"תהיו הישראלי הטוב"

22/01/2018
"תהיו הישראלי הטוב"
יפה שפיגל היא אישה אצילית ומרשימה, כזו שהברק לא  נעלם מעיניה גם בגיל ‭ ,83‬והיא מחלוצות נשות החינוך של ישראל.
היא נולדה בבוקרשט ועלתה בשנת ‭ 1935‬עם המשפחה. "כבר כשהגענו אמא התחילה לטפל בילדים - כנראה אהבת הילדים והחינוך עברה אלי בירושה", היא מספרת. בשנת ‭ 1952‬ הוכשרה כמורה בסמינר אשכול ובאותה שנה, בעקבות החלטתו של רה"מ דוד בן-גוריון, נשלחה להיות מורה חיילת והוצבה בבית ליד. במהלך שירותה התחילה ללמד בתיכון בנתניה, כשתלמידיה הראשונים היו עולים מתוניסיה, מרומניה וממרוקו. עם שחרורה נשארה בתחום והחלה לעבוד כגננת, כשהיא שמה דגש על חינוך למסורת ולאהבת הארץ.
בעלה עסק גם הוא בתחום החינוך  וניהל בית ספר. במסגרת עבודתו בסוכנות היהודית טסו השניים לשליחויות בחו"ל, ויפה המשיכה וחינכה ילדים - הפעם בקהילות יהודיות מסביב לעולם, בין היתר בוונצואלה, בברזיל ובפרגוואי. לדבריה, עד היום ההנאות הכי גדולות שלה הן כשילד שחינכה במסגרת עבודתה בחו"ל מתקשר אליה ומספר לה שעלה לארץ ורוצה לפגוש אותה.
כיום יפה מתגוררת עם בעלה ברשת מגדלי הים התיכון שבנורדיה. היא אם לארבעה ילדים וסבתא לתשעה נכדים. כשיצאה לפנסיה החליטה לתרום מזמנה והיא מתנדבת זה 30 שנה בבית החולים לניאדו שבנתניה. בתחילה היתה במחלקות הפנימיות ובעשור האחרון היא  נמצאת ברשומות הרפואיות (הארכיון). לא מזמן קיבלה מבית החולים תעודת הוקרה על היותה מתנדבת מצטיינת. "אומרים לי - די, מספיק, אולי תנוחי? קיבלת כבר את התעודה", אומרת יפה, "אבל בבוקר יום ההתנדבות אני מתעוררת מאושרת. אחרי ‭ 30‬ שנה - המקום  כבר נהפך לחלק ממני".
כמי שנותרה אשת חינוך בנשמתה, היא מבקשת להעביר מסר להורים הצעירים: "תחנכו ותעניקו לילדים את  ה'ישראלי הטוב', זה עם הערכים".
תמונה וכתבה באדיבות אתר ישראל היום
http://www.israelhayom.co.il/article/529795
עבור לתוכן העמוד