כוח חברתי של אנשים שרוצים מציאות אחרת

15/01/2017 13:30

זהו מיזם שכסף לא מעורב בו ותאגידים לא מנהלים אותו. זהו מיזם של קהילה. של כוח חברתי של אנשים שרוצים לייצר מציאות אחרת. פחות מנוכרת ויותר מאוחדת ונותנת.

 

זוהי תנועה של אנשים שבוחרים להיות איך שהם היו רוצים לראות את העולם – עם אחריות אישית, עם ערבות הדדית, עם סקרנות ורצון לתת. לשם הנתינה.

 

ומה זה המיזם הזה? פריסקול – קהילה משתפת ידע - הוא מודל שמתרוצץ בעולם ומאומץ על ידי קהילות שבוחרות לקחת אחריות. המודל אומץ כאן בארץ על ידי גליה קרפול רביץ במצפה רמון, המקום אליו בחרה להעתיק את חיי משפחתה מתל אביב הסואנת.

 

הרעיון של תנועת הפריסקול הוא לייצר קהילות משתפות ידע. משמע, הפנינג מטורף של הרצאות, תרבות, מוסיקה, פעילויות לכל המשפחה ואמנות שהכול הכול בהתנדבות מלאה של חברי הקהילה. אין כרטיסי כניסה ואין תשלום למרצים.

 

אנשי הקהילה שמעבירים את הידע שלהם, שלרוב מקיים אותם, משמע מדובר במשלח ידם, נותנים ללא עלות את הידע המקצועי או של שעות הפנאי שלהם לאנשי

הקהילה. צוות ההפקה מפיק הפנינג כזה בחודשיים של עבודה אינטנסיבית בהתנדבות. וכולם מחייכים.

חולקים ידע שנמצא בקהילה. שהוא לגמרי משאב רוחני שלהם

התכנים מגוונים ופונים לכל חלקי האוכלוסיה. מתוכן פרקטי כמו איך קוראים חוזים משפטיים או מפענחים בדיקות דם, דרך הופעות של מוסיקאים מקומיים ועד תוכן אלטרנטיבי כמו שיעור סריגה משקיות ניילון, הרצאת אסטרולוגיה, שיעורי יוגה ופילאטיס ושיח על אהבה.

 

אלו שלושה ימים בהם אנשים מכל קשת הקהילות של מצפה רמון – עבריים, דתיים, עולים, ותיקים, אוכלוסיה חדשה, צעירים, משפחות אנשי קבע ועוד - יוצאים מהמסכים ומהמקלדת, נפגשים, מכירים, מדברים, מתעדכנים וחולקים ידע שנמצא בקהילה. שהוא לגמרי משאב רוחני שלהם. איזה עושר.

 

כיום המיזם רץ במצפה רמון זו שנה שלישית והאפקט שלו גדול ומהדהד לאספקטים שונים של חיינו.

 

כתוצאה מפעילות המיזם אנשים מגלים אחד את השני, אנשים יוצאים לאור ונוצרים שיתופי פעולה עסקיים. המיזם תומך בעקרונות כלכלה מקומית מקיימת ומניע את חברי הקהילה לצרוך בתוך היישוב ולהגדיל את הכוח הכלכלי המקומי בכך שהם נחשפים לעושר שישנו בעיירה המדברית, שלעתים נראית מנומנמת. הם מגלים כי מתחת לאפם יש יותר ממה שהם חשבו. הם חווים שפע שמוסתר בחיי היום יום.

 

חברי הקהילה נותנים דוגמה אישית לדור הצעיר בלקיחת אחריות ובבחירה של עיסוק בטוב. חינוך לעשייה. למען עצמם ולמען הקהילה שלהם.

 

נותנים לשם הנתינה


 

חברי הקהילה בוחרים שלא לשבת על הגדר ולצפות שמישהו יעשה עבורם אלא מגלים מעורבות במה שקורה בחיי הקהילה ועושים לשם העשייה. נותנים לשם הנתינה. והמיזם מעודד יזמות חברתית ומעורבות חברתית.

 

הרעיון מתחיל להיות מופץ ולהדהד בארץ וניתן לראות עיירות נוספות שבחרו לאמץ את המודל כמו שדרות וערד.

 

התנועה של הפריסקול נשענת על רצון חזק של קהילות שרוצות לחיות בעולם אפשרי יותר. שרוצות להיות ברשות עצמן ולהוות השראה אחד לשני ולקבל השראה אחד מהשני.

 

זהו קרנבל של ידע, השראה וכיף. והוא פתוח לא רק לחברי הקהילה אלא לכל אדם שרוצה ומאמין שאפשר לשאוף לעולם טוב יותר. עולם בו לא הכול סובב סביב כסף ומנוהל על ידי תאגידים. עולם בו מעודדים אותנו לקחת אחריות ולייצר משהו טוב יותר בכוחות עצמנו. למעננו.

 

האווירה של הקרנבל הזה היא אווירת שפע. שנוצרת מאנשים וממה שהם יודעים לתת. וזה מקסים ביופיו.


באדיבות אתר ynet.


לכתבה המלאה: לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד