המתנדב ימי טרסי, חבר ההנהלה הארצית של ארגון 'ליונס ישראל', משתף אודות "הזולה" - פינה חמה לבני נוער

8/12/2016

עשרות רבות ולעיתים אף מאות בני נוער בעיר מודיעין, פוקדים מידי יום שישי בלילה ועד השעות הקטנות של הבוקר את מתחם "הזולה" ברחבת קניון עזריאלי בעיר. בני הנוער מכיתות ז' ועד י"ב מגיעים ונהנים מחיבוק חם ואוהב של מדריכי נוער מהאגף לשירותים חברתיים והרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ומתנדבי מועדון "ליונס מודיעין". במקום יש כיבוד עשיר ורב בחינם המחולק בחיוך על ידי מתנדבי "הליונס".

 

מועדון "ליונס מודיעין" לקח על עצמו את הטיפול בנוער מיוחד זה ויחד עם הרשות המקומית תרם וארגן שולחנות משחק רבים: שולחנות פינג פונג, שולחן הוקי, שולחן 

כדורגל, פופים רבים לישיבה, בידורית להשמעת מוזיקה העריבה לאוזנם של בני הנוער, מערכת סוני פלייסטיישן, מסך הקרנה גדול להקרנת סרטים באמצעות ברקו ועוד.

 


 

נרכשו ומופעלים מידי ערב שישי מכונת פופקורן ומכונת "שערות סבתא" והנוער נהנה מאוד לטעום ולאכול בחינם את הדברים שהוא מאוד אוהב.

בעבר רבים מבני הנוער, מתוך שעמום ועודף הורמונים של גיל העשרה, הסתובבו ללא תכלית ברחבי העיר בעיקר בערבי שישי. היו הרבה תופעות של שתיית אלכוהול וצריכת הסמים.

 

סיירת ההורים, שהסתובבה בין הפארקים בעיר דיווחה לא מעט על נוער שתוי ומסומם. מבחינתי השיא היה כל פעם שנאלצו לפנות נער או נערה לטיפול רפואי או להחזירם לבית הוריהם. כך נולד הרעיון והשם "הזולה" כשהכוונה הייתה להגיע למקום הרביצה של הנוער ושם להיות איתם בלילה כמבוגרים אחראיים לחבק ולתת להם כתף חמה. הטיפול במתחם "הזולה" לא יכול להיות דומה לטיפול רגיל בבני נוער הנמצאים במסגרת כלשהי כמו מתנ"ס או תנועות נוער.

 

לפני כשלוש שנים לבקשת מר אילן בן סעדון, סגן ראש העיר שאחראי גם על האגף לשרותים חברתיים, התנדב מועדון "ליונס במודיעין" לנהל ולטפל "בזולה" ואמנם, לאחר תקופת הסתגלות, "הזולה" קיבלה תנופה מדהימה. מתנדבי "ליונס" אוספים מידי יום שישי בשעות הסגירה של בתי המאפה בעיר את כל דברי המאפה, פיצות, מלוחים ומתוקים שנותרים ומביאים אותם בלילה "לזולה."

 

המתנדבים שותפים מלאים לתכנון הפעילות "בזולה" ולהפעלתה הפיזית. שכמובן שלא הייתה מצליחה להתקיים ללא מדריכי הנוער המבצעים עבודה בלתי רגילה למען הנוער בעיר. מדיווחי תחנת משטרת ישראל במודיעין, עקומת פשיעת הנוער בעיר ירדה באופן משמעותי מאז מופעלת "הזולה" באופן זה.

 

"הזולה" הפכה למותג עירוני מצליח ורבים מבני הנוער בעיר פוקדים את המתחם ביום שישי בלילה ושמחים מאוד להגיע וליהנות. ערים רבות אחרות, ששמעו והתקנאו על פעילות "הזולה" ועל ההצלחה הגדולה שלה, באים ללמוד ולבחון את האפשרות להקים מתחם "זולה" עירונית כזו גם אצלם באמצעות ארגון המתנדבים "ליונס" בעירם.


 

ארגון ה"ליונס" הוא ארגון המתנדבים הבינלאומי הגדול בעולם והיחיד שיש לו נציגות קבועה באו"ם כמו לכל מדינה. בארץ קיימים כ-28 מועדוני "ליונס" בערים השונות ופעילים במגוון פעילויות לטובת נזקקים בתחומים רווחה רבים כגון נוער, קשישים חולים ומשפחות קשות יום.

 

מועדון "ליונס מודיעין" פעיל גם בכל יתר המסגרות של האוכלוסיה הנזקקת ותורם מידי חודש בחודשו מעל 500 שעות התנדבות. פעילות הזולה הוכיחה כי לקיחת חלק פעיל בחיי הקהילה של צעירים יחד עם מבוגרים והפתרון שניתן לבני הנוער מגבש את היחסים בין כל המעורבים. בנוסף הפעילות מטפחת את רוח ההתנדבות והתרומה לזולת בקרב כל מי שנחשף ליוזמה.

 

Ynet באדיבות

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4879235,00.html

 

 

עבור לתוכן העמוד