התנדבות? לא רק בזמן מלחמה
הגדל

רוח התנדבות? לא רק בזמן מלחמה

"אחד הדברים המשותפים לכלל המתנדבים, בין אם בעתות שלום או מלחמה, הוא תחושת הסיפוק האדירה עליה מדווחים המתנדבים לאחר העשייה. הזכות לתת ולעשות למען האחר גורמת לתחושת חיבור לקהילה וחיוניות, גם כשמדובר בהתנדבות חד פעמית". שרון טל, מנהלת רוח טובה קוראת לשמר את העשייה החברתית במהלך השנה כולה

בזמני לחימה נשמעות בתקשורת ובשיח הציבורי הרבה קלישאות וסיסמאות כמו "חזקים בעורף, חזקים בחזית" ו "ישראל מתגייסת". כעמותה שעומדת בצומת דרכים מרכזית בחיבור בין מתנדבים למקומות הזקוקים למתנדבים, כמה מרגש לגלות שסיסמאות אלו אכן משקפות את התנודות בחברה הישראלית בעתות אלו.

 

עמותת רוח טובה, מקבוצת אריסון, עוסקת כל השנה בחיבור בין אנשים שרוצים להתנדב לבין מקומות הזקוקים למתנדבים – כך במהלך השנה כולה ובאירוע  שיא המצוין מידי שנה בעשרות אלפי פעולות עשייה למען הקהילה ביום מעשים טובים.

בחודש ממוצע מטפלת רוח טובה במאות פניות של יחידים המעוניינים להתנדב למען החברה הישראלית ובעוד כ-100 קבוצות המבקשות לעשות פעילות התנדבותית יחד. היקף הפניות לעמותה במהלך "צוק איתן" עלה ב50%, לצד 1,000 המתנדבים שנרתמו למען מצב החירום וביקשו שיבוץ כאן ועכשיו באזורי הדרום בפעילויות הפגה במקלטים וגני ילדים, בחלוקת מזון ותרופות לקשישים, בסיוע לאנשים עם צרכים מיוחדים ועוד.

ההיענות לקריאותינו למתנדבים באמצעות כתבות בערוץ המעורבות של ובאמצעים אחרים וההיענות לקריאתם של ארגוני מתנדבים נוספים חיממה את הלב ועזרה לענות על צרכים רבים שעלו מהשטח.

 

גם עסק וגם חברתי

בין שלל הפניות המרגשות נתקלנו בסטודנט שנה רביעית לרפואה מרעננה, ששירת כקצין לוחם בשריון ורצה לרדת למשימות התנדבות בשטח, נערות צעירות מאשדוד שרצו להתנדב, בעודן בקו האש, במקלטים בעיר ולשעשע את הילדים, ובאזרח ששובץ להתנדבות בגן ילדים באור הנר והתעקש להישאר שם כמה ימים.

 

גילינו גם פניות נוגעות ללב בקרב אנשי מקצוע שונים, שרצו לתת מכישוריהם לטובת אלו שנפגעו מהמצב- אדריכלים ומעצבי פנים, שהתנדבו לעצב ולשפץ מקלטים מוזנחים ובתים שנפגעו וצעירים רבים, שביקשו לסייע דרך האינטרנט לבני נוער מעוטף עזה להתכונן לבגרויות. ואלו רק חלק מהפניות הרבות ויוצאות הדופן בנדיבותן.

אחד מהחיבורים המרגשים שהצלחנו ליצור היה בין חברה מסחרית מתחום ההייטק שהעבירה כ-20,000 שקלים לקניית ערכות יצירה של עמותת קלי"ק, שמיוצרות על ידי

קשישים השוהים במרכז יום לקשיש. הערכות עברו ישירות למקלטים בדרום לפעילויות והכספים שגויסו ממכירת הערכות, נותבו לטובת הקשישים במרכז ובכך מימשו את החזון של עסק חברתי בימינו.

 

רוח טובה תתאים לכם

כל התיאומים והשיבוצים של מתנדבים נעשו בתיאום מלא עם רח"ל (רשות החירום הלאומי) שקיבלה ומיפתה את הצרכים בשטח והעבירה אלינו ולגורמים נוספים את הצרכים וזאת לאחר בדיקה של המענה הניתן על ידי משרדי הממשלה השונים וכן תעדוף הצרכים לפי מיקום וראייה כוללת של המשאבים המוקצים.

 

אחד הדברים המשותפים לכלל המתנדבים, בין אם בעתות שלום או מלחמה, הוא תחושת הסיפוק האדירה עליה מדווחים המתנדבים לאחר העשייה. הזכות לתת ולעשות למען האחר גורמת לתחושת חיבור לקהילה וחיוניות, גם כשמדובר בהתנדבות חד פעמית.

 

עתה, בתקווה שהלחימה לקראת סיום, אנו קוראים לכלל אזרחי ישראל לשמר את רוח ההתגייסות למען הקהילה ומזכירים שעמותת רוח טובה כאן לאורך כל השנה עם מאגר של למעלה מ-8,000 משרות התנדבות בכל התחומים ובכל רחבי הארץ. נשמח לעזור ולמצוא לכל אחת ואחד את הדרך המתאימה לו ולה לעשות למען הקהילה, הסביבה והזולת.

 

שרון טל היא מנהלת עמותת רוח טובה.

רוצים למצוא התנדבות בהתאמה אישית? לחצו כאן וצוות רוח טובה ימצא את הפעילות המתאימה עבורכם.

באדיבות   ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4557889,00.html

עבור לתוכן העמוד