מתנדבים למען מפוני השריפות ולוחמי האש: "לא מפסיקים לקבל טלפונים, מחמם את הלב"

29/11/2016

גל השריפות של הימים האחרונים, ובעקבותיו הפינוי של עשרות אלפי תושבים, גילו את פניהם של אזרחים רבים שהתנדבו לקלוט את אלה שנאלצו לעזוב את בתיהם. 

רני טנוס מתגורר בחיפה ברחוב "מועד לפורענות" לדבריו, מוקף בחורש אורנים. במקביל הוא מפעיל יחד עם אשתו את משחקיית "קתקית" (אפרוחים) במבואות שפרעם. בעקבות אירועי הימים האחרונים הוא קרא בפייסבוק להורים בחיפה ואזורי השריפה להביא את ילדיהם להתרעננות.

 

"אני חיפאי ואשתי משפרעם, ובגלל המיקום האנשים והילדים שמגיעים אלינו הם מחיפה, טמרה, עכו ושפרעם", הוא מספר היום (שבת). "אלה ימים לא קלים. צריך להראות פנים של אנשים נורמלים ולא לתת למשוגעים להשתלט על השיח. הגיעו כבר חיפאים רבים. השמועה רצה בפייסבוק ויש הרבה טלפונים. אנחנו גם מפעילים חוגים והקדמנו את הפתיחה".

 

מורן חרפי ראתה באמצעי התקשורת את העבודה הקשה של לוחמי האש והחליטה לעשות מעשה: "אחרי שראיתי כמה קשה הם עובדים רציתי למצוא טלפון של הכבאים ולהגיד תודה. על הדרך שאלתי במוקד אם הם צריכים משהו ונאמר לי שצריך ציוד לטיפול בכוויות, טיפות עיניים, גרביים להחלפה. מאתמול הרצתי פוסטים בפייסבוק וזה מאוד מרגש. אנשים הביאו עשרות זוגות של גרביים, עשרות שישיות מים, משחות, טיפות ודברים טובים. אני לא מפסיקה לקבל טלפונים מאנשים. כל עם ישראל עומד על הרגליים ומתרים וזה פשוט מחמם את הלב".

 

לפואז ונג'אח קוזאלי יש מסעדת פלאפל בעיר התחתית בחיפה, "פלאפל אבו אחמד". אתמול הם החליטו לסגור אותה ב-14:00 ויצאו לחלק 200 מנות פלאפל בחפ"ק שהוקם בהיכל הספורט ברוממה. "כל המשפחה שלי במערכת הביטחון ואני מתנדב 22 שנה במשטרה", אומר פואז. "אני קשור למערכת ולמדינה אז אני יודע בדיוק מה חסר בשטח. אנשים היו ממש מאושרים, חבל על הזמן. התרגשו מאוד. כבאים, שוטרים, כוחות מג"ב - כל מי שהיה שם קיבל מנה והיה מבסוט".


עליזה ברקן היא פעילה מוכרת באזור חיפה בשמירה על הטבע ובעלי החיים. יחד עם מתנדבים רבים ובשיתוף "תנו לחיות לחיות" הם הפעילו מוקד להצלת בעלי חיים. "אנחנו אנשים, ובעיקר נשים, שנפרסו בכל מקום אפשרי. חלק ברגליים וחלק באופנועים", היא מספרת. "לחלק מהרחובות לא הייתה גישה. מחלצים הצליחו להתחמק ולהיכנס בכל זאת וממש חירפו את נפשם והצילו בעלי חיים".

 

כזה למשל היה סיפורה של הכלבה לינק: ביום חמישי קיבלה ברקן טלפון מהבעלים שלה שעובדת בתל אביב, שסיפרה שלינק נמצאת בבית ברחוב גוט לווין. מחלץ הגיע לשם והצליח להוציא אותה בדיוק בזמן

 

דודו, מהיישוב מנות שבצפון שמפעיל את "אירוח כפרי במנות" מארח בהתנדבות משפחה של 6 נפשות וכלב. "ברגע שהתחיל הבלגאן היה לי כאן מקום פנוי", סיפר. "אז נרשמתי ויצרתי קשר עם עיריית חיפה. הגיעה אלי משפחה אתמול ב-9. הם כבר אכלו ארוחת בוקר ועכשיו הם נחים בחורש".

אילנית, שמתארחת אצל דודו, הגיעה עם משפחתה מרמות ספיר בחיפה: "אני עם ארבעה ילדים, אימא שלי וכלב. אתמול יצאתי מהבית ליום שגרתי ומהר מאד הכול השתנה. לא הייתה גישה לשכונה. הבנו שלא ניתן כרגע לחזור ופנינו לעזרה מהעירייה. אנחנו יודעים שהבית לא ניזוק, אבל גני הילדים בשכונה נשרפו. דודו מארח אותנו יפה. פתח הכול מכל הלב ועושה הכול שיהיה לנו טוב. לא האמנתי שיש פה אנשים כאלו טובים במדינה".


 

גם משפחת אבל ממצפה הילה - איריס, עופר והבת שחר - פרסמה בפייסבוק שהיא מוכנה לארח אנשים. "יש לנו צימרים ומתחמי לינה, והשבוע בגלל המצב היה ריק בגלל הביטולים", אומרת איריס. "הכול שם נשמע מפחיד אז הצענו לתרום. הרעיון הוא של הבת שלי שחר והיא פרסמה בפייסבוק".

 

דוד ארז משורש סיפר על התנדבות המושב לשכנים בבית מאיר: "בלילה שהחלה השריפה בבית מאיר קמו עשרות תושבי שורש, פתחו את בית העם ואת המקלטים, הביאו מזרונים וארגנו צעצועים וחיתולים. חלק מהתושבים פה זוכרים את השריפה שהייתה בזמנו בשורש".


באדיבות אתר ynet.


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4884294,00.html

עבור לתוכן העמוד