הכירו: גם סבתות וגם מתנדבות

4/01/2018
הכירו: גם סבתות וגם מתנדבות (הגדל)

כשאנחנו חולמים על יציאה לפנסיה אנחנו מדמיינים את עצמנו בבתי קפה, מקפצים מחוג מקרמה לקניון ומשם לשמור על הנכדים • לא כך חושבות שרה, רבקה, יוכבד ורחל, "הסבתות המתנדבות", שתורמות את זמנן לילדי המעונות של ויצו

 

היום (ה') עורכת ויצו כינוס מיוחד, לגיוס מתנדבים לפרויקטים שמפעיל הארגון בקרב פעוטות וילדים, באגף לגיל הרך של ויצו מופעלים כ-180 מעונות יום ברחבי הארץ, בהם 14,500 תינוקות ופעוטות. הכירו את הסבתות, שבמקום לסרוג לנכדים כובעים החליטו להתנדב במסגרת מעונות היום הללו, ולטפל בעשרות ילדים.

 

חווה טבקמן (70) החלה את דרכה המקצועית והטיפולית בפנימיית כפר הנוער "ויצו הדסים" והחליטה שבצאתה לגמלאות היא מעוניינת להמשיך ולתת מעצמה 

למען דור העתיד. "החלטתי להתנדב דווקא בויצו כי בתקופות הקשות בחיי, ההנהלה ועובדיה היו שם בשבילי, סייעו ועזרו לי להילחם למרות הכל", מספרת חווה. "לכן החלטתי שכשאצא לפנסיה, אני רוצה להחזיר להם על הנתינה והתמיכה". חווה מגיעה בכל בוקר למעון באבן יהודה, תומכת ומסייעת ומשמשת כמטפלת לכל דבר: מאכילה, משגיחה, משחקת ומפעילה את הילדים. "אני משמשת כעוד זוג עיניים אחריות ומעניקה תשומת לב מלאה וקשב רב לכל מה שנדרש", היא מוסיפה.

 

במשך 23 שנים שרה מזרחי עבדה כמטפלת וכגננת מוסמכת במעון צור שלום בנהרייה. בעת יציאתה לגמלאות היא החליטה לחזור למקום עבודתה הישן, כדי להקרין מניסיונה העשיר לצוות הרחב, אך מעבר לכך, היא החליטה שהגיע זמנה להתמקצע באפייה. כך, היא מגיעה אחת לשבוע, אופה ל- 200 מילדי ועובדי המעון עוגיות שישמחו וישביעו את כולם. "החיוך שעולה על פני הילדים והעובדים בזמן האפייה והאכילה ממלא אותי ונותן לי את הכוח להתנדב כל פעם מחדש", מציינת שרה.

 

"אני נתרמת יותר ממה שתורמת. ההתנדבות גורמת לי סיפוק גדול ואני מרגישה שאני מביאה תועלת ענקית למעון", מציינת יוכבד לוי, בת 81, מתנדבת שנה שנייה במעון צה"ל בכפר סבא ומוכיחה שאין גיל נכון ומתאים להתנדבות.

 

רבקה סובול גם היא חלק מתופעת "הסבתות המתנדבות". רבקה לוקחת חלק בצוות המסייע של מעון אבן יהודה התומך בהשתלבותם של ילדים הסובלים מקשיים פיזיים או נפשיים. כמעט בכל יום מגיעות המתנדבות ועובדות פרטנית עם הילדים. "בזכותנו, הילדים מפתחים קשרים בין-אישיים שעוזרים להם להתמודד עם אתגרי היומיום" משתפת רבקה.

 

האגף לגיל הרך בויצו העולמית מזמין את הציבור לקחת חלק בעשייה משמעותית עם ילדים – במגוון מסגרות בהן, מעונות יום ומעונות לילדים בסיכון, משפחות אומנה ומרכזים חוץ בייתים לילדים בסיכון, מרכזי הורים- ילדים ועוד.

 

"למתנדבים ולמתנדבות במערכות החינוך והטיפול לגיל הרך ברחבי הארץ תרומה ייחודית", מסבירה ד"ר נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו העולמית. "השנים הראשונות בחיים הן חלון הזדמנויות לצמצום פערים וליצירת הזדמנות למיצוי הפוטנציאל האישי של תינוקות ופעוטות. מכאן גם חשיבותה של העשייה ההתנדבותית דווקא בקרב קבוצת גיל זו. קראנו לכנס השנה - 'פשוט לשמח ילד!' ואנו מאמינים שהשמחה הזו ותחושת המשמעות תחזור ותהדהד גם בקרב המתנדבים".

באדיבות ynet

עבור לתוכן העמוד