חיבוק לחיים

עמותת "חיבוק ראשון" שמה לה למטרה לחבק תינוקות שגורלם נגזר ליתמות מיום לידתם, או כאלה שנאלצים לעבור את תקופת האשפוז ללא נוכחות הוריהם.
הטיפול בכל תינוק נעשה על ידי קבוצה קבועה וקטנה של מתנדבות, אשר מלוות אותו במשך כל תקופת שהותו בבית החולים. כך יוכל התינוק לזהות את הדמויות הקבועות כמוכרות ואהובות, בדומה לבני משפחה.
6/03/2016

הידעתם כי השיטה של ׳עור לעור׳ מאריכה ומשפרת את שינת התינוק ואף מסייעת בהנקה ומפחיתה את הסיכוי לדיכאון שלאחר לידה? יצאנו להכיר את עמותת "חיבוק ראשון" שמצילה תינוקות נטושים מהזנחה ומקנה להם חיבוק אוהב

כיום, אחד הדברים הראשונים שעושה הצוות המיילד לאחר הלידה הוא להניח את התינוק על גוף אמו. בעבר לא שמו דגש על פעולה קריטית זו ונהגו לקחת את התינוק לבדיקות כאלה ואחרות. רק בתומן הוא הושב לאם. מחקרים גילו שרגע היציאה מן הרחם הוא רגע משמעותי ביותר והפרדה פתאומית מן האם יכולה להיות טראומטית. המגע הישיר והמיידי עם האם מאפשר לתינוק להתחיל את תהליך ההיפרדות באופן הדרגתי ובריא. הוא מתחבר לריח, לקול ולמגע של אמו, מה שמפחית סימנים של חרדה ומצוקה.

יש לכך כמובן השלכות על התפתחותו הפסיכולוגית של הילד. במידה והפנים את אותו חיבוק ראשוני שהעניק לו ביטחון, חום והגנה, כך הוא יוכל לחפשו בלגיטימיות גם בעתיד לטובת פורקן של לחצים ומתחים. בנוסף, השיטה של ׳עור לעור׳ מאריכה ומשפרת את שינת התינוק ואף מסייעת בהנקה ומפחיתה את הסיכוי לדיכאון שלאחר לידה.

לב אל לב

על סמך הידע החשוב הנ״ל הוקמה עמותת "חיבוק ראשון" בשנת 2004 ע"י ידי מיכל קוריאט, מנכ"ל ובעלים של חברת טרנסקום גלובל. העמותה שמה לה למטרה לחבק תינוקות שגורלם נגזר ליתמות מיום לידתם, או כאלה שנאלצים לעבור את תקופת האשפוז ללא נוכחות הוריהם. תינוקות אלה ננטשים בדרך כלל כתוצאה מסיטואציות חיים מסובכות, כגון הריון לא מתוכנן של קטינות, התמכרותה של האם לסמים, אונס או מחלה קשה.

300 תינוקות ננטשים מדי שנה במחלקות היילודים בבתי החולים בישראל. התינוקות הללו, חולים ובריאים כאחד, נאלצים לשהות זמן ממושך בבית החולים, ללא כל טיפול הורי מסור. כידוע, מצב הרפואה בארץ אינו מאפשר דאגה מלאה לצרכיהם הרגשיים של התינוקות הנטושים. לכן, המתנדבות של העמותה לוקחות על עצמן את האחריות לבלות עם התינוקות מספר שעות בכל יום, מעניקות להם חום, אהבה ומגע, וכן משחקות, שרות שירים, מקריאות להם סיפורים ועוד.

הטיפול בכל תינוק נעשה על ידי קבוצה קבועה וקטנה של מתנדבות, אשר מלוות אותו במשך כל תקופת שהותו בבית החולים. כך יוכל התינוק לזהות את הדמויות הקבועות כמוכרות ואהובות, בדומה לבני משפחה. כמו כן, המערך ההתנדבותי של העמותה מלווה באופן מקצועי על ידי צוות עובדות סוציאליות, האחראיות על המענה הרגשי והמקצועי המתבקש במסגרת התנדבות זו.

סיון אלמוז, מנכ״לית עמותת ״חיבוק ראשון״ מספרת: ״אנחנו נותנים מענה לתינוקות המאושפזים לטווח ארוך. רובם חולים ועל כן ננטשו. ישנם מקרים של נטישות ומסירה לאימוץ ומקרים בהם להורים אין יכולת להיות נוכחים באשפוז מסיבות שונות. למשל אם יש ילד נוסף עם צרכים מיוחדים בבית הזקוק לתשומת ליבם, או מחלה של אחד ההורים, גמילה של האם מסמים או במקרים גרועים יותר פטירה של האם בלידה. ישנם מקרים רבים שההורים מנועים מלהגיע לבית החולים בשל מרחק. האשפוז נקבע לפי סיווג המחלה: פגיעות ראש, מחלות ריאה וכד׳. לא פעם נקבע אשפוז הרחוק מאוד מבית מגורם של ההורים והם לא מסוגלים להגיע כל יום. אנחנו מדברים על אשפוז שיכול לקחת שנה ויותר. האשפוז הארוך ביותר שליווינו היה 5 שנים".

 עוד מספרת סיוון כי ברשות העמותה מערך של כ – 400 מתנדבות הדואגות ל- 300 תינוקות. כל מתנדבת מחוייבת להגיע פעמיים בשבוע לבית החולים למשך 3 שעות כל פעם, כך שיש כאן מחויבות לא קטנה לכל תקופת האשפוז. "הייחוד שלנו הוא שיש קשר ברמה האישית מאחר וכל מתנדבת מטפלת רק בתינוק אחד". בתום תקופת האשפוז, העלולה להמשך בין שבועות ספורים לחודשים רבים (ואפילו שנים כאמור), עובר התינוק למשפחה מאמצת, משפחה אומנת או מוסדות שיקומיים, כל תינוק בהתאם למצבו ולצרכיו.

ענת, מתנדבת בת 47, נשואה ואם ל- 3 בנות מספרת: ״הפעם הראשונה הייתה מאוד מאוד מרגשת. לאט לאט לומדים איך לגשת לתינוק. יודעים מתי רואים אותו בפעם הראשונה אבל לא יודעת מתי תהיה הפעם האחרונה. הופתעתי לגלות כמה צריך לדעת לפני שניגשים לתינוק. זה מעבר לחיבוק. הוא צורח למשל, וזה אחרת מאשר שהתינוק שלך צורח. התינוק שליוויתי הכי הרבה זמן היה 3 חודשים. בבוקר האחרון שלי איתו הגעתי והוא נתן לי כזה חיוך, זה היה ברור שהוא זיהה אותי ונפרד ממני".

הכתבה מתוך אתר בייבילנד

עבור לתוכן העמוד