"המדינה לא יכולה להתנער מהילדים האלו"

7/01/2016
"המדינה לא יכולה להתנער מהילדים האלו" (הגדל)

"המדינה לא יכולה להתנער מהילדים האלו"

עמותת "שמע" המטפלת בילדים ובני נוער חרשים נמצאת בסכנת סגירה בעקבות בעיות תקציביות. לפעילות העמותה אין תחליף ברשויות השונות. למרות התגיוסתם של חברי כנסת מכל המפה הפוליטית עדיין לא נמצא מענה

עמותת "שמע" מטפלת ביותר מ-400 ילדים ונוער חרשים בגילאי 6-21 מכל הארץ ב- 5 סניפים. היא מספקת להם כלים ומיומנויות חברתיות ותקשורתיות כשהמיקוד בפעילויות במועדונים החברתיים הוא ש"כולם שווים". העמותה דואגת להם להסעות למרכזים, והם משתתפים בחוגי כדורסל, תאטרון, מפגשים חברתיים וגם מקבלים עזרה בהכנת שיעורי הבית.

 

לאחרונה נקלעה העמותה למצוקה כספית קשה בשל הירידה המתמדת בתמיכת משרד הרווחה שהופחתה משמעותית בשנים האחרונות, עד ל-400 אלף שקלים בשנת 2015. הגרעון של העמותה הוא למעלה מחצי מיליון שקל.

 

קואליציה נדירה מקיר לקיר של חברי כנסת ממפלגות שונות התגייסה להצלת העמותה תחת הקריאה: "שמע הוא הבית שלנו, עזרו לנו לשמור עליו". מדובר בחברות הכנסת נאווה בוקר ונורית קורן מהליכוד, חברת הכנסת קארין אלהרר, מ"יש עתיד", סתיו שפיר מהמחנה הציוני, חברת הכנסת מירב בן ארי ממפלגת "כולנו", תמר זנדברג מ"מרצ", עודד פורר מ"ישראל ביתנו" ואישי ציבור רבים נוספים שפונים לשר הרווחה, חיים כץ, ומבקשים להגדיל את תקציב העמותה לשנת 2016 ולמנוע את סגירתה

 

"מדובר במטרה נעלה וחשובה לכולנו ואני אפעל בשיתוף פעולה עם שרי מפלגתי למען המשך פעילות העמותה" אומרת חברת הכנסת, נאווה בוקר. "זו עמותה שהוקמה על ידי הורים ומתנדבים, הקיימת כבר 40 שנה ומביאה לשילובם בחברה של נערים ונערות לקויי שמיעה ומקיימת עבורם פעילות חינוך ורווחה".

"אני לא יכול לקיים את הארגון הגדול הזה עם התמיכה המביישת ממשרד הרווחה", מסביר מנכ"ל העמותה אריק מאיר,  "גם כך רוב התקציב מגיע מתרומות, מוסדות המדינה חייבים לקחת אחריות על הילדים האלה. אני לא רוצה אפילו לחשוב על האפשרות שנאלץ לסגור את המסגרת הייחודית הזו המשמשת בית חם לכל כך הרבה ילדים.

 

ישנם בארץ כ 6,000 ילדים ונערים בגיל הזה הסובלים מלקויות שמיעה ורק כ-10 אחוז מגיעים למסגרת הייחודית שלנו, לשאר אין שום מענה. המדינה צריכה להבין שאי אפשר להתנער מהילדים האלו. עמותה לא באה להחליף אחריות של המדינה אלא רק לסייע ואם חלילה נאלץ להפסיק את הפעילות לא יהיה לכלל הילדים החרשים פתרון אחר".

 

"רק בשבועות האחרונים התבשרנו על העברות תקציביות מנופחות בזמן שעמותת שמע ממתינה ומתחננת לעזרת האוצר ולתמיכה טרם סגירתה". מסכמת חברת הכנסת קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, "העמותה חשובה ונדרשת גם לגישתם של משרד הבריאות ומשרד החינוך ולכן אסור לאפשר לעמותה חשובה כזו להיסגר".

 

הכתובת לתרומות: עמותת "שמעmilis@shema.org.il טלפון- 03-7310526.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4748710,00.html

עבור לתוכן העמוד