בת 98: "הנתינה שומרת אותי בריאה וחזקה"

16/02/2017 18:00

מטילדה אונגר בת ה-98 היא המתנדבת המבוגרת בצה"ל. כיום היא מוצבת בבסיס ציוד הקשר של פיקוד המרכז ולאחרונה קיבלה פרס על מפעל חיים בארוע צבאי מרגש כשהיא מלווה בנינה ובני משפחתה הרבים כשהם לובשים חולצות לבנות עם הכיתוב "סבתא המתנדבת הנצחית".

 

"לא האמנתי והתרגשתי מאוד שראיתי את כל הקהל עומד על הרגלים ומוחא כפיים", נזכרת מטילדה ומנגבת דמעה. את הפרס על מפעל חיים היא קיבלה מקל"ר תא"ל יוסי אילוק על התנדבותה ותרומה לצה"ל כבר קרוב ל-30 שנה. היא לא עלתה לבד לבמה, כשהיא מלווה בילדיה, נכדיה ונינה עלתה מטילדה לבמה לתשואות הקהל שנדהם והריע כששמע על פעולה וגילה. בדמעות של התרגשות היא קיבלה את הפרס.

 

"הנתינה שומרת אותי בריאה"

מטילדה נולדה ב-1920 בבולגריה ועלתה לארץ ב- 1949 לעיר ראשון לציון. למטילדה, ניצולת שואה שני ילדים, שבעה נכדים ו-22 נינים.

 

עד גיל פנסיה עבדה במפעל בתל אביב אולם כשהוא עבר לקיסריה היא התקשתה להגיע עד אליו ונאלצה לפרוש. מודעה שראתה בעיתון המקומי הביאה אותה להתנדב לראשונה בבסיס צבאי סמוך לעיר מגוריה, ומאז, כבר 30 שנה היא נוסעת לכל בסיס שקורא לה, שלוש פעמים בשבוע. "מהיום הראשון בצבא הרגשתי נחוצה", היא נזכרת באותם רגעים לפני 30 שנה, "התחושה שצריכים אותי גרמה לי אז וגורמת לי גם היום להרגיש מצויין, חזקה ושומרת אותי בריאה". היא מספרת בהתרגשות ודמעות. מטילדה אומנם מתקרבת לגיל -100 אבל חוץ ממכשיר שמיעה ומקל הליכה המשמש לה לעזר היא עצמאית וצלולה לחלוטין, אינה סובלת ממכאובים ואינה נזקקת לטיפול תרופתי כל שהוא.

 

במשך שלושה עשורים התנדבה מטילדה בבסיסים רבים, מכל בסיס היא שומרת את הסיכה שקיבלה כאות תודה על פועלה, "במלחמת המפרץ ארזתי מנות קרב לחיילים", היא נזכרת, "בבסיס אחר ניקיתי נשקים מבלי שידעתי בכלל שזה נשק, פשוט נתנו לי סמרטוט ומקל ארוך ואמרו לי לנקות", היא צוחקת, "פעם עבדתי במחסנים ענקיים, אני זוכרת שהיה מאוד קר, עד לפני זמן מה הייתי בקריה בתל אביב ועסקתי באלקטרוניקה". 


ביחד עם הנינה באותו בסיס

ארבע שנים הייתה מטילדה באגף הלוגיסטיקה בקריה ובאותו הזמן התגייסה לאותו תחום גם נינתה, סמ"ר אופק גרינברג נוה, יחד הן שירתו בתל אביב. "סבתא היא מודל לחיקוי. דוגמא לאיך להתנהג ואיך לחיות, לא להתעצל ותמיד לעזור להתנדב ותרום", מספרת אופק.

 

"סבתא תמיד רוצה לעזור, לצאת מהבית, לדבר עם אנשים ולטייל, העיקר להיות בחברה של אנשים". אופק מודה שהיא קיבלה השראה מסבתא רבא שלה ואומנם היא התחילה בתור טכנאית אלקטרוניקה בפלמחים אבל לאחרונה היא החליטה להשאר בקבע ובשנים האחרונות היא משרתת בתחום הלוגיסטיקה במטה חיל אוויר בקריה, סמוך לסבתא רבא שלה.


"שלוש פעמים בשבוע אני יוצאת בשבע בבוקר לתחנת האוטובוס ליד הבית ובאים לאסוף אותי", מספרת מטילדה על שיגרת יומה, "בשאר הימים של השבוע אני סורגת כובעי צמר לפגים בבית החולים וולפסון בחולון במסגרת י.ע.ל. את זה אני עושה כבר 18 שנים. ויום אחד בשבוע אני הולכת לבית אבות להקריא סיפורים ולדבר עם הדיירים שם. השבוע שלי עמוס ואני עסוקה ככה אני רוצה להמשיך עד יומי האחרון". 

 

 

מתי יש זמן למשפחה? "אין זמן!", אומרת מטילדה בחיוך. "אנחנו צריכים לתאם איתה, זה לא פשוט", אומרת נכדתה ששותפה לשיחה.

 

מה אפשר לאחל לך? "אני מבקשת מאלוהים רק שיתן לי להמשיך להתנדב ולעבוד עד יומי האחרון", אומרת מטילדה ולפני סיום ממהרת להוסיף, "וראש בריא". אמן.


בשיתוף "מגדלי הים התיכון"


באדיבות אתר ynet.


לכתבה המלאה: לחצו כאן.


עבור לתוכן העמוד