לעשות מעשה ולהתנדב ל"מגני הים" של "צלול"
הגדל

 

ים של עובדות על הסביבה הימית שלנו

מי אמר ים ולא קיבל? הרביצה על החוף, הטבילה במים, תחושת הרעננות שרק הריח והרוח של הים יכולים לעורר- כל אלה ידועים ומוכרים לכולנו, בכתבה לפניכם מוצגות דווקא עובדות דברים שלא ידעתם על הכחול הגדול

הים והחופים בישראל נתונים תחת איומים רבים, ביניהם בנייה בחופים, התרחבות עסקים בחוף, התנהלות לקויה של קידוחים בים, השארת פסולת על החופים, זיהום הים ממקורות שונים ועוד. עמותת צלול, העוסקת כ-15 שנים בשמירה והגנה על הים, החופים והנחלים בישראל, מביאה לפניכם מספר עובדות מעניינות שאולי יגרמו גם לכם לעשות מעשה ולהתנדב ל"מגני הים" של "צלול" - רשת פעילים התנדבותית בה חבר כל מי שחשוב לו לשמור על הריאה הכחולה שלנו.

 

  • צפוף לכם בחופים? זו הסיבה: רצועת החוף בישראל משתרעת על פני כ- 190 ק"מ. רק כ- 14 ק"מ מתוכם הם חופים מוכרזים בהם מותרת הרחצה (!) כל יתר החופים הם שמורות טבע, חופים פתוחים ושטחים המשמשים למתקנים ומבנים צבאיים. רצועת החוף הממוצעת היום לתושב נאמדת בפחות מ- 2 ס"מ, בעוד שעם קום המדינה נאמדה בכ- 31 ס"מ לתושב.

 

  • מה שקורה בים התיכון- נשאר בים התיכון: מבנה הים התיכון הוא של אגן סגור (דמיינו גיגית), הכלוא בין 3 יבשות: אסיה, אפריקה ואירופה. תחלופת המים היא איטית במיוחד- טיפת מים מתחלפת בתדירות של פעם ב- 80 שנה (!). המשמעות הישירה והכואבת היא שהזיהום והפסולת המושלכים לים לא הולכים לשום מקום.

 

 

  • ים של פסולת: כ- 60% מהפסולת שאנו מוצאים בחופים היא תוצר של המבלים בים, שלא דאגו לפנות את הפסולת האישית בצאתם מהחוף. מרבית הפסולת היא מוצרי פלסטיק שונים שהושארו על החוף (בקבוקי שתייה, פקקים, שקיות פלסטיק, קשיות שתייה, כלים חד פעמיים ועוד). בנוסף אפשר למצוא על החוף "אוצרות" נוספים, כדוגמת רשתות דייג קרועות, חבלים, בדלי סיגריות, בקבוקי זכוכית, פיסות בדים, שברי כיסאות ו..קצרה היריעה מלהכיל. התוצאה - מוות של מאות אלפי בעלי חיים יבשתיים וימיים מדי שנה, הטועים לחשוב שמדובר במזון ונחנקים כתוצאה מאכילת חלקי פסולת שונים.

 

 

  • כל הנחלים (המזוהמים) זורמים לים: בישראל 16 נחלים זורמים לים התיכון, כולם מזוהמים ואסורים לרחצה. מקור הזיהום בנחלים הוא רשויות מקומיות, מפעלים, מחנות צבא ושאר מזהמים אשר מזרימים את שפכיהם ישירות לנחל ותורמים רבות לזיהום הים. במסגרת עבודתה בתחום זה דורשת "צלול" מרשות המים שינויים בתקנות בכל הקשור להזרמת שפכים לנחל.

 

  • נקודה של אופטימיות ורודה בים האדום: הים האדום עשיר במגוון ביולוגי ייחודי ומופלא ומהווה גן עדן לצוללים ומשנורקלים בינות לשוניות אלמוגים קסומות. אחד ממצאים המעודדים שנרשמו לאחרונה הוא השיפור המהותי בהתאוששותה ושיקומה של שונית האלמוגים במפרץ אילת, אשר הייתה עד לפני מספר שנים על ערש דווי והודות למאבקה הממושך של "צלול" להוצאת כלובי הדגים ממפרץ אילת, חזרה ליופייה הטבעי.

 

בנוסף לכל אלה הים הישראלי מתמודד עם תופעות כמו:

 

  • קידוחי הגז והנפט בים מתבצעים ללא חקיקה סביבתית מתאימה וללא השגחה מספיקה. תאונת קידוח היא שאלה של זמן בלבד...
  • רשויות מקומיות ומפעלים מזרימים שפכים, קולחים, בוצה ותימלחות לים וגורמים לזיהום.
  • דייג יתר מדלדל את אוכלוסיית הדגים ומאיים על הסביבה הימית והמגוון הביולוגי.
  • הרחבת נמלים ומעגנות פוגעת בהסעת החולות וגורמת להיצרות חופים.
  •  תוכניות בנייה על החופים מפקיעות את משאב בחוף לטובתם של מעטים.

 

לאחרונה הקימה עמותת צלול את "מגני הים"- רשת פעילים מתנדבים, שמטרתה להגביר את המודעות הציבורית לצורך בשמירה על הים התיכון וחופיו ולעודד את הפעילות הציבורית להגנה על הים, הגברת המאבק כנגד הגורמים האחראים לזיהום הים ושמירה על הים שלנו בריא וטבעי גם למען הדורות הבאים.

 

ב"מגני הים" מפעילים מגוון פעילויות באמצעות החברים ב"מגני הים", כדוגמת סיירות הסברה בחופים במהלך הקיץ, קיום פעילויות הסברה בבתי ספר, ייזום אירועים חווייתיים להעלאת המודעות, המשך בפעילויות ניקיון חופים, השתתפות באירוע מחאה, איתור ודיווח על מחדלים סביבתיים בים וכלה בסיוע מקצועי, בהתאם לכישורים אישיים בתחומים שונים, כדוגמת צילום, גרפיקה, יצירת חומרי הסברה, הפקת סרטוני הסברה, גיבוש תוכניות חינוכיות ע"י אנשי חינוך וכד'.

  

    באדיבות     ynethttp://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4557824,00.html

עבור לתוכן העמוד