בטבע שלהם

12/04/2017 20:00
בטבע שלהם
כל מי שנכח באירוע הייחודי בשמורת הטבע עין אפק בסוף החודש שעבר יצא ממנו קצת אחרת. שמש של צהרי יום האירה את שיאו של פרויקט "ניצנים מצמיחים ניצנים", שהתקיים זו השנה השנייה, ולשמורה הגיעה קבוצה של 24 תלמידים מבית הספר ניצנים בעכו, כולם תלמידים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ברמה בינונית מורכבת עד קשה וסיעודית. התלמידים טיילו בשמורה ועסקו עם הוריהם ועם אנשי הצוות החינוכי־טיפולי, שבו מש"צים מבית הספר "הריאלי", לצד אנשי "רפאל בקהילה" ואנשי רשות שמורות הטבע, בפרויקט השבת צמחים לטבע במה שנתהווה למעין מעגל סמלי - לצד השבת הצמחים, התרחש גם תהליך חינוכי וערכי של שמירה על הטבע.

המתבונן מהצד לא יכול שלא להשתומם נוכח העובדה שהצוות, שפוגש את הילדים במקומות הכי קשים ואינטימיים, יוצא מהם עם הרבה כבוד והערכה, ולמי מאיתנו שלא מפחד ממילים גדולות - גם עם התרוממות נפש ואמונה רבה ברוח האנושית. "החיבור של התלמידים לחברה מצומצם ביותר, ולכן אחד היעדים שלנו הוא למצוא כל חיבור וכל גשר אפשרי לחברה הנורמטיבית בישראל", מסבירה רחל אלג'ים, מנהלת בית הספר ניצנים, "עם כל הקושי והמוגבלות, אנו מחפשים במה אנו יכולים להועיל לה. פניתי לרשות הטבע והגנים, שנרתמה במהירות לקדם רעיון - נציג מטעמה הגיע לביקור בבית הספר וגילה שיש אצלנו חממה טיפולית שהיא כלי נהדר. ברשות יש זרעים שמסומנים כ'אדומים', כלומר בסכנת הכחדה, והם מחפשים מקומות שבהם ישיבו אותם בחזרה לגני מקלט ברחבי הארץ, כך שמיד סוכם על הפרויקט". 

אנשי הרשות מציינים כי התלמידים נטלו חלק בתהליך, כל אחד כפי יכולתו. מי במגע, מי בהשקיה, מי במעקב אחר התפתחות הצמחים ומי במדידתם. התקשורת עם התלמידים מתבצעת בשפת הסימנים, בתמונות תקשורת או באייפדים עם לוחות תקשורת ייעודיים. בבית הספר יש תלמידים מגיל 6 עד גיל 21, מכל רחבי הצפון, שהם מיקרוקוסמוס של החברה בישראל ומגיעים מכל הדתות, העדות והמגזרים. "אחד הדברים שמפעימים אותי בכל פעם מחדש הוא שהצוות מסוגל – אם כבר פסח, אז כמו בקריעת ים סוף – להזיז הצידה את כל המורכבויות המגזריות והמגדריות ואת כל הלקויות, להסתכל פנימה לנפש התלמיד ולשאול 'מה הוא צריך ממני עכשיו?' ובאמצעות הפרויקט - לתת לו את זה", מסכמת אלג'ים.

פעילות עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים בעין אפק // צילום: אייל מרגולין/ג'יני

רונית פרץ, שבתה בת ה־8 נטלה חלק בפרויקט, מוסיפה כי "זה לא פרויקט נקודתי, אלא תהליך ארוך. כאמא לילדה מיוחדת, אני לא תמיד רואה מה שהורה אחר רואה ולא מקבלת את החדווה ואת הגאווה. באירועים כאן, במקומות האלה, אני מרגישה שהילדה שלי היא חלק מהמערכת, שבה היא פתאום בצד הנותן ולא בצד המקבל. פתאום אני רואה שיש אצלה הבנה, שהיא מסבירה לי. התקשורת איתה פתאום שונה, וכשאני רואה את התרומה שלה זה גורם לי להתרגשות גדולה כאמא. זה יום מאוד משמעותי עבורי, ואני דומעת מרוב התרגשות כשאני רואה את הבת שלי עוברת תהליך שעשתה כל השנה. היא אמנם לא מדברת במשפטים, אבל מספיק שאני מקבלת מילה פה ומילה שם - ורואה את הניצוץ בעיניים – בשבילי זה עולם ומלואו". 
"כולם רוצים לשמור על הטבע אבל לא כולם יודעים באיזה אופן", מסביר שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "רשות הטבע והגנים רוצה להיות בית לכל מי שרוצה להיות מעורב בשמירה ובפיתוח הטבע, הנוף והמורשת של ישראל. הרשות היא מקום התנדבות מרגש ומגוון, ולצד שמירה על חיות הבר והמגוון הביולוגי אפשר לפעול באתרי מורשת ולקחת חלק בפעילות חינוכית. פעילות המתנדבים מהווה מכפלת כוח בשטח ומאפשרת כר פורה לדיאלוג מתמשך עם הציבור ושותפות הציבור בתהליכי החשיבה וקבלת החלטות ברשות. המתנדבים בהחלט מאפשרים לרשות להתמודד עם האתגרים הרבים למען שמירת הטבע והמורשת".
באדיבות ישראל היום.
לכתבה המלאה: לחצו כאן. 
עבור לתוכן העמוד