"רציתי ללכת לצבא אבל הייתי צריך הכנה"

6/11/2017

אמש (ג') התקיים הכנסת יום הוקרה לצעירים הבוחרים לדחות את שירותם הצבאי ולצאת לשנת שירות ולמכינות קדם צבאיות. במהלך היום שיזמו חברי הכנסת סתיו שפיר, מירב בן ארי ורועי פולקמן, הגיעו למשכן מעל 300 מתנדבות ומתנדבי שנות השירות, המכינות הקדם צבאיות ומכינות "אופק", והשתתפו בישיבות הוועדות שעסקו בנושאים הקשורים למפעל שנות השירות והמכינות ובהן ועדות הפנים, חוץ וביטחון, קליטה ועלייה, חינוך, שקיפות וכספים.


מפעל שנות השירות והמכינות הקדם צבאיות זוכה להכרה ולהערכה רבה ובשנים האחרונות הוקמו מכינות ייחודיות לנוער שעד היום לא לקח חלק בעולם המכינות: נוער המגיע מכפרי נוער, פנימיות רווחה, עולים חדשים, ונוער שגדל בפריפריה גיאוגרפית וחברתית בישראל. הסוכנות היהודית מפעילה השנה 11 מכינות קדם צבאיות המתחילות בחודש אוגוסט ומסתיימות בסוף פברואר (אז החניכים מתגייסים לצבא).

בין המכינות הללו ישנה מכינה למנהיגות נשית הפועלת בירושלים (מכינת עלמה) מכינה לנוער חרדי, מכינה לנוער דרוזי ויהודי הפועלת בכפר הדרוזי ג'וליס, מכינה לנוער נוצרי ונוער יהודי הפועלת בכינרות וכן מכינות בערים שונות בארץ כגון ירושלים, לוד, אור יהודה, ירוחם, ניצנה ובאר שבע ועוד. במכינות אלה הפועלות יחד עם שותפים נוספים (עמותת צימאון, עמותת אחרי ובית יגאל אלון, צעירים בירוחם, עמותת דרך ארץ) עוברים למעלה מ-400 בני נוער תהליך משמעותי שמשפיע על שיבוצם הצבאי, מהלך שירותם הצבאי ובהמשך גם על יכולתם להשתלב בחברה הישראלית כמובילים חברתיים.


שלושת חברי הכנסת שיזמו את היום: סתיו שפיר, מירב בן ארי ורועי פולקמן עם כוכבי הנוער דניאל מורשת, ג'וי ריגר והזמר אליעד נחום הצטרפו ליומיים מרוכזים בהם יחד עם מתנדבי שנת השירות והמכינות הקדם צבאיות. חברי הכנסת וכוכבי הנוער חתכו סלט והכינו חלות לשבת לעשרות חניכי המכינה הקדם צבאית המשולבת לחילונים ודתיים "בני ציון", למדו כיצד לנווט עם מפה ומצפן, ישבו לשיחה מעמיקה על הקושי בחיים המשותפים לדתיים וחילוניים ואפילו סייעו בשיפוץ המכינה.


בקומונה של תנועת "כנפיים של קרמבו" המשלבת, לראשונה בישראל, מתנדבים עם צרכים מיוחדים- התיישבו ח"כ שפיר ואליעד נחום לשירה בציבור עם המתנדבים הפועלים בבתי הספר ביפו, בת ים וחולון ועובדים בהם עם ילדים עם מוגבלות, השתתפו בהכנות ליום הפעילות וכמובן - סייעו גם להם בהכנות לארוחת הערב המשותפת.

 

ניר להב, מנהל יחידת האקטיביזים של הסוכנות היהודית המפעילה מכינות לחיילים בודדים ולצעירים הבוחרים לדחות את שירותם הצבאי ולצאת לשנת שירות ולמכינות קדם צבאיות, מספר: "הכל התחיל בניצנה לפני 7 שנים עם 23 חניכים, היום יש לנו מעל 5,000 בוגרים. החידוש שהסוכנות היהודית הביאה לתחום המכינות הוא הרחבה של מעגלי השתתפות של אוכלוסיות שמעולם לא היו חלק מעולם המכינות: בוגרי כפרי נוער, עולים חדשים, חרדים, ערבים נוצרים, דרוזים ויהודים. כיום היחידה מנהלת 16 מכינות ואנו מקווים לפתוח עוד שלוש מכינות בקרוב".


באדיבות ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5036970,00.html

עבור לתוכן העמוד