הזכות לשחק - המשחקיה על הספקטרום

תארו לעצמכם ילד או ילדה שלא יכולים לצאת לשחק. נשמע כמעט בלתי אפשרי, נכון? ישנם ילדים שעבורם היכולת לשחק היא אתגר גדול. ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי לא תמיד יכולים למצוא מקום, בו יוכלו לבלות ולשחק בתנאים שמותאמים להם.
10/03/2016

את הזכות הכל כך בסיסית הזאת, לשחק, מאפשר המיזם משחקיה על הספקטרום, שהקימו אילנה מולקנדוב, בוגרת האקדמית תל אביב-יפו, ושקד פרומקין, סטודנטית לשנה ג' למדעי ההתנהגות. לדבריהן, המשחקיה באה ליצור מקום "בטוח ולא שיפוטי", בו הילדים יוכלו ליהנות.

 

אילנה מולקנדוב, בוגרת בית הספר למדעי ההתנהגות, הצטרפה במהלך הלימודים למסלול של שלוש שנים בחממה ליזמות חברתית-עסקית באקדמית תל אביב-יפו. היא מכירה מקרוב את האתגרים שחווים ילדים על הספקטרום ובני משפחותיהם ואת החסך שממנו הם סובלים:

 

"יש לי אח בן 7 המאובחן על הספקטרום האוטיסטי. תמיד הייתה לי זיקה לתחום הפסיכולוגיה ולטיפול, אך כאשר אחי אובחן, התחלתי להעמיק את הידע וההיכרות עם הנושא. מעבר לידע הטיפולי אשר רכשתי במהלך השנים, גם למדתי להכיר את החסרונות בתחום.

 

בשנים האחרונות חלה עלייה באבחונים והיינו מצפים לראות סביבות מותאמות יותר ומודעות גבוהה יותר, אך לא כך הדבר. רוב הפתרונות המוצעים להורים לשעות הפנאי הם פתרונות טיפוליים בלבד. הורים יוצאים עם ילדיהם לגינות והמשחקיות הציבוריות אשר אינן מותאמות לילדים - רועשות, מלאות בגירויים ומציפות את הילד. מעבר לכך, גם ההורים האחרים אשר מגיעים עם ילדיהם לאותם המקומות, נועצים מבטים, מעבירים ביקורת ושואלים שאלות לא נעימות. לכן הורים רבים מרגישים לא בנוח ולפעמים נמנעים מלצאת עם ילדיהם"

 

אסור לשכוח - כל ילד, באשר הוא, רוצה לשחק. זו מטרת המשחקיה:

 

"את עמותת "משחקיה על הספקטרום" ייסדתי יחד עם שותפתי לדרך שקד פרומקין ויחד התחלנו להפעיל אותה לפני כשנתיים. מטרת המשחקייה היא לספק פעילות פנאי מותאמת לילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי בגילאי 2-7 ולהוריהם. היא פועלת כרגע במרכז קהילתי מגיד בת"א, אחת לשבוע בימי רביעי בין השעות 17:00-19:00 ומופעלת ע"י שתי מלגאיות מקסימות, סטודנטיות שנה א' למדעי ההתנהגות, עדי גוטר ושירן טיקוצקי, אשר הודרכו על ידינו. המשחקיה מכילה משחקים תנועתיים, כמו ג'ימבורי, ומשחקים דידקטיים, כמו משחקי קופסא ופאזלים, המאפשרים לילדים ליהנות ממגוון רחב של פעילויות.

 

משחק הוא כלי תקשורתי מדהים! הוא עוזר לנו להכיר את הגבולות של הילד, להכיר מה הוא אוהב ומה הוא פחות אוהב, הוא עוזר לנו להעביר מסרים וללמוד חוקים. ועם זאת, לפעמים המשחק הוא כלי ולא המטרה. אצלנו במשחקיה- המשחק הוא המטרה ומעבר להנאה, כל הרווח אשר מגיע עמו- מבורך.

 

כיצד מתמודדים עם המפגש הלא פשוט עם הילדים?

 

"את כוחות הנפש שלי ואת הדרייב בהתחלה הייתי מקבלת בבית והיום כל חיוך וכל פעילות מזכירים לי למה אני עושה את זה.

אני חושבת שההצלחה הגדולה ביותר שלנו היא מספר הילדים הנהנים מהפעילות ומגיעים באופן קבוע, אשר גדל מפעם לפעם. אני לא אשכח את הפיילוט שלנו במתנ"ס בר"ג ובייחוד את המפגש האחרון שהיה המשמעותי ביותר. את אותה משחקיה הפעלתי יחד עם שקד ואני זוכרת שהיה לנו ילד קטן ומקסים שפשוט סרב לשחק איתנו ולהיפרד מאמו, כל מפגש היה צמוד אך ורק אליה.

 

במפגש האחרון אמו שכבה בהנאה על אחד הפופים ואני שיחקתי עם הילד בפאזלים שונים ליד השולחן, הוא היה סבלני, לא חיפש את אימו ואף נהנה מהפעילות; או ילד אחר באותה המשחקיה אשר לא היה משחק עם ילדים אחרים, אלא רק מחקה אותם, שיחק במפגש האחרון עם אחת הבנות במשחק בו כל אחד מהם שיחק בתורו וזה פשוט חימם את הלב.

 

ומה הלאה? אילנה מספרת קצת על התכניות לעתיד, לגבי המיזם וגם קצת לגבי עצמה:

 

"השאיפה שלי היא לפתוח משחקיות נוספות באזור הצפון והדרום על מנת להנגיש את הפעילות לכמה שיותר משפחות ולכן בקרוב נתחיל בפרויקט מימון המונים בHeadstart.

באופן אישי אני מתכננת להמשיך לתואר שני בפסיכולוגיה ולהתמקצע יותר בתחום, על מנת שאוכל לקדם פעילויות נוספות ובאופן מקצועי יותר. בחזון שלי אני רואה פעילויות פנאי לטווח רחב יותר של גילאים וטווח רחב יותר של מוגבלויות."

 

אנחנו תמיד שמחים לכל שיתוף פעולה- עם גופים ועמותות ועם אנשי מקצוע שונים. נשמח לעזרה בהפצת פרויקט מימון ההמונים שלנו ובקישור לגורמים תורמים שונים.

ליצירת קשר-

052-3618387 אילנה,

וניתן למצוא אותנו בפייסבוק- 'משחקיה על הספקטרום

קישור לפרויקט מימון ההמונים: https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=17013


הכתבה באדיבות המכללה האקדמית יפו

עבור לתוכן העמוד