הצלה מתוך הקהילה

8/05/2018
הצלה מתוך הקהילה (הגדל)

עמוד הפייסבוק של ארגון "איחוד הצלה" מלא בסיפורים קצרים ומצמררים על אסונות שהפכו לנסים. "בני הקטן פרכס והיינו זקוקים לסיוע רפואי מיידי", כותבת אמא נרגשת. "הזמנו אמבולנס ולפני שהוא הספיק להגיע נכנס בחור מאיחוד הצלה לסייע לנו. איני יודעת מה שמך, אבל הגעת מהר ובמצבים כאלו מבהילים ומפחידים כל רגע וכל שנייה חשובים להצלת חיים. תודה לך! המשיכו במלאכת הקודש".

"בעלי חולה פרקינסון, נפל מהמיטה והייתי לבד בבית", כותבת אישה נוספת. "התקשרתי לאיחוד הצלה ותוך מספר דקות הגיע אלינו צדיק שהרים את בעלי למיטה. שאלתי אותו מה מגיע לך? הוא ענה לי רק לראות אתכם מאושרים זה שווה הכל. יישר כוח לאיחוד הצלה שעושים עבודת קודש", וגם: "כשהורדתי את האפליקציה שלכם לנייד שלי, החברים צחקו מה את צריכה את זה - היום כשעזרתי לאמא שהתינוק שלה נתקע ברכב אני שמחה שעשיתי זאת, לילד ולאמא שלום. תודה מקרב לב".

הסופרלטיבים אינסופיים: "אתם ישראל היפה", "צדיקים", "מלאכים מדהימים".
משה טיטלבוים, מנכ"ל הארגון, מחזיר את הכוח בחזרה לציבור. "במסגרת התפיסה שלנו, אנחנו מבינים היטב שמי שמציל חיים זה הקהילה", הוא אומר. "לא ניתן לשים אמבולנס בכל קרן זווית של רחוב ולהמתין שהוא יחצה את העיר, דבר שייקח דקות ארוכות. פריסה של אמבולנסים, טובה ככל שתהיה, לא תיתן את היכולת של פריסה של מתנדבים עם ידע וציוד מציל חיים".

"ארגוני הצלה בארץ קמו לפני 30 שנה בצורה מאוד קטנה ונקודתית", מספר אלי פולק, סגן נשיא איחוד הצלה. "בשלבים ההם כולנו היינו מתנדבים. ראינו שהגעה באמבולנס לא מצליחה להציל חיים כשאדם זקוק לזה, כי אמבולנס מגיע בטווח זמן שהוא לא עוזר לאלה שזקוקים להצלת חיים מיידית. אנשים התחילו לצאת מהבית, לקבל קריאות של אנשים שזקוקים לעזרה, וככה הגיעו במהירות לאותו חולה או נזקק והצילו את חייו. ככה התחלנו לאט לאט את רשת ההצלה, אבל עדיין לא היה חיבור בין אותם מתנדבים שגרו במקומות שונים בארץ".

ב־2006 נפגשו כל מתנדבי הצלה בארץ, והתגבשה ההבנה שהם צריכים לפעול בשיתוף פעולה, תחת ארגון גג אחד. "איחדנו את כלל ארגוני ההצלה לארגון אחד גדול וככה הצלחנו להתחיל ולהביא את הארגון הזה לכלל האוכלוסייה בישראל", ממשיך פולק. "היה איחוד כפול - גם ארגוני הצלה וגם כלל האוכלוסייה הישראלית והבאת מתנדבים ערבים, חילונים, דתיים, נשים, גברים, הכל. כולם תחת כיפה אחת של הצלת חיים והמסירות של הצלת חיים".

"כיום יש לנו 60 סניפים ברחבי הארץ, ו־5,000 מתנדבים שנותנים מענה בפרק זמן של שתי דקות, ויש מקומות שאפילו בפחות זמן", מתגאה טיטלבוים. "כל המתנדבים הם מתנדבי רפואה, החל מחובשים ומעלה. כולם עוברים ריענונים והשתלמויות חובה בכדי לשמור על כשירות וידע. המתנדבים עוסקים בשגרת יומם ובמידה ויש מקרה רפואי סמוך אליהם הם מוזנקים על ידי מוקד איחוד הצלה.

"הארגון מספק את כלל הציוד הרפואי הנדרש כולל מכשיר דפיברילטור, שעלותו יקרה מאוד, אך במקרים של חוסר הכרה מכשיר זה יכול להציל חיים. החזון של הארגון הוא הגעה תוך 90 שניות, ובהרבה מאוד מקומות בארץ אנחנו עומדים בזה. אם אנחנו לא מספיקים זה כי חסרים לנו אנשים ברשת".

חייגו 1221

"בעת נסיעה שגרתית חטפתי אלרגיה מכדור אנטיביוטיקה שלקחתי", כותב בעמוד הארגון חייל בן 21. "הרגשתי שאיני יכול להמשיך בנסיעה. עצרתי בדרך ליד גבעת שמואל והרגשתי שאין לי כמעט כוחות בגוף להגיע אפילו לטלפון שלי. כשאני על סף אפיסת כוחות הצלחתי להתקשר לאחי, שהוא עצמו מתנדב כבר למעלה מ־10 שנים בארגון הנפלא הזה שנקרא איחוד הצלה.

"לא עברו 3 דקות מהרגע שהוא הוציא קריאה אלי וכבר היו שני מתנדבים רכובים על אופנולנסים (אופנועי אמבולנס) של איחוד הצלה שהגיעו אלי והעניקו לי טיפול רפואי עד שהאמבולנס הגיע כעבור 10 דקות ופונתי לבית החולים תל השומר, ושם בתודה לה׳ התייצב מצבי. באמת שאתם עושים עבודת קודש!"

ממטה הארגון בירושלים פועל הצוות המקצועי והמוקד המבצעי, שמספרו 1221, ועובד 24 שעות ביממה. "כל העובדים במוקד הם בהכשרתם חובשים ומעלה בכדי לדעת לתת את הטיפול כבר בזמן המענה איך להדריך החייאה, לסלק גוף זר וכיוצ"ב.

המוקד עצמו מאויש עם כ-15 עובדים במשמרת", מבהיר טיטלבוים. בראש הוועדה הרפואית של הארגון יושב פרופ' אבי ריבקינד, וומשתתפים בה פרופ' פטריק סורקין, ד"ר אפרת בר און הר לב, ד"ר משה בצר, ד"ר רועי אלקלעי וד"ר דרור לוין. בוועדה עובד גם אלון בסקר, מנהל אגף רפואה באיחוד הצלה, פרמדיק ותיק ואישיות ידועה בתחום הרפואה הדחופה.

"אגף מתנדבים של הארגון מנהל את כל המתנדבים ואחראי לספק להם את הציוד הרפואי", הוא מוסיף. "כל מתנדב יכול לקבל או להשלים את הציוד הנדרש סמוך לביתו באמצעות פריסה ארצית של מרכזי ציוד, בכדי שיוכל לתת את המענה הטוב ביותר. המחסן המרכזי נמצא באזור בית שמש, ובו ניתן למצוא ערכות לידה, ערכות עירוי, ציוד חבישה ועוד. המתנדבים עצמם עוברים הכשרות וריענונים כדי לתחזק ולשמר את הכשירות המבצעית של כל אחד ואחד מהם".

יצוין כי קורסי החובשים שמעביר איחוד הצלה מוכרים באופן רשמי על ידי משרד הבריאות, וככלל, פעילות הארגון מוכרת על ידי משרדי הממשלה השונים, ביניהם המשרד לביטחון הפנים, שהכיר בשנה האחרונה באיחוד הצלה כגוף הצלה רשמי במדינת ישראל.

"כבר בזמן ההקמה ראינו את הצורך בכל האמצעים", אומר פולק. "הבנו שאנחנו זקוקים לכל הכלים, תחבורה, ציוד רפואי, כדי שנוכל לתת את המענה המיידי והטוב ביותר. היום יש לנו סירות, אופנולנסים, רכבי שטח, ועוד כלים שונים, במטרה לעמוד ביעד של הגעה תוך 90 שניות לכל חולה או פצוע שזקוק לעזרה רפואית".

יחידת העלית של הארגון הם המתנדבים רוכבי האופנופלוסים, שמונים כרגע כ־700 אנשי רפואה. "האופנועים ניתנים למתנדבים פעילים שגרים באזורים שהם צפופי תנועה, וכך הם מגיעים מהר יותר למקרי החירום", מספר טיטלבוים.

"המתנדב צריך להיות זמין ומסוגל לצאת למקרה, וכך יש לנו רשת של מתנדבים בפריסה ארצית שיוצאים ומצילים חיים. בכל יום זה יכול להסתכם בממוצע של כאלף קריאות חירום כאשר כ־30% מהם מקרי הצלה של חיי אדם. בשנים האחרונות פרצנו עם פרויקט "משפחה בטוחה" בשיתוף חברת נורופן, במסגרתו הכשרנו עשרות אלפי הורים ואנשי חינוך בפעולות בסיסיות מצילות חיים, ונתקלנו במספר לא קטן של מקרים של חנק או התכווצויות שאחד ההורים ידע כבר לטפל וככה קיבלנו את הילד במצב יותר טוב".

חלק מהלקחים של העניין הזה היה הרחבת פעילות הארגון ויצירת מערך קורסים בסיסיים לציבור הרחב, ללא תשלום, בשיתוף נורופן. עד היום העביר הארגון אלפי סדנאות וקורסים. בנוסף מפעיל איחוד הצלה את "תן כבוד", מיזם של בשיתוף עם קרן ישראלייף, במסגרתו מתנדב איחוד הצלה, פרמדיק או חובש, מגיע לביתו של קשיש ערירי ועוקב אחר מצב בריאותו.

המתנדב מגיע לפחות אחת לשבוע, לוקח לקשיש מדדים (כמו לחץ דם, סוכר, סטורציה ועוד). אם המתנדב מזהה מדדים לא תקינים הוא יוצר קשר עם רופא המשפחה, מעדכן אותו ודואג להפנות את הקשיש להמשך טיפול במרפאה או לחילופין לטיפול בבית החולים. רבים מהקשישים בפרויקט הינם ניצולי שואה. בין חלק מהמתנדבים והקשישים התפתחו קשרים חבריים וחלקם מרגישים ממש כמו משפחה.

מהיכן התקציב?

טיטלבוים: "95% מתקציב הארגון מגיע מתרומות, ועבר את המאה מיליון שקלים בשנה. 5% מגיעים מתקציב של תמיכות. 60% מגיע מארה"ב ו-40% מישראל ומדינות נוספות. מה שחשוב לנו זה להביא כמה שיותר ציוד למתנדבים, מקצועיות, ושיצילו עם זה חיים. אנחנו כל הזמן בודקים את עצמנו, אם צריך מתנדב במקום שיש בו חור ברשת הטיפול שלנו. מדדנו את זה עם זמני הפינוי ועם כמות האוכלוסייה שגרה באותה עיר. יש סינרגיה מלאה בין המערכות כדי לדעת אם יש מתנדבים שאינם פעילים.

כל מתנדב שואב אחוז מסוים מהמקורות הגם ככה מצומצמים שיש לנו, ולכן חשוב לנו שכל המתנדבים יהיו פעילים. אנחנו עושים למתנדבים גם ערבי גיבוש שכוללים תוכן מקצועי, מה שהופך לערב שיש בו גם כיף אבל גם הקנייה של עוד ידע. אנחנו מארגנים גם ימי גיבוש למשפחות של המתנדבים, שי שנתי וסופשבוע זוגי לכל מתנדב.

"יש לנו מאות רופאים שהשתלבו בארגון ואותם רופאים מקבלים ציוד בהתאם לרמתם המקצועית כדי שיוכלו לסייע במקרים שהם יוצאים אליהם.

"עד היום המאבק שלנו הוא שקריאות החירום יגיעו לכל מתנדב לכל אדם שיש לו הכשרה רפואית", מסכם פולק. "הרעיון הוא הצלה מתוך הקהילה, הכוחות יוצאים מבפנים אלייך, זה השכן שלך, מישהו מהרחוב שלך, ככה זמני ההגעה מתקצרים. ולכן חשוב לזכור את מספר החירום 1221".

 

באדיבות: BrandVoice 

 

http://www.forbes.co.il/news/new.aspx?Pn6VQ=EG&0r9VQ=EJIEK

עבור לתוכן העמוד