המלכה מאתיופיה

19/05/2017 18:00

שמי מלכה סולומון, עליתי ארצה מאתיופיה בשנת 84 במבצע משה כשהייתה בת 11, מכפר דמביה היישר לעיר רחובות. עבדתי בעיריית רחובות כרכזת מועדון לקשישים ומגשרת באגף לשירותים חברתיים בעירייה ובשנת 97, לפני עשרים שנה, הצטרפתי לעמותת על"ה, העמותה למען המבוגר ברחובות.

 

המעבר מהעירייה לעמותה היה די טבעי עבורי, כיוון שאחד מהדברים שמניעים ומטעינים אותי באנרגיה הוא האהבה לעזור ולסייע לאנשים במקומות שבהם הם מתקשים וזקוקים לסיוע. זאת לצד הערכה שהם רוכשים לי נותנים לי כוחות להמשיך.

 

לפני כ-7 שנים התחלתי לשמש כאם קהילה בתוכנית "קהילה תומכת" המופעלת בעיר רחובות על ידי עמותת על"ה. עיקר פעילותי היא בקרב בני העדה המבוגרים המשויכים לתוכנית.

 

אני מטפלת בכ-40 בתי אב יוצאי העדה האתיופית, כשמרביתם של המבוגרים הנמצאים תחת אחריותי הם מבוגרים שחיים לבד. למרביתם יש ילדים גדולים ונשואים שעזבו את הבית, חלקם התאלמנו וזאת הסיבה למעשה שהם נמצאים לבדם. מדובר באנשים מבוגרים שחווים קשיי שפה זאת ועוד לחוסר ידיעה לגבי הזכויות שמגיעות להם.


כאם קהילה אני זמינה עבורם 24 שעות ביממה ודואגת לסייע להם במצבי חירום, זאת ועוד למתן מענה לבעיות יומיומיות לרבות הבאה וסיוע בהתקנת אביזרי עזר בבית, הבאת תרופות, יצירת קשר עם בעלי מלאכה, גורמי סיוע בקהילה ועוד.

 

אני נוהגת להתלוות אל המבוגרים למוסדות רלוונטיים בהם לשירותי הרווחה בעירייה, המוסד לביטוח לאומי ועוד לצורך מימוש זכויותיהם, ליווי לבדיקות בקופות חולים אם לבדיקת ראייה או לבדיקת ממוגרפיה ולכל מקום שבו אותם מבוגרים נתקלים בקשיי שפה, אני נרתמת מיד במטרה לסייע ולהקל עליהם.

 

כל יוצאי העדה החברים בתוכנית "קהילה תומכת" ברחובות, פונים אלי בבקשה לסייע להם בבעיה כלשהי שהם נתקלים בה. החל מבעיה רפואית, תקלה כלשהי בבית, מיצוי זכויות וכל בעיה כזו או אחרת.


באחד מערבי החורף הקרים, למשל, פנה אלי מבוגר יוצא העדה שהתאלמן והייתה בביתו הפסקת חשמל. המבוגר היה מבולבל ומפוחד ולא ממש ידע מה לעשות.

הוא התקשר אליי והגעתי אליו במהרה עם מנורת חירום שלקחתי מביתי. מעשה כל כך קטן שנתן כל כך הרבה אור ותקווה לאותו קשיש. 

מאז ומעולם נרתמתי מיד לעזרה

במקרה אחר סייעתי למבוגר שהשתחרר מבית החולים לאחר אירוע מוחי. ליוויתי את אשתו ליד שרה, לעזר מציון ולנתיב החסד כדי לסייע לה לרכוש עבורו את העזרים הנדרשים לבית, לרבות מיטה מיוחדת לה הזדקק. מכיוון שהאישה יצאה מביתה ללא ארנקה, לא היססתי לרגע ומסרתי עבורה צ'ק עירבון לפריטים שאותם רכשה ובנוסף גם שילמתי על דמי ההובלה.

 

תחת חסותה של העמותה יצאו יחדיו כל המבוגרים החברים בתוכנית קהילה תומכת לטיול בגלבוע ובחמת גדר. עלינו אל הגלבוע ושמענו שם את סיפורו הטרגי של שאול המלך ומשם המשכנו לחמת גדר. ההתרגשות הייתה מרובה שכן כל המבוגרים שיצאו לטיול ביקרו שם לראשונה בחייהם.

 

העזרה והנתינה עבורי היא דרך חיים. עוד מהיותי ילדה קטנה לא יכולתי לראות אדם שסובל. מאז ומעולם נרתמתי מיד לעזרה. לשמחתי עמותת על"ה מאפשרת לי להגשים את ייעודי ודואגת להעניק לצידי מעטפת רחבה של מתנדבים ואנשי מקצוע שיוכלו לסייע במקרים ובבעיות היומיומיות השונות של מבוגרי העיר רחובות שבהם שאני נתקלת.

 

תוכנית קהילה תומכת מסייעת למבוגרים להמשיך לחיות בקהילה בבטחה ומספקת עבורם שירותים שונים כדוגמת לחצן מצוקה וחיבור למוקד 24/7, אב קהילה המסייע בבית בכל הנדרש, עו"ס, פעילות חברתית ועוד. לצד אלו מציעה עמותת על"ה חוגים שונים ומגוונים, הרצאות, הפעלת מרכז יום למבוגר ועוד. 

 

עמותת על"ה הוקמה בשנת 1982 על ידי עיריית רחובות בשיתוף אש"ל, משרד הרווחה ומשרד הבריאות. העמותה מושתתת על מתנדבים עתירי ידע וניסיון לצד צוות מקצועי ומיומן ופועלת לשיפור איכות חיי האוכלוסייה המבוגרת ברחובות ע"י מתן שירותים אישיים, חברתיים וקהילתיים החל במבוגרים עצמאיים, דרך אנשים המוגבלים בתפקודם היומיומי וכלה בתשושי נפש, בהתאם לצרכים האישיים. שווי ערך פעילותם של מתנדבי על"ה למען העיר, נאמד ב-3 מיליון ש"ח בכל שנה.


באדיבות אתר ynet.

לכתבה: לחצו כאן.


עבור לתוכן העמוד