החצר שהפכה לבית: מתנדבות למען נערות
הגדל

החצר שהפכה לבית: מתנדבות למען נערות

החצר הנשית היא מקום שנועד להעצים נערות ונשים צעירות הנמצאות בצומת קריטית בחייהן - שם הן יכולות לתת לעצמן דרור ולגלות מי הן באמת, לגבש זהות עצמית ולהפוך לנשים שהיו רוצות להיות

   , מזה כשנה פועלות חברותי ואני, נשות האופן הפנימי של רוטרי, עם בנות החצר הנשית. אנו רואות בכך זכות גדולה שכן מי שמכיר את החצר הנשית יודע את תרומתה הרבה להעצמתן של נערות ונשים צעירות בצומת קריטית בחייהן, של גיבוש הזהות העצמית והפיכתן מנערות לנשים. זו אולי נקודת הזמן שבה ניתן להנחיל להן מסרים שיהפכו אותן לנשים חזקות, מועצמות ועצמאיות.

 

החצר הנשית היא מרחב רב תרבותי בקהילה, לנערות ולנשים צעירות בגילאי 13-25. היא פועלת למען שוויון הזדמנויות ולמען זכותה של כל אישה ונערה למימוש עצמי בהתאם לרצונותיה, שאיפותיה וצרכיה ללא תלות בשיוכה המעמדי, המגדרי, הלאומי או העדתי.

נכון להיום, ביפו פועלת חצר נשית מזה כעשר שנים. לפני כשנה נפתחה חצר נשית נוספת - בשכונת הדר בחיפה. שתי חצרות נוספות, בנתניה ובקרית מלאכי, נפתחות בימים אלו. לחצרות מגיעות מידי שבוע עשרות נערות ונשים צעירות, יהודיות ותיקות, עולות מחבר העמים ומאתיופיה, ערביות נוצריות ומוסלמיות. חלק לא מבוטל מהן מוצאות את החצר רלוונטית לחייהן ומגיעות למקום באופן קבוע.

   

במקום פועלת מספרה מקצועית ללא תשלום. הנערות והצעירות מוזמנות להשתמש בשירותי המספרה והבית וליהנות מהשהות במרחב נשי, מגן ומוגן, לזכות בארוחה חמה, שיחה, להשתמש במחשב, להשתתף בסדנאות ובפעילויות השונות ולהיעזר במגוון תחומים כמו: מיצוי זכויות, תעסוקה, לימודים, תיווך מול המשפחה, גיוס לצה”ל. בחצר נמצאות דרך קבע שתי עובדות סוציאליות המהוות חונכות אמיתיות רגישות, קשובות ומסוגלות לתת עצה טובה וסיוע.

 

ראינו בהקמת חצר נשית בחיפה ובהתנדבותנו במקום, הזדמנות להכיר ולהשפיע על בנות צעירות המתמודדות עם מציאות חברתית של עוני, אלימות והדרה. החצר הנשית משמשת לבנות לא רק מקום מפגש נעים וביתי, אלא ממש רשת של בטחון בקהילה. ואנו כנשים בוגרות הבאות ממקום חברתי שונה, יכולות לתרום לבנות גם בהיבט של תחושת סולידריות נשית רב גילית ורב תרבותית. מסיבות אלה יזמתי עם חברותי, כנשיאת האינרוויל השנה, את אימוץ החצר על ידי מועדוננו.

 

במהלך השנה הפכנו לרשת ביטחון עבור החצר וסייענו להגשמת מטרותיה. לדוגמא במהלך הקיץ אפשרנו לבנות ימי כיף בבריכת מועדון ספורט מן היוקרתיים בעיר, ובהמשך, טיול לעמק. הטיול שהיה יוצא דופן עבור הבנות שחלקן עולות חדשות, הפך עד מהרה לחוויה מגבשת ותרם לתחושה של קהילה מגובשת ואיכפתית של הבנות, זו כלפי זו.

 

רכשנו נעלי ספורט שחורות עבור נערות שהתקבלו לעבודה כמלצריות ולא יכלו להתחיל, כי לא עלה בידן לרכוש נעליים מתאימות, מכיוון שטרם קבלו משכורת. בהזדמנות אחרת רכשנו תנורי חימום עבור דירותיהן של שתי אימהות צעירות שלא היו להן אמצעים לחמם את ביתיהן. צריך להדגיש שהנתינה נעשית באופן דיסקרטי, כשהקשר הרציף הוא עם שני ורנר מנהלת החצר, המיידעת אותנו בצרכים השונים של הבנות. באופן זה הבנות אינן צריכות לעמוד במקום של מבקשות בקשות חומריות.

   

החלק החשוב ביותר עבורנו הוא הקשר האישי שנרקם בין המתנדבות לנערות. במרוצת הזמן הקשר איתן הפך לאישי ומאפשר לנו להיפתח אלו לאילו במגוון סיטואציות. השיחות האישיות הללו משמעותיות מאוד עבור הנערות וגם עבורינו. מבחינה זו כולנו חשות נתרמות.

 

שיחה אחת כזו ניהלתי לא מזמן עם הנערה ר' בערב בתיאטרון העירוני כשיצאנו עם כל בנות החצר הנשית להצגה "הם יורים גם בסוסים". ר', תלמידה במגמת תיאטרון, מבקרת קבועה בחצר הנשית ועולה חדשה מחבר העמים, ביקשה לשוחח עם רמי ברוך השחקן הראשי בהצגה וניגשתי עמה לשיחה עימו לפני ההצגה. היא תלמידה במגמת תיאטרון ומבקרת קבועה בחצר הנשית.

 

ר' סיפרה שההצגה הזו מרגשת אותה מאוד באופן אישי. היא שאלה רמי ברוך האם הוא חייב להזדהות עם התפקיד הראשי כדי לשחק בעוצמה שהוא משחק, התעניינה מאוד בהיבטים הטכניים של המשחק והייתה מאוד נרגשת מהתוכן שהועלה, מהצורך בביטחון כלכלי שהובע בהצגה ומהעוני שהוצג בהצגה, הכל על רקע תקופת השפל הגדול בארה"ב.

 

בתום ההצגה והשיחה סיפרה שזו הפעם הראשונה בארץ שהיא מבקרת בתיאטרון וחווה ערב חגיגי כל כך ואין ספק שזה מוסיף לה המון בלימודים ובהיבט האישי. היא לומדת 5 יחידות תיאטרון באחד מבתי הספר בעיר, וגרה באזור בחיפה שאין לו שירותים קהילתיים מספקים עבורה. מבחינה זו החצר הנשית היא יותר מסתם מקום לבוא אליו. בחצר הנשית היא מוצאת חברה טובה, והקשר שנרקם בינינו נמשך ומתהדק כל פעם כשאני מבקרת במקום.

 

השיחות אינן מובנות מאליו וזה אולי הערך המוסף של הגעתנו לשם. באופן בלתי אמצעי גם הנשים המתנדבות וגם הנערות יוצרות קשר שמתהווה באופן טבעי ולא מלאכותי. לא צריך להיכנס למשרד, אלא פשוט להיפגש איתן סביב ארוחת צהריים, לשוחח באופן טבעי על דברי חולין, כמו איך היה בבית הספר, איך להכין עוגת שוקולד, וכמובן על החיים.

ממקום של מתנדבות החצר מעוררת התפעלות בדרך שבה היא הופכת לאט לאט לבית של ממש עבור הבנות. צריך לבוא בצהרי היום, או בשעות שלפני ארוחת ערב

ולהתבשם מריחות האוכל הביתי הטוב, שהבנות יחד עם מנהלות החצר, ומתנדבות נוספות, מכינות. לראות איך בנות שונות מוצאות מקום "בבית" זה, זו מכינה שעורי בית על המחשב, זו יושבת עם חברה ומשוחחת בפטיו החמים והסגור ואחרת יוצרת בחומרים ממוחזרים יחד עם מתנדבת אומנית בנשמתה. לאחרונה, לשמחתנו, ציינה החצר בחיפה “יום הולדת שנה" במסיבה שארגנו הבנות. אנחנו, המתנדבות במקום, גאות שבמקום עברו השנה מאות בנות מהסביבה ומדי יום נמצאות בחצר כמה עשרות בנות שרואות בה בית.

  

  • מועדון נשות אינרוויל (האופן הפנימי) חיפה, הוא מועדון נשים הפועל על בסיס התנדבותי, כחלק מרוטרי ישראל וכחלק מארגון אינרוויל העולמי. במועדון חברות כ-40 נשים התורמות מזמנן ומשאביהן הכספיים למען הקהילה. כחלק מהפעילויות הקהילתיות שלנו, נרתם המועדון השנה, לעזרתה של החצר הנשית.

טובה גילת היא נשיאת אינרוויל, חיפה  

  • ynet . באדיבות

 צילום באדיבות החצר הנשית

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4497339,00.html

עבור לתוכן העמוד