"אצלי אף אמא לא תהיה לבד"

11/04/2018
"אצלי אף אמא לא תהיה לבד"
יפעת אור נשואה ואם לשניים, אבל חלק גדול מזמנה היא מקדישה כדי לעזור לנשים שמגדלות את ילדיהן לבד כאימהות יחידניות.
אם יחידנית היא אישה שהביאה לעולם ילד ללא בן זוג (להבדיל מאם חד־הורית, שהיא גרושה או אלמנה). יפעת, שנוסף על ילדיה מתפקדת כאם גם לשני ילדיו של בן זוגה, הקימה מיזם חברתי בשם "מילי" - מרחב ישראלי לאימהות יחידניות, ומסבירה מה עומד מאחורי הפרויקט האישי שלה: "התוודעתי לנושא דרך לקוחה שלי, שהיא אמא יחידנית לשני ילדים. דרכה הבנתי שיש עולם שלם של נשים שאני לא מכירה. זה סקרן אותי, התחלתי לחקור והחלטתי לעשות מעשה. חשבתי שהתרומה שלי היא המשך ישיר לעולמות שמהם אני באה". 
מטרת המיזם היא לסייע לאותן אימהות ולילדיהן במגוון צורכי היומיום - במקום שבו רובנו רגילים לחלוק במטלות עם בן או עם בת הזוג. זה מתחיל במענה לצורכיהן הרגשיים והחומריים, דרך דאגה לזכויותיהן ותיווך מול ארגונים ואנשי מקצוע, ועד ליווי בתהליכי היריון, פריון ולידה, השנה הראשונה לאחר הלידה והלאה.
מילי מספרת כי במסגרת הפעילות זוכות הנשים לסבתא מאמצת, אח או אחות בוגרים, מתן מענה של משפחה תומכת ועזרה במסירת בגדים, צעצועים, תחפושות וציוד שלא בשימוש לאימהות ולילדיהן לפי צורכיהם. "אנחנו גם מקיימות קבוצות תמיכה לאימהות היחידניות בכל רחבי הארץ ותמיכה באימהות לילדים עם צרכים מיוחדים. כמו כן, קיימת קבוצת פייסבוק הנושאת את שם הארגון, שבה עולה מדי יום מידע חשוב ורלוונטי", אומרת יפעת.
על הצעד שהוביל אותה להקמת המיזם לאימהות יחידניות היא מספרת: "מה שמניע אותי הוא הרצון לתרום לקהילה, לנשים ולילדים שבה. אלה הערכים שעליהם גדלתי בבית ובקיבוץ: ערכים של נתינה ואכפתיות לזולת. אני מלאת הערכה לנשים הללו, שבחרו להיות אימהות אף שהן פועלות בכוחות עצמן, עם כל הנטל היומיומי הכרוך בכך. 
"אני רוצה שנשים מרחבי הארץ שמתלבטות אם לעשות את הצעד הזה לבדן ידעו שאנחנו קיימות, שאנחנו פה בשבילן, שהן לא לבד, ומקווה שהידיעה הזאת תהווה מרכיב חשוב בהחלטה שלהן. אנחנו פה בשביל כל אישה מכל קצוות הארץ, מכל קשת האוכלוסייה ורוצות לעזור לכל אחת ללא הבדל דת וגזע, וללא משוא פנים.
"אלו נשים ראויות ומעוררות השראה. העשייה שלי היא בהתנדבות, והצטרף אלי צוות של נשים שכל אחת תורמת בתחומה. חלק מהנשים בצוות נשואות כמוני, וחלקן יחידניות. 
אני עוסקת בחשיבה חיובית וראיית האחר והטוב, ממקום מכבד ומחבק - וזה המפתח גם במיזם זה. אם אפשר להועיל ולסייע לעוד אישה וילד, עשינו טוב. וככל שנגדיל את הטוב, נגדיל את האיתנות הנשית. זהו חלק מהתשתית למדינה מצוינת, עם אנשים נהדרים".
תמונה וכתבה באדיבות אתר "ישראל היום"
http://www.israelhayom.co.il/article/548191
עבור לתוכן העמוד