פרויקט "על הא ודא"

14/01/2016
פרויקט  "על הא ודא" (הגדל)

אמץ לך סבא ודברו על הא ודא

ילדים ובני נוער ישראליים ויהודים שאינם חיים בישראל מנהלים מידי שבוע שיחת טלפון שבועית עם מבוגרים ישראלים המתגוררים בביתם או בבתי אבות. תכירו - פרויקט מחבר חדש "על הא ודא"

הרעיון של פרויקט 'הא ודא' הוא פשוט לחבר בין שני צדדים: האחד - ילדים ובני נוער ישראליים ויהודים שאינם חיים בישראל אך מעוניינים לשמור על הקשר עם הארץ והשפה ולא תמיד יש להם עם מי ומתי לתרגל, השני - אנשים מבוגרים בעלי ניסיון חיים עשיר וחוויות המתגוררים בביתם או בבתי אבות, שבנו וגדלו עם הארץ ושמחים לשתף ולהיות בקשר עם צעירים.

 

הפרויקט הוקם ע"י גדעון פרוכטר, במקור מהרצליה ולאחרונה עבר עם משפחתו לניו ג'רסי ומקדם את הפרויקט משם. גדעון יצר קשר עם מספר קהילות יהודיות בארה״ב ששמחו לשלב את הפרויקט במסגרת שעורי העברית וכך להפוך את השעורים היבשים למעניינים יותר. גם בבתי האבות ובעמותות המטפלות באזרחים מבוגרים הביעו התלהבות.

"למה לא ליצור מסגרת שתאפשר חיבור ביניהם באמצעות שיחה שבועית אישית שלפעמים עשויה להתפתח מתרגול השפה לקשר חברי משמעותי" מספר פרוכטר. "אחד הדברים שמייחדים את הפרויקט הוא, שלהבדיל מרוב פעילויות התנדבות בהם יש צד נותן וצד מקבל, בפרויקט זה שני הצדדים מרגישים שהם נותנים ותורמים לצד השני".

הקשר הראשון התבצע בין תלמידי הקהילה היהודית באוסטין טקסס לבין מתגוררי 'בית שבעת הכוכבים' בהרצליה. כדי להקל על המבוכה הראשונית הטבעית ולשבור את הקרח הוצעו למשוחחים שאלות מנחות. אחד הרגעים המרגשים במסגרת הפרויקט היה כשאחד הילדים שאל את שותפתו לשיחה: "אם היית יכולה לנסוע לאחור בזמן, לאן היית נוסעת?" האישה, ניצולת שואה, השיבה: "הייתי חוזרת למחנה הריכוז ונפרדת מהוריי." הילד נבהל מתשובתה של האישה, חשש שפגע בה והתנצל מיד על השאלה. האישה השיבה ואמרה: "אין צורך להתנצל, מאז בניתי את חיי מחדש, נולדו לי ילדים ונכדים ועשיתי לי בית בישראל. יש לי חיים מלאים ומאושרים." באופן הפשוט הזה רגע מרגש אחד הצליח לחבר בין שני בני אדם עם חוויות חיים שונות לחלוטין.

 ההערכה היא שמעל לחצי מליון ישראלים חיים כיום בארה״ב והכוונה היא שבמהלך 2016 יתווספו לתוכנית בתי ספר נוספים בארה״ב ובתי אבות בישראל.

החזון לעתיד הוא לקדם את התוכנית בארצות נוספות ועם שפות נוספות. גדעון כבר קיבל פניות להתחיל תוכנית דומה ביוונית עבור ילדי מהגרים מיוון החיים בארה״ב.

  • לפניות להצטרפות לפרויקט על הא ועל דא הכנסו לאתר: http://www.ha-ve-da.com

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4748846,00.html

עבור לתוכן העמוד