להתנדב בפרויקט "נולדו מהגרים"
הגדל

האחר שהוא אני:   גזענות בקרב בני נוער

רוב בני הנוער מתקשים לקבל את העובדה שיש במדינתנו מהגרים. אנחנו, תלמידי כיתה י' בתיכון הרטמן בירושלים, בחרנו במסגרת מחויבות אישית להתנדב בפרויקט שאנחנו קוראים לו "נולדו מהגרים" ומדי שבוע מגיעים לגן בירושלים בו לומדים ילדי מהגרים

"גן ניצנים" בבית שמואל בירושלים, הוא גן שונה, גן שיש בו ילדים להורים מהגרים וילדים להורים עובדים זרים, שצריכים לעבוד שעות נוספות אחרי שעות העבודה הרגילות בשכר רעב על מנת לכלכל את ילדיהם.

במסגרת פרויקט "נולדו מהגרים" אנו הולכים פעם בשבוע לגן במטרה ללמד, להעסיק, לשמח ובעיקר לאהוב את הילדים. מה שמדהים אף יותר, הוא שאותם הילדים בגן, יודעים שאנחנו באים ומחכים לנו כבר בשער בכל יום חמישי. הם אוהבים לספר לנו על מה שעבר עליהם באותו שבוע,על עצמם ועל המשפחות שלהם ומתעניינים מאוד גם במה שעבר עלינו השבוע. הילדים המקסימים הללו, יודעים בצורה מפתיעה עברית ברמה מאוד גבוהה, גבוהה הרבה יותר ממה שציפינו.

הביקורים בגן, מלאים חוויות חדשות עבורנו: יש בגן ילדה חמודה שעולה בשנה הבאה לכיתה א' שנהנית לרוץ ולשחק עם כולם. לפני כשבועיים, הגענו

לגן כמו תמיד. הילדים חיכו לנו בכניסה ואחרי חצי שעה של משחק בחוץ נשמע מבחוץ קולו של אמבולנס שעבר ליד הגן. אותה ילדה, חמודה וחברותית נכנסה לפתע ללחץ. מתברר כי היא חשבה שקול הסרנה היה של ניידת משטרה והיא פשוט רצה לשיחים על מנת להתחבא. זהו אחד המקרים הכי פחות נעימים שהיו לנו בזמן האחרון, מקרה שכזה, לא היה צריך לקרות לה ולא לאף ילד אחר במדינה הזאת .

 בגן ישנם כמה ילדים נוספים שעולים לכיתה א' שנה הבאה, אחת ממטרותינו העיקריות היא להקנות להם את הכלים הטובים שיאפשרו להם להשתלב בצורה חלקה בכיתה א', על מנת שיכולו להסתדר בבית ספר החדש.

 

גן של ילדים "אחרים"

גן ניצנים, נפתח בגלל שהמדינה שלנו מפחדת לשים אותם במסגרת רגילה, כי היא מפחדת לראות מה תהיה תגובת הורי הילדים האחרים. המצב הזה הוא מצב קשה לילדי המהגרים לגדול בתוכו. על פי חוק, המדינה צריכה לשמור על כל פרט במדינה ללא אפליה. אבל לצערנו, המדינה נותנת לאותם ילדים והורים, את ההרגשה שלא רוצים אותם כאן, למרות שלא ניתן לגרשם. בינתיים המדינה מעדיפה להעלים עין והילדים הללו גדלים לתוך מציאות מבלבלת - הם כאן אך לא רצויים.

אנחנו בחרנו להשתתף בפרויקט זה בגלל שהמדינה שלנו לא מספיק מודעת לרצונם של הילדים הללו להשתלב במדינה שלנו. אנחנו מרגישים שצריך להיות איזה שהוא שינוי כי המצב הזה הוא לא נכון, לא בשבילנו וגם לא בשבילם. המשך מצב זה יגרום להשלכות קשות על חיי הילדים הללו-הגזענות במדינה צריכה להיפסק, והאזרחים במדינה שלנו צריכים לפקוח עיניים, ולהימנע מלשפוט את אחר רק על סמך מראהו.

ההשתתפות בפרויקט, גרמה לנו להבין כי הבנת מצבם של הפליטים וילדיהם היא שגויה וחמורה. אנחנו מקווים שהמדינה שלנו תלמד לקבל את האחר ותדע לתת לו את הזכויות ואת הצרכים המגיעים להם, על מנת שיוכלו להרגיש חלק אינטגרלי ממדינתנו . הילדים האלה נותנים לנו את הרצון ואת ההרגשה שאנחנו עושים משהו טוב וצריכים להמשיך להילחם בגזענות שמציפה את המדינה שלנו.

 

  • פרויקט 'ילדי מהגרים' הוא פרויקט של תלמידי תיכון הרטמן שמתנדבים במסגרת המחויבות האישית בגן ילדי מהגרים בבית שמואל 

 באדיבות   ynet      http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4484627,00.html

עבור לתוכן העמוד