מקום לגדול בו: הכירו את מרכז הצעירים החממה בפתח תקוה

9/01/2018
מקום לגדול בו: הכירו את מרכז הצעירים החממה בפתח תקוה (הגדל)


סדנאות, ייעוץ לחיילים משוחררים, קשרים עם משרות פוטנציאליות וגם הדרכות להורים צעירים - ה"חממה" הוא המקום לבלות בו את שעות הפנאי שלכם

עושה רושם שהצעירים הישראלים מתבגרים מהר יותר מאשר מקביליהם ברחבי העולם. אבל עדיין המצב הבא עלול לקרות להם בשלב מסוים - הרגע בו הם ניצבים אובדי עצות, מעוניינים לקבל סיוע והכוונה בדרך לתחנות השונות בחיים שלהם. עבור צעירי פתח תקוה עומד מקום שיכול לסייע להם לחשב מסלול ולהגיע בעוד מספר שנים ליעד הנכסף. זהו מרכז הצעירים ה"חממה", המהווה חלק מאגף חברה, נוער וצעירים של עיריית פתח תקוה.

המטרה הראשונית של מרכז הצעירים החממה בעת הקמתו, לפני כעשור, הייתה להגדיל את תחושת השייכות לעיר של קהל היעד (צעירים בגילאי 18-35). מאז הוא הפך לבית שני עבור רבים. זהו מרכז מידע, הכוונה והעצמה שמלווה את הצעירים בתחנות שונות במסלול ההתפתחות ומכין אותם לקראת "החיים האמיתיים".

מהם השירותים הניתנים במרכז הצעירים החממה?

מרכז הצעירים החממה מעניק ליווי וסיוע בצמתים המכריעים של החיים, אותם רגעים בהם צריכים לקבל החלטות שיכולות להשפיע עלינו שנים קדימה. שירותי החממה ניתנים ללא תשלום וכוללים אבחון וסדנאות לבחירת מקצוע לחיים, הכנה לראיונות עבודה ולמרכזי הערכה, סדנאות הכנה לעבודה, סדנאות מעשיות, תכניות מתמחים, ייעוץ, הדרכה ושדרוג של קורות חיים, ייעוץ והכוונה ליזמות עסקית ועוד. מי שמחפש עבודה יוכל להיעזר גם במאגר המשרות של החממה, בו התפקידים מן הסתם מותאמים לצעירים. שיפור נקודת הפתיחה מבחינת סיכויי הקבלה ללימודים יכול להיות בעזרת קורסי פסיכומטרי ואנגלית המסובסדים על ידי החממה.

עבור סטודנטים מן המניין קיים מקום שקט שהם יכולים ללמוד בו (בתיאום מראש, שימו לב). הסטודנטים יכולים להתמחות למשך יום בשבוע באחד מאגפי העירייה בתפקידים התואמים לתחום הלימודים ולכישורים שלהם, להשתתף בסדנאות ובקבוצות עמיתים שיעלו את קרנם בעיני מעבידים פוטנציאליים, לעשות מינגלינג וגם נטוורקינג. עזרה אחרת היא כלכלית: ניתן כאן סיוע במציאת מלגות ובהגשת בקשות למלגות. דרך חברת שכ"ל ובסיוע של אנשי מרכז הצעירים מוצעות הלוואות ללא ריבית או הצמדה.

 

מרכז הצעירים חממה מספק הרבה מאד כלים מעשיים. בפן הפיננסי נערכות סדנאות התנהלות כספית נכונה, בשיתוף עם כנפי כסף והרשות לניירות ערך. ב-16 לינואר תתקיים למשל הרצאה של "איש הברזל" אלון אולמן, "המומחה מספר 1 בישראל לפריצת גבולות ולהצלחה מעשית". ההרצאה תציג את סיפור החיים האנושי, הייחודי ומעורר ההשראה של אולמן ותלמד את המשתתפים הרבה מאד על הרוח האנושית והיכולת לפרוץ גבולות פיזיים ומנטליים. ההרצאה לא תתקיים במרכז הצעירים עצמו אלא באודיטוריום החטיבה השש שנתית אחד העם. מחיר הכרטיס 30 שקלים.

מה עם החיילים המשוחררים?

לא מעט מהצעירים שמגיעים לחממה עושים זאת מספר שבועות, חודשים או שנים אחרי שהזדכו על המדים. בהקשר הזה חשוב לציין שמרכז הצעירים החממה משמש שלוחה של משרד הביטחון והקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים. גם כאן אפשר לקבל ייעוץ פרטני, לעבור הדרכות וקבל סיוע עבור אוכלוסיית הזכאים. המרכז מציע במסגרת זו ייעוץ ללא תשלום בנושאים כמו זכויות והטבות לאחר השחרור, מענקים, פיקדונות ועוד. כמו כן ניתן לעבור אבחון תעסוקתי מוזל ולהירשם לקורסים מקצועיים בתעריפים אטרקטיביים. מרכז הצעירים מקיים שיתופי פעולה עם ארגונים ומוסדות, המציעים הנחות והטבות לחיילים ולמשוחררים המתגוררים בעיר. גם בגזרת הפנאי יש לא מעט פעילויות, עם אירועים והופעות הנערכים עבור חיילים, משוחררים ולעיתים צעירי פתח תקווה כמכלול.

איזה סיוע מקבלים הורים?

בטווח הגילאים של החממה יש לא מעט הורים צעירים. אנשי החממה מעניקים כלים מעשיים להורים, "מתוך האמונה כי הורות היא למידה מתמשכת לכל החיים". בין היתר תוכלו למצוא כאן קורסים, סדנאות, הרצאות והדרכות להורים בנושאי הריון, הורות, התפתחות תינוקות, תזונה, זוגיות לאחר הרחבת המשפחה ועוד. עבור משפחות עם ילדים (קצת) יותר גדולים נערכים כאן מדי פעם מופעים והצגות לגיל הרך.

מה אתם עשיתם בשביל הקהילה?

מרכז הצעירים החממה פועל לפי תפיסה חברתית-חינוכית, שאחד הדגשים בה הוא פיתוח מודעות בקרב צעירי העיר ודרבון שלהם לתרום לקהילה. בחממה נעשים פרויקטים להובלת שינויים חברתיים, אירועי התנדבות בקהילה, שיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים, תכניות להכשרת מנהיגים ובניית פלטפורמה שתאפשר לצעירים "ליזום, להשפיע ולייצר שינוי בסביבה".

באדיבות אתר הארץ

עבור לתוכן העמוד