היום יום השואה הבינלאומי
הגדל

הזקנה היא לא משתנה במשוואה: עבודתו של צייד נאצים

"אם הייתי תופס את מי שרצח את סבתא שלך לא היה אכפת לך שהוא בן 95" אומר ד"ר אפרים זורוף, צייד הנאצים הראשי של מרכז שמעון ויזנטל. כמעט 70 שנים אחרי מלחה"ע השנייה הוא לא מוכן לוותר לאלו שחרבו את עולמנו ומסביר שגם לנו אסור לשכוח ולהשאיר בעבר את מה שקרה לעם היהודי

 

אחד הנושאים השנויים במחלוקת דווקא במדינת ישראל, מדינת היהודים, היא העמדת הפושעים הנאצים ועוזריהם בתקופתנו לדין. כמעט 70 שנה אחרי מלחמת העולם השנייה, עדיין חיים בינינו אותם פושעים שרצחו ועזרו לרצוח מיליוני יהודים- המשפחות שלנו.

 

יום השואה הבינלאומי שאנו מציינים ב-27 בינואר, יום שחרורו של מחנה המוות, הוא תאריך מתאים להעלות נושאים חשובים שעדיין בוערים בנו כעם ולדון

במשימות המתחייבות מאותה טרגדיה. הזמן שעוד ניתן לפעול, לתפוס ולהעמיד לדין מבצעי פשעי שואה הולך ואוזל. לנו, העם היהודי ודורות ההמשך יש אחריות לדון במאמצים האחרונים שאנו עושים, ולא להפסיק- כי זו ההזדמנות האחרונה.

 

אני הנודניק הראשי

השנים הרבות שעברו מאז ביצוע הפשעים, לא מפחיתים מאשמת הרוצחים. אסור שהזקנה תגן על גברים ונשים שרצחו חפים מפשע רק בגלל שהוגדרו כ''אויבי הרייך'', ביניהם קשישים וקשישות שהיו אפילו מבוגרים מגילם היום של הרוצחים. לניצולים ולדורות ההמשך ולכולנו יש חובה כלפי הנרצחים, לנסות להביא את רוצחיהם לדין, וזאת מחויבות לכל אחד מהקורבנות.

 

הדרך הכי קלה להסביר את הבעיה זה להשוות בין רוצח סדרתי לבין פושע נאצי בן 90. המשטרה המקומית תעשה כל שביכולתה לזרוק לכלא רוצח סדרתי כי יש סבירות שהוא ירצח שוב. אבל מה הסבירות שפושע נאצי ירצח? אפס.

 

אני "הנודניק" הראשי. המדינה מתעלמת מנודניקים כמוני והיא יודעת שבעוד כמה שנים האדם ימות והם יחסכו את הבושה, את היח"צ הרע שיצא להם מהשם.

 

ישנה התפתחות דרמטית שמגדילה היום בצורה משמעותית את הסיכויים להרשיע פושעים נאצים בגרמניה, שם עדיין חיים מאות פושעים נאצים שעוד לא הועמדו לדין. מדובר בהרשעתו במינכן ב-2011 של איוון דמיניוק, פעם ראשונה מזה יותר מחמישים שנה שפושע נאצי הורשע בגרמניה מבלי שהוגש לשופטים הוכחות שהוא אישית ביצע רצח.בית המשפט קבע שעצם שירותו כזקיף אס.אס חמוש במחנה המוות סוביבור, מספיקה להרשיע אותו בלפחות סיוע לרצח, שעונשו בגרמניה חמש שנות מאסר בלבד.

 

דבר שלא ידוע לציבור, זה שאחרי המשפט, הבן אדם יצא, התהלך, התבדח עם האנשים שמסביבו. אני אומר שאסור להסתכל על האנשים האלה כמסכנים, חלשים, זקנים, משום שפעם, כשהם היו בשיא כוחם, הוא הקדיש את כל האנרגיה שלו לרצח אנשים חפים מפשע.

 

"מאוחר, אך לא מאוחר מדי"

תוצאה ראשונה כבר הושגה כשהתביעה בגרמניה הודיעה בראשית ספטמבר 2013 על המלצתה להעמיד לדין 31 אנשים ששרתו במחנה המוות אושוויץ. גם במרכז ויזנטל התגייסנו למשימה ובחודשים האחרונים הצבנו 5,000 פוסטרים בעשרה ערים ברחבי גרמניה עם הסיסמה ''מאוחר אך לא מאוחר מדי" לפרסם את ''מבצע הזדמנות אחרונה'' בו אנו מציעים פרס של עד 25,000 אירו עבור אינפורמציה שתסייע בהעמדת פושעים נאצים לדין. עד כה הניב המבצע שמות של 111 חשודים וארבע מהם כבר הועברו לידי התביעה בגרמניה.

 

אני צייד נאצים 33 שנים, בעשרות המקרים שטיפלתי שואלים אותי: "עבר הרבה זמן ואנשים בטח מתחרטים". מהניסיון שלי, בחיים לא נתקלתי בפושע נאצי שאי פעם הביע איזו שהיא חרטה. חשוב לזכור שרובם היו מתנדבים- מרצונם החופשי ואף אחד לא הכריח אותם לרצוח אלפי אנשים סתם כך.

 


 

לאור כל הנאמר לעיל, אנו מברכים את ארגון דורות ההמשך-נושאי המורשת של השואה והגבורה על ההחלטה להקדיש את הכינוס השנתי השלישי שלהם לנושא צייד נאצים. חשוב מאד שהקריאה להתמיד ולחזק את המאמצים להעמיד את רוצחי העם היהודי לדין כל עוד ניתן ישמע בעולם וכן ע''י ממשלת ישראל, שמזה שנים כמעט ולא תורמת למטרה חשובה זו.

 

  • ד''ר אפרים זורוף, צייד הנאצים הראשי של מרכז שמעון ויזנטל מנהל המשרד בישראל של מרכז שמעון ויזנטל www.operationlastchance.org 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4480228,00.html

עבור לתוכן העמוד