יום מעשים טובים 2014 יצא לדרך
הגדל

 הכל טוב: המוני מתנדבים ביום מעשים טובים

למעלה מחצי מיליון אנשים פרטיים, קבוצות, ארגונים וחברות, יצאו להתנדב ולעשות טוב למען מישהו אחר הבוקר, ביום מעשים טובים השמיני. צפו בתמונות מאירועי ההתנדבות המרכזיים ברחבי הארץ וצאו להשתתף באירועי החוצות ולעשות טוב

למעלה מחצי מיליון אנשים פרטיים, קבוצות, ארגונים וחברות, יצאו להתנדב ולעשות טוב למען מישהו אחר הבוקר, ביום מעשים טובים השמיני, במסגרת כ-8000 פרויקטים שונים.

 יוזמה המרגשת, ממומשת על ידי עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון ומאפשרת לכל אדם לעשות טוב למען הסביבה או החברה באמצעות אחד מאלפי פרויקטים מיוחדים, המתגבשים לקראת יום מעשים טובים. מאחורי הרעיון החיובי עומדת הפילנתרופית ואשת העסקים שרי אריסון.

 השנה, התפשט החיידק החיובי למדינות שונות וגרם גם למתנדבים בצ'ילה, אוסטרליה, ארה"ב, מקסיקו ופנמה מוכנים לעשות טוב?

יום מעשים טובים 2014 יצא לדרך

יותר מחצי מיליון ישראלים יצאו היום לעשות משהו טוב למען האחר, באמצעות אחד מאלפי פרויקטים התנדבותיים שגיבשה עמותת רוח טובה. יוזמת הפרויקט שרי אריסון בראיון מיוחד ל-ynet: "כל אחד יכול לעשות טוב בדרך שלו"

 לעשות משהו טוב למען האחר. בנוסף, מוערכות השנה סך כל שעות ההתנדבות, בכ-2 מיליון בארץ ובכל העולם.

לפרויקט הצטרפו השנה 260 רשויות מקומיות ו-116 ישובים במגזר הערבי. בנוסף, השתתפו בפרוייקט מאות בתי ספר וקבוצות נוער, אלפי חיילים, אלפי סטודנטים ו-500 חברות עסקיות. אנשים פרטיים, קבוצות, ארגונים וחברות עסקיות קיימו ביום זה פעילויות מגוונות: החל משיפוץ וצביעה של מוסדות רווחה, ניקוי חופים, ימי כיף לאוכלוסיות מיוחדות, טיפוח גינות קהילתיות ועוד.

אשת העסקים והפילנתרופית ויוזמת יום מעשים טובים, שרי אריסון: "יום מעשים טובים מהווה דוגמה הממחישה כיצד יכול העולם שלנו להיראות כל הזמן, לא רק יום אחד בשנה. אם נאמץ את העקרונות ודרכי הפעולה של יום מעשים טובים לאורך כל השנה, אני בטוחה שנצליח ליצור מסה קריטית של אנשים שתביא לשינוי מהותי בעולם, כי אם נתחיל לחשוב טוב, לדבר טוב ולעשות טוב – העולם שלנו ייראה אחרת".

 

אריסון סיירה ברחבי הארץ ובין היתר הגיעה למרכז יום לקשיש בשכונת בית אליעזר בחדרה, לגן האונייה בחיפה שם שוחחה עם הילדים על יום מעשים טובים ועל היחודיות של כל אחד מאיתנו והיא ממשיכה לקרנבל פורים סביבתי במתחם התחנה בירושלים

 

גם במגזר הערבי התייחסו ליום מעשים טובים במגוון דרכים - בתמרה למשל, הוקדשו דרשות יום שישי האחרון במסגדים לעשיית טוב, ואילו בדליית אל כרמל, מבקרות משפחות במצב סוציו אקונומי טוב משפחות ממעמד סוציו אקונומי נמוך ומעניקות להם מתנה לבית, מאכל מסורתי ועוד.

הנשיא פרס משתתף ביום מעשים טובים

"ביום הזה רואים את עם ישראל היפה והמתנדב- אני קורא לעם ישראל לקחת חלק ביום הזה" - נשיא המדינה שמעון פרס, פתח הבוקר (ג') את "יום המעשים הטובים" בהתנדבות בשכונת "שיכון תלפיות", יחד עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת, עובדי בית הנשיא, עובדי עיריית ירושלים ומאות אזרחים, בני-נוער חיילים, שוטרים ועוד, אשר נרתמו למבצע לשיפור חזות השכונה בפרויקט הגדול בירושלים.


הנשיא אשר הפך ל"צבעי" ליום אחד, לבש את חולצת "יום המעשים הטובים", נרתם לצביעת גדרות השכונה וברך את אזרחי ישראל אשר לוקחים חלק ביום הזה: "ישראל היא ארץ מתנדבת. היום הזה מראה את היפה שבחברה הישראלית. אני קורא לעם ישראל לקחת חלק ביום הזה. בישראל מעולם לא תשמעו 'לא' להתנדבות. יום המעשים הטובים מראה את החינוך האמתי של עם ישראל, שעוזר לזולת ומייפה את הארץ. בזכותכם נהפוך היום את תלפיות לירוקה." הנשיא הוסיף ואמר :"אני גאה בילדי ישראל אשר כבר מכיתה א' נרתמים לעזרה בכל שנדרשים".

הנשיא עודד את המתנדבים הצובעים, לקח מברשת עם צבע כחול ובעודו צובע את הגדר סיפר בהלצה כי גם בקיבוץ אלומות היה צובע כחלק מעבודות הקיבוץ.

אירועים נוספים ברחבי הארץ

אשדוד - ‏ילדי כיתה ט' ממקיף ד' באשדוד התנדבו ביום המעשים הטובים בבית אבות בעיר -

גבעת-שמואל התגייסה בגדול ביום המעשים הטובים - מעל 10 שעות שכולן טוב: עם למעלה מ- 20 פרוייקטים ברחבי העיר מאות תלמידים, בני נוער, גמלאים, חברי מועצה, עובדי עירייה ותושבים, כולם בהתנדבות, הוכיחה גבעת-שמואל בפעם הנוספת שאין כמו הרוח הגב"שניקית. מאות תלמידים, תושבים, מתנדבים ועובדי עירייה לוקחים חלק ביום המיוחד שהחל עוד לפני השעה 8 אז חילקו פקחי העירייה דוחות למכוניות שחונות כראוי- דוחות מעשים טובים.

בשעה 9 בבוקר עם פרוייקט בשם 'אומרים תודה על השירות' יצאו תלמידי בתי הספר אל נותני שירות בעיר: עובדי קופת החולים, קופאיות, עובדי דואר, עובדי ניקיון ועוד וחילקו להם איגרות תודה ואוזני המן ליום מתוק.

בשעה 9:00 בבוקר עזבה את משרדה התובעת העירונית של העירייה- מוריה כהן, ושמה פעמיה אל גן הדס בעיר שם מציירת על קירות הגן ציור קיר מרהיב.

באותו הזמן ממש הקימו עובדי העירייה מאגף איכות הסביבה, החינוך והגזברות, גינת ירק לילדי הגן. לקראת השעה 10:30 הגיעו להופיע בנגינת חלליות במכללת הגמלאי, תלמידים מביה"ס לאמנויות יגאל אלון ובית הספר מורשת מנחם. כל אותו הזמן צבעו במרץ עובדי מחלקת התחזוקה בעירייה מספר דירות בעיר, של מי שידם אינה משגת.

 

עוד בפעילויות הענפה לאורך כל שעות היום: תלמידי בתי הספר בעיר בשלל בפעילויות פנים וחוץ לרבות בגני הילדים , הקמת גינות במועדוניות של האגף לשירותים חברתיים, צביעת מכולות אשפה ע"י חניכי תנועות ומועדוני הנוער, קבוצת מתנדבות "ממועדון הסורגות של מזל" במועדון אביבים הביאו גרביים ואפודות שסרגו כתרומה למחלקה לשירותים חברתיים בעירייה עבור משפחות שידם אינה משגת, צביעת המועדון לקידום נוער ע"י הנערים בשיתוף חניכי מועדוני הנוער, פעילות בין –דורית משותפת של גמלאי מועדון 'אביבים' עם ילדי גן ניצנים, חלוקת משלוחי מנות לילדים בגני החינוך המיוחד תרומת עובדות המחלקה המשפטית בעירייה שהגיעו לחלק את משלוחי המנות יחד עם ראש העיר יוסי ברודני, פעילות של תלמידות האולפנה בבתי הספר היסודיים, וכן משלוחי מנות לילדי המועדוניות וילדי מרכז התחלות תרומת בנק הפועלים.

הפרוייקט שיחתום את היום יחל בשעה 16:00, אז תחל מסיבת הפורים לגמלאים במועדון 'סביונים' וחברי קהילה תומכת בעיר. אל המסיבה יגיעו חניכי תנועת בני עקיבא בעיר שישמחו את הגמלאים כשלא אחר מחבר מועצת העיר עדי גרוס יופיע בשירה.

כ-10,000 תושבי בת ים, ובהם תלמידים, חיילים, סטודנטים ועובדי עיריה מתנדבים היום בכ- 170 פרויקטים שונים ברחבי העיר, במסגרת "יום המעשים הטובים". היום נפתח הבוקר בשעה 8:00 בהיכל התרבות בבת ים, במעמד מ"מ ראש העיר יוסי בכר ומנכ"לית עמותת "רוח טובה" שרון טל.

בין הפרויקטים השונים שמתקיימים היום בעיר: שיפוץ בתים של מעוטי יכולת, הקמת גינות ומתקנים לכלבים, במרכז לנכויות ובהוסטל לפגועי נפש, עיצוב שיער לקשישות, יום ספורט משותף לילדים וקשישים, שיפוץ "יד לבנים", תיקון מחשבים וחלוקתם למשפחות, סיוע בתרגום מסמכים לרוסית במחלקה האונקולוגית "וולפסון", ייעוץ משפטי חינם, הפעלות לנשים במחלקה הסגורה בגהה, הכנת משלוחי מנות וחלוקתם למשפחות נזקקות ועוד.

שירות בתי הסוהר למען הקהילה ביום המעשים הטובים - היום, באופן מרוכז לרגל יום המעשים הטובים, יוצאים קצינים, סוהרים ואפילו אסירים מכל בתי הסוהר ויחידות המטה לפעילות התנדבותית בבית חולים, סיוע לאוכלוסיות במצוקה, מוסדות לניצולי שואה ובהם ישלבו בין שיפוצים קלים לבין הפעלה ויצירה לקראת פורים.

אסירי וסוהרי בית הסוהר השרון, יצאו לפעילות קהילתית בעמותת "עלם" – נוער בסיכון, במטרה לשפץ, לסייד ולטפח את המועדון בנתניה ע"מ להפוך המקום לנעים עבור הנערים השוהים בו. אסירים רבים אחרים שלא יכלו לצאת לפעילות זו , תפרו כריות עם מילות כוח כגון: "חופש", "אהבה", "אומץ", ו"שלווה".

יחידת מצדה - יחידת העילית של שב"ס להשתלטות וחילוץ בני ערובה, אירחו במקנם את ילדי עמותת "להושיט יד" – ילדים חולי סרטן . ביום זה הלוחמים שיתפו את הילדים בפעילויות מגוונות לחוות עשייה של לוחמים ביום שכולו אתגרי הכולל: ירי בלייזר ובצבע, קיר טיפוס, אומגה, לוחמי מצדה בפעולה, הילדים התחפשו ללוחמים, פעילות עם כלבי היחידה, עבודות יצירה ועוד. מעמותת להושיט יד הגיעו כ-60 ילדים המלווים ע"י בני משפחה וצוות העמותה.

 

עובדי "שירותי בריאות כללית" - היום, במסגרת 'יום מעשים טובים', התקבצו מאות מעובדי שירות בריאות כללית ליום שכולו נתינה והתנדבות במספר מסגרות המופעלות על ידי עמותת צ'יימס ישראל - מסגרות המטפלות במשתקמים עם צרכים מיוחדים- מוגבלות שכלית, נכויות התפתחותיות ופיזיות, אוטיזם ונפגעי נפש, מגוון סדנאות ופעילויות חווייתיות.

יום מעשים טובים בחברת החשמל - במסגרת יום המעשים הטובים 2014, יצאו עובדי חברת החשמל לתרום ולהתנדב במקומות שונים בקהילה: עובדי מרכז השירות 103 במחוז דן שיפצו את פנימיית הנוער יובלים שבשרון, עובדי מרכז השירות 103 של מחוז הדרום ערכו הפעלה עם שקע, תקע ושטקר ב"יתד" – עמותת ילדים עם תסמונת דאון. עמותת ״חודש טוב״, בשיתוף ועד ועובדי מרחב צפון קיימו מבצע איסוף ממתקים רחב היקף, ועובדים מתחנת הכוח רדינג-גזר שיפצו דירות מוזנחות בגבול יפו-בת ים. יחידת דוברות חברת החשמל ויחידת הרגולציה וקשרי ממשל, בשיתוף עם עמותת "הרוח הטובה", אירחו ילדי משפחות אומנה במשפחתון "בית סוזן" מרמת גן, במרכזי המבקרים של חברת החשמל בחוות 'חפציבה' ובאתר תחנות הכוח אורות רבין שבחדרה

 עובדי החברה סייעו בצביעת המבנים והגדרות, השתתפו ביחד עם המשתקמים בשלל סדנאות ופעילויות כמו סדנת אמנות, סדנת תכשיטים, סדנאות יצירה של בובות ענק עם דמויות מהמגילה. כמו כן העובדים בישלו למשתקמים, ניקו את הגינה מעשבים ושתלו צמחים, שיחקו משחקי חברה, ארזו ביחד עם החניכים מארזי חג לקשישים ובסופו של יום יקנחו בשירה בציבור וקריוקי.

כמדי שנה, כל השנה, עובדי החברה נרתמים למען הקהילה, ובמיוחד ביום המעשים הטובים החל היום. חברת החשמל היא חברה בעלת אחרות לאומית, הפועלת כבר למעלה מ-90 שנה לקידום החברה בישראל מתוך תפיסת עולם של קיימות ואחריות קהילתית.

 

עובדי חברת ההייטק EM 3M אלקטרוניק מוניטורינג (לשעבר דמאטק) בראשות המנכ"ל תמי מאזל שחר יצאו להתנדב במסגרת יום המעשים הטובים במגוון פעילויות ברחבי הארץ. בין היתר הגיעו העובדים למכינה הקדם צבאית אחד משלנו בבית ינאי, המסייעת לנוער מוחלש להשתלב בחיים האזרחיים. במהלך היום העובדים צבעו מחדש את קירות חדרי המכינה ועזרו בחידוש ושיפוץ הגינה במקום.

חניכי עמותת "יוניסטרים" בכל רחבי הארץ יצאו להתנדב בפעילויות מגוונות במסגרת יום המעשים הטובים. חניכי נתניה בשיתוף מחלקת הנוער בעיר יצאו לשכונת נאות גנים ופעלו לשדרוג גינות נוי וצביעת קירות גרפיטי בשכונה. בנוסף, השתתפו החניכים בהפנינג "שמירה על הסביבה הציבורית", נגד השחתה ואף הקימו דוכני יצירה מפסולת רחוב. חניכי צפת הגיעו לבית חולים זיו בעיר וחילקו שקיות עם ממתקים לילדים המאושפזים במקום, ולנשים במחלקת יולדות.

עובדי בנק מרכנתיל מצפון ועד דרום התגייסו לפעילויות מגוונות במסגרת "יום המעשים טובים". הם נרתמו לפעילויות התנדבותיות והפעלות בעיקר בבתי אבות ומעונות של ילדי רווחה. בנוסף, חילקו אלפי משלוחי מנות תרומת הבנק ואף התנדבו לארוז אותם בבית איזי שפירא ברעננה.

עובדי CSR ישראל משתתפים היום בכמה פרויקטים: צביעת מקלט עירוני בשכונת נווה פז, המיועד לשמשכמרכז נוער במסגרת פרוייקט שיקום השכונה, צביעה ושיפוץ של מועדונית אורן המשמשת 5 נערים אוטיסטים בני 16, המגיעים למקום, שלושה ערבים בשבוע מאז שהיו בני 8. במעון לנשים מוכות בחיפה יכינו העובדים, ביחד עם הילדים השוהים במקום, ארוחת ערב חגיגית ובמועדונית ליאו-בק יקיימו פעילות יצירה באווירה פורימית. כמו כן, עובדי החברה ישמישו מחשבים ישנים של החברה עבור "מועדונית אורן" ובית "מגנצה".

עובדי סייבר ארק עזבו היום (שלישי) בצהריים את ההגנה ממתקפות סייבר והפכו ליום אחד לגננים, צבעים ומעצבי פנים לעת מצוא. במסגרת פרויקט התנדבות ארוך טווח של החברה, שמאמצת כבר חצי שנה את פרויקט "מגדלור" - מרכז נוער של על"ם בפתח תקוה, יצא היום צוות עובדים נחושים ומלאי רוח התנדבות כדי להפיח רוח חיים מחודשת במבנה המגדלור, שזקוק לשיפוץ ומתיחת פנים רצינית.

העובדים צבעו את כל המבנה, טיפלו בגינה ויחדשו אותה, כולל דשן, שתילים ועבודות שדה, צבעו את גדר המבנה, חידשו את המגרש ועוד. הם גם הביאו איתם ציוד צביעה, גינון ודשן, ושאר חומרים נלווים כולם כתרומה מסייבר ארק.

עוד אירועים

לצד האירועים הרבים במשך היום, יתקיימו בערב אירועי חוצות ברחבי הארץ ובראשם הפנינג פורימי במתחם התחנה בירושלים. האירוע יחל בשעה 15:30 וימשך עד לשעה 19:30 ובמהלכו יתקיים קרנבל פורים חגיגי ברוח המחזור, אירוע ריסטיילינג של תחפושות מחומרים ממוחזרים, מופעי תיאטרון, יריד בגדי יד-שנייה של ויצו, קונצרט חגיגי בהשתתפות תזמורת המשטרה, תהלוכת בובות ענק מחומרים ממוחזרים ועוד. בנוסף, יעבירו מבחר דמויות מעניינות בחברה הישראלית הרצאות בברים תל אביביים ובמקביל יתקיימו תערוכות של בעלי צרכים מיוחדים בבתי קפה נבחרים.

בשל תנאי מזג האוויר, נדחה הפנינג מעשים טובים בכיכר רבין, בשיתוף עריית תל אביב-יפו ויתקיים ביום שני ה-17 במרס - שושן פורים, בין השעות 16:00-19:00.

אירוע 'עושים טוב בפורים' בכיכר, יציע תמהיל של תכנים העוסקים בקיימות, שמירה על הסביבה, שימוש חוזר, הגברת המודעות לנתינה ויהיה כולו בסימן נשף פורים אקולוגי.

באדיבות  ynet    

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4497459,00.html 

עבור לתוכן העמוד