמוד