רוצים להתעשר וליהנות מבריאות טובה יותר? מחקר חדש ממליץ: תתחילו להתנדב

22/03/2017

חוקרים של אוניברסיטת גנט הבלגית ניתחו נתונים על התנדבות, תעסוקה ובריאות של 40,000 אזרחים של האיחוד האירופאי. הממצאים שלהם, שפורסמו בסוף השבוע, מראים כי התנדבות מזוהה עם מצב בריאותי טוב יותר – וכן עם מצב תעסוקתי טוב יותר.

 

לפי ממצאי המחקר, גם אחרי שלוקחים בחשבון גורמים כמו גיל, מגדר, רמת השכלה ודת, אנשים שמתנדבים באופן קבוע נהנים מבריאות טובה יותר באופן משמעותי. כדי לסבר את האוזן, אומרים החוקרים, מתנדב ממוצע בריא כמו מישהו צעיר ממנו בחמש שנים שאינו מתנדב.

אם זה לא מספיק בשבילכם, מסתבר גם שמתנדבים נהנים, בממוצע, מהכנסה גבוהה יותר מזו של אנשים שאינם מתנדבים. החוקרים מסבירים זאת כך: "הממצא הזה מתאים למחקרים קודמים שהראו כי פעילות התנדבותית המופיעה בקורות חיים מגדילה את הזדמנויות התעסוקה, בעיקר  עבור אלו שאינם ילידי המקום".

אם את ההשפעה על הכנסה עוד אפשר להבין בכך שהתנדבות למעשה נספרת כניסיון תעסוקתי נוסף, מה שמגדיל את מספר הזדמנויות התעסוקה עבור המתנדבים, איך מסבירים את ההשפעה על הבריאות? החוקרים מציעים שלוש תיאוריות.

"האפשרות הראשונה היא שהתנדבות משפרת משאבים פסיכולוגיים כמו הערכה עצמית ומשאבים חברתיים כמו אינטגרציה חברתית ונגישות לתמיכה ולמידע – שני סוגי משאבים שנמצאו בעבר כמועילים לבריאות", אומרת פרופסור שרה ווילמס, מעורכי המחקר. "שנית, התנדבות מגדילה את סך הפעילות הפיזית והפעילות הקוגניטיבית, מה שמגן מהידרדרות תפקודית ודמנציה בגיל המבוגר. ולבסוף – מחקרים במדעי המוח מקשרים בין התנדבות לשחרור של הורמונים כמו אוקסיטוצין ופרוגסטרון, שלהם יש את היכולת לווסת לחץ ודלקתיות בגוף".

 

באדיבות: הידברות- אתר היהדות הגדול בעולם

לכתבה המקורית לחץ כאן


עבור לתוכן העמוד