מתנדבים בעזרת "יוצרים שינוי"
הגדל

הנה באה השמש

אנחנו עידן וליאור, בנות 17 מפתח תקווה ורצינו לספר לכם את סיפור השינוי שלנו. לאחרונה היינו עדות לתקופת משבר בחייהן של אחיותינו המתבגרות והחלטנו ליצור שינוי

שלום, אנחנו עידן וליאור, בנות 17 מפתח תקווה ורצינו לספר לכם את סיפור השינוי שלנו. לאחרונה היינו עדות לתקופת משבר בחייהן של אחיותינו המתבגרות.

בתור נערות מתבגרות שחוו את משבר גיל ההתבגרות על בשרן, שכלל לחץ, בלבול, ניכור וחוסר אונים, הרגשנו מחויבות לנסות לעזור לאחיות שלנו ולבני גילן, ולהסביר שזהו שלב טבעי בחיים שכולם חווים.

בדקנו וחקרנו האם מסגרות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות בעירנו מתעסקות בנושא זה, והופתענו לגלות שרמת המודעות לנושא אינה מספקת.

בנוסף, בתור מתנדבות מזה 4 שנים, נחשפנו לזלזול וסקפטיות מצד אנשים לגבי יכולתם של בני הנוער לתרום וגם לעובדה שאין מספיק יוזמות בעירנו מטעם הנוער.

החלטנו שאנחנו מרימות את הכפפה. ולו רק כדי להוות השראה לכל בני הנוער שחולמים ולא מעזים.

חשבנו שבמקום לגשת לפתרון הבעיה בדרך סטנדרטית של הרצאות וסדנאות, ננסה לרגש ולגרום להזדהות עם הבעיה ולכן החלטנו להעלות הצגה בנושא.

זו גם הייתה דרך טובה להשתמש בחוזקות שלנו, דרך לבטא את עצמנו ולהביע את היצירתיות שלנו ועוד למען אחרים

תמיד חלמנו להעלות הצגה, להוכיח לכולם שאנחנו יכולות להרים הפקה על אף שאנחנו נערות חסרות ניסיון..

בעבר השתעשענו עם הרעיון אך בעקבות חוסר האמון שקיבלנו מסביבתנו לא היה לנו את האומץ להגשים את הפנטזיה.

השנה חלון ההזדמנויות נפתח דרך ההשתתפות באתגר של תכנית "יוצרים שינוי".

 סוף סוף הגיעה תכנית ששמה לעצמה מטרה להעצים ילדים ונוער ונתנה לנו את ההזדמנות לאתר את הבעיה שמפריעה לנו, לדמיין לה פתרון וגם להוציאו לפועל. אז לקחנו את ההזדמנות בשתי הידיים והיינו מוכנות לאתגר.

 בשלב הראשון הצגנו את רעיון ההצגה לאגף הנוער, שעל אף שלא האמין בהתחלה שהפרויקט יצא לפועל, הסכים לרעיון, והביע תמיכה מלאה.

 

בדמיוננו ראינו איך הצגה בנושא משבר גיל ההתבגרות תעלה משמעותית את המודעות לנושא בעירו תצליח לגעת גם בבני הנוער וגם במעטפת של האנשים שמשפיעים ומושפעים מהבעיה. הגדרנו את קהל היעד -נוער, ממשקים של נוער בעיר והורים, ואותם הזמנו להצגה.

במקביל, נודע לנו על ילדים קטנים בעלי בעיות התנהגות ובעיות במשפחה, שלומדים בבית ספר לחינוך מיוחד בפתח תקווה, ונאלצים לגדל עצמם מפאת חוסר היכולת של משפחתם, ומתאמצים להצליח וללמוד לבדם, בתנאים לא תנאים.

בית הספר מתקיים מתקציב נמוך מאד, ונודע לנו שיש צורך בהקמת מרכז למידה שישפר את איכות למידתם וימצה את יכולתם בצורה הטובה ביותר. אך חסר כסף. החלטנו שכל ההכנסות ממכירת הכרטיסים להצגה ייתרמו להקמת מרכז הלמידה.

 

הפשלנו שרוולים ויצאנו לדרך

אז הפשלנו שרוולים ויצאנו לדרך, במשך שלושה חודשים כתבנו תסריט יום ולילה, נפגשנו עם אנשי מקצוע וגורמים רבים, ביניהם אדי מוכתר, במאי מקצועי שביקר את התסריט שלנו, התלהב והתרשם מאתנו ונתן לנו גם כמה טיפים, דיברנו עם תפאורן, פרסמנו וערכנו אודישנים, ליהקנו את השחקנים להצגה, ערכנו חזרות אינטנסיביות, מצאנו אולם, דאגנו לפרסום ההצגה בכל רשת חברתית, הפקנו ותלינו פוסטרים, התראיינו לרדיו ולעיתונות והכל למען המטרה.

 ההצלחה הייתה מסחררת! כל הכרטיסים נמכרו תוך 3 ימים, ההצגה עלתה ב-12.4.15 בפני אולם מלא בפ"ת והרווחים ממנה נתרמו להקמת מרכז הלמידה בבית הספר לחינוך מיוחד.

קיבלנו תגובות מפרגנות מכל עבר. בני הנוער שצפו בהצגה הביעו הזדהות וסיפרו לנו שהנושא ממש השפיע עליהם. הביקורות היו אוהדות מאד. הצלחנו להעלות את המודעות לנושא משבר גיל ההתבגרות כמו שרצינו.

 קיבלנו בקשות רבות ממסגרות חיצוניות שנעלה את ההצגה גם אצלם.   

 כל מי ששמע על ההצגה רצה לעזור. שיתפנו מעגלים רבים שכללו את המשפחות שלנו, החברים שלנו, המורים, אנשי מקצוע, תושבים מהעיר, בני נוער והוריהם.

 

אפשר לסכם ולומר שעשינו זאת! בתהליך גילינו על עצמנו ולמדנו המון דברים -עבודת צוות, תכנון, אחריות, אכפתיות, דאגה לזולת והקשבה.גילינו שאנחנו כריזמטיות ויכולות להזיז הרים אם רק נרצה.

 תודה ל"יוצרים שינוי" על ההזדמנות.

 אם גם אתם מעוניינים שתלמידכם יהפכו ליזמים אכפתיים ומעורבים, הגיע הזמן שנערוך אתכם הכרות.

"יוצרים שינוי" הינה תכנית חינוכית בינלאומית שמטרתה לטפח דור של ילדים פעילים ומעורבים חברתית. התכנית הייחודית מעניקה לילדים את הכלים להקשיב לעצמם ולסביבתם ולהתבונן בעולם בצורה אמפתית וביקורתית כאחד.

"יוצרים שינוי" מאפשרת לילדים ונוער להאמין ביכולתם לשנות, מנחה אותם כיצד לממש זאת ומעניקה להם במה לשיתוף השינוי שיצרו עם אחרים.

התכנית הנה תרגום פרקטי לעקרון ה"למידה המשמעותית" שהנחיל בשנה שעברה משרד החינוך ואף נותנת מענה להתנדבות הקבוצתית, ביום מעשים טובים ובכלל.

 

אתגר "יוצרים שינוי", מזמין את הילדים להשתתף בפרויקט בינלאומי אשר בסיומו תבחר קבוצה אחת שתייצג את ישראל בכנס הבינלאומי שיתקיים בספטמבר 2016.

 

נשמח להציע לכם מגוון אפשרויות כיצד להשתלב ולקחת חלק בתכנית. לפרטים נוספים מוזמנים להיכנס לאתר שלנו ולפייסבוק ובמידה והנכם מעוניינים בקביעת מפגש היכרות, חשיפה, הדרכה או הבהרה אתם מוזמנים ליצור קשר עם עינה בטלפון: 054-4703197 03-5436874 או במייל dfcisrael@gmail.com

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4680567,00.html 

עבור לתוכן העמוד