ליל הסדר הגדול בישראל
הגדל

ליל הסדר הגדול בישראל: 1,600 משתתפים

במסגרת פרוייקט "עולים בהצלחה", המאמץ מאות משפחות מבני העדה האתיופית ביפו, יתקיים השנה ליל סדר מרכזי לכ-1,600 איש. המארגנים: "הערב מגלם בתוכו תמיכה כלכלית והגשמה של שייכות ישראלית". וגם - הגדה נגישה לבעלי מוגבליות וטונות של אוכל לטובת הנזקקים. שיהיה לכולנו חג שמח

כ-1,600 משתתפים, צפויים לפקוד הערב את ליל הסדר הגדול בארץ שייערך לבני העדה האתיופית בישראל. מדובר באירוע ייחודי למאות משפחות מבני העדה שיתקיים ביפו.  

ליל הסדר, הגדול בישראל, והיחיד מסוגו, לקהילה האתיופית ביפו הוא חלק מתוכנית תמיכה חברתית, כלכלית וחינוכית המתקיימת במהלך כל השנה במסגרת פרוייקט "עולים בהצלחה", שמקיימת עמותת "אביב התורה". הערב הזה הוא למעשה האירוע המרכזי של העמותה במסגרת הפעילות הענפה למען הקהילה.

 חכם, מה הוא אומר?

 

במהלך שבע השנים האחרונות הגיעו מאתיופיה ליפו למעלה מ-420 משפחות. "בלילה המיוחד הזה אנחנו חוגגים, בשיתוף עם העולים, שחלקם חווים לראשונה את חווית ליל הסדר", אומר משה שמעון, מנכ"ל העמותה. "בלילה הזה מתקיימות באופן מרוכז כל השאיפות של הקהילה ושלנו, ערב שמגלם בתוכו תמיכה כלכלית והגשמה של שייכות ישראלית, מסורת וערכים יהודיים. בכך אנחנו מעניקים ליל סדר אותנטי למשפחות העולים", הוא מוסיף.

 במהלך הערב, שיערך בהנחיית הרב יהודה סהלה, רב הקהילה האתיופית בתל אביב-יפו, ישבו העולים סביב שולחנות ערוכים, כשלצידם מתנדבים מטעם העמותה. "מה שאולי מוכר לנו כמנהגים הרגילים של הפסח, הוא לפעמים חידוש בשביל הקהילה הזו", מציינים בעמותה. לדבריהם, התועלת היוצאת מקיום אירוע הן משמעותיות ביותר.

 "הישיבה המשותפת של המשפחה סביב שולחן אחד, החיבור לערכים ולמסורת ישראל, והחיבור לחברה הישראלית באמצעות המתנדבים הרבים שמגיעים לחגוג עם הקהילה, מביאים לכך שהעולים יוצאים מהערב הזה מחוזקים ומרוממים לקראת אתגרי היום-יום הלא פשוטים".

 בעמותה מדגישים כי אי אפשר להתעלם מההבדלים הגדולים בהשכלה, במשאבים הכלכליים, בתרבות, בטכנולוגיה ובמבנה המשפחתי, בין הקהילה העולה מאתיופיה, לציבור הישראלי - פערים המסייעים לחוסר השתלבות ראויה. "הקושי הכרוך בהסתגלות למדינה חדשה, קשיי השפה וההבדלים המנטאליים, יוצרים ריחוק וחוסר יכולת להשתלב בתעסוקה, ובחברה הישראלית. כמו כן, התקדמותם המהירה של הילדים לעומת הסתגלותם האיטית של ההורים גורמת לערעור חוסנו של התא המשפחתי".

 עלות פעילות העמותה נאמדת במאות אלפי שקלים ולמרות סיוע של עיריית תל-אביב יפו וחברות שונות, עדיין קיים קושי כלכלי גדול בעריכה ומימון מלא של ליל הסדר.

  

 הגדה נגישה לכולם

המכון להנגשה קוגניטיבית בקריה האקדמית אונו בשיתוף עם אגודת עמ"י יצרו הגדה לפסח שמפשטת את סיפור החג, ומנגישה אותו לבעלי מוגבלויות. ההגדה חולקה למקטעים, ונעשתה עבודה לפישוט השפה, בדגש על מילים מקראיות ומילים בארמית, שהומרו לשפה יומיומיות ונגישה, אך יחד עם זאת בוגרת ומכובדת. להגדה נוספו סמלים עבור אלו שאינם יודעים לקרוא, כדי שיוכלו להתמצא באמצעות הסמלים החוזרים לאורך ההגדה כולה. ד"ר שירה ילון-חימוביץ, ראש המכון להנגשה קוגניטיבית בקריה האקדמית אונו, מסבירה כי: "כשניגשנו לעבודה על ההגדה, היה חשוב לנו להשאיר את ההגדה קרוב למקור ככל הניתן, כמובן עם השינויים הנדרשים. רצינו שהקוראים בה עדיין יחושו חלק מהסדר, כפי שכולנו מכירים אותו". את ההגדה ניתן לרכוש בעלות 50 ₪ דרך אגודת עמ"י, שהם תרומה לאגודה.

 "כשניגשנו לעבודה על ההגדה, היה חשוב לנו להשאיר את ההגדה קרוב למקור ככל הניתן, כמובן עם השינויים הנדרשים". מסבירה ד"ר שירה ילון-חימוביץ, ראש המכון להנגשה קוגניטיבית בקריה האקדמית אונו. "רצינו שהקוראים בה עדיין יחושו חלק מהסדר, כפי שכולנו מכירים אותו".

 את ההגדה ניתן לרכוש בעלות 50 שקלים דרך אגודת עמ"י, תרומה לאגודה.

  כ-400 טון אוכל לטובת הנזקקים

לקראת חג הפסח ארגון לקט ישראל, המספק מזון ל-180 עמותות ברחבי הארץ, פעל במלוא המרץ בכדי להעביר כמויות אוכל גדולות ככל האפשר לנזקקים. במהלך השבוע החולף עבדו במרכזים הלוגיסטי של העמותה, ברעננה ובנשר, נציגים מתנדבים מעשרות חברות מסחריות, תנועות נוער,

בתי ספר, נציגים המשטרה ומהצבא ועוד. אלה מיינו תוצרת חקלאית וארזו חבילות לכבוד החג.

 התוצרת, נכון להיום, מסתכמת בכ-386 טון ירקות, כולל אשכוליות, בטטות, בצלים, חצילים כרוב ועוד; ובגזרת האוכל היבש נאספו כ-11 טון, הכוללים בין השאר, גבינות, חומוס, מעדני חלב, סירופ להכנת משקה, קמח מצה ועוד.

 הירקות נקטפו על ידי מתנדבים של הארגון בשדות חקלאיים ואילו המזון היבש הגיע כתרומה מחברות מסחריות שונות. והכל במטרה שיהיה לכולם חג שמח

.     באדיבות   ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4508552,00.html

עבור לתוכן העמוד