אין לנו ים אחר: מנקים את החופים

27/06/2018
אין לנו ים אחר: מנקים את החופים (הגדל)
במסגרת פעילות ההתנדבות שריכזה "רוח טובה" לפעילויות ההתנדבות שלה עבור אירועי "וואו טור" של קוקה קולה (פרטים בבוקסה), היה רק טבעי שתשתלב גם אקואושן, זרוע של התנדבות ופעילות כל השנה במסגרתה. העמותה הוקמה ב-2002 על ידי משפחת וייל וקבוצת מדענים ישראלית, במטרה לקדם את שמירת הסביבה הימית והחופית באמצעות מחקר, חינוך ופעילות קהילתית.

"יש לנו ספינת מחקר שעוגנת בהרצליה ואנחנו עוזרים לסבסד מחקרים אקדמאיים מקומיים ובינלאומיים בתחום הים והחופים", מסבירה עדי מקובר מנהלת הפרויקטים של העמותה הייחודית. היא מספרת שיש לעמותה מחלקת חינוך גדולה, שמעבירה מערכי חינוך לניקיון החופים והים בבתי הספר ובאקדמיה. "יש לנו מרכז מבקרים בשדות ים, אליו באים תלמידי בתי הספר מכל הארץ לביקורים חד יומיים", היא מרחיבה ומוסיפה: "אנחנו גם יוצאים למפגשים עם תלמידים, בעזרת המדריכים שלנו, כולם סטודנטים בתחום הביולוגיה והסביבה הימית."

העמותה מפעילה את תכנית הדגל הכחול בישראל במסגרתה היא מעניקה תו איכות סביבתי לחופים שעומדים בקריטריונים בינלאומיים. במקביל מעלה העמותה קמפיין פרסומי שמעודד שמירה על ניקיון החופים והפחתת הפסולת בים בארץ. תערוכה בנושא ישראל והים, שהקימו, מסתובבת בארץ וברחבי העולם, כל העת.

  "כחלק מהניסיון שלנו להפחית את הפסולת בחופים, אנחנו מוציאים קבוצות לניקוי החוף ונותנים להן גם ערך מוסף בדמות המדריכים שלנו, שלפני פעילות הניקיון מעבירים הרצאה על הנזק שמסבה הפסולת בחופי הארץ", אומרת מקובר. במסגרת הפעילות ואחרי ההרצאה, מקבלים מתנדבי העמותה שקיות וכפפות ויוצאים לנקות את החוף. "במסגרת פעילויות ההתנדבות הקשורות לוואוו טור, אנחנו עובדים עם רוח טובה, ולמעשה אנחנו אחת מהזרועות הקבועות שלהן לאורך כל השנה, כבר שנה שנייה ובעזרת המתנדבים, מנקים את חופי הים, הפעם במסגרת הזו", אומרת מקובר ומסבירה שהצעירים בוחרים להתנדב באתר הייעודי של המיזם כשהעמותה מכוונת אותם לחופים הקרובים אליהם שזקוקים לניקוי יסודי.

"לשמחתנו יש המון עניין יש אצל בני הנוער. הם מביעים הרבה מעורבות מצידם להגן על החופים ומפנימים היטב את חשיבות הפעילות", היא אומרת ומסכמת שעד עתה היו במסגרת שיתוף הפעולה הזה שתי פעילויות אבל יהיו עוד לאורך כל חודשי יוני ויולי, גם אליהן ניתן מעדיין להתנדב.

 אחת הקבוצות שהוציאה לניקוי החוף, נפגשה לפני כמה ימים בחוף ארגמן בנתניה. "החוף היה די נקי אבל עכשיו, אחרי שניקינו אותו, הוא ממש נקי", מספרת ויקי לוין, בוגרת י"ב מנתניה, שהגיעה לפעילות יחד עם קבוצת חברות. "המדריכה שלנו הייתה מבוגרת מאיתנו בשנים בודדות והייתה נהדרת", היא אומרת. "זו הפעם הראשונה שאני מתנדבת אבל מאד נהנתי. הייתי שמחה להמשיך להתנדב אבל אני מתגייסת ממש עוד מעט, באוגוסט", היא אומרת.

רותם וידן מיעף, מושב בחבל תל מונד ובוגרת כיתה י' בקרית חינוך דרור בבני דרור, היא גולשת גלים והים קרוב ללבה במיוחד, כך שההתנדבות של אקואושן היתה רק טבעית לה. "הלכתי עם ידיד שלי והכרנו הרבה אנשים חדשים ונחמדים", היא מספרת. התנדבות אינה זרה לה; רותם מדריכה בתנועת בני המושבים ומשתתפת, במסגרת בית הספר, בפעילות התנדבותית לגיוס כספים לעמותת חיים, למען חולי סרטן. לפני חגים היא מוצאת גם זמן להתנדב עבור עמותת "לתת". "עכשיו, רגע לפני י"א הקשה, נלך ליהנות בפסטיבל (חלק מפעילות המיזם)", היא אומרת.

יוליה גוברקוב הגיעה גם היא להתנדבות דרך האתר הייעודי להתנדבות של המיזם. "הלכנו כמה חברות לחוות חוויה והיה ממש כיף. היתה תחושה שעזרנו וגם המדריכה שלנו היתה נהדרת", היא אומרת. יוליה, בוגרת י"ב מנתניה, מתנדבת גם היא לפני החגים בעמותת "לתת" ואומרת שכל זה עשה לה חשק להתנדב עוד, אם רק ימצאו ההזדמנויות.

שי מרק הגיעה להתנדבות לבד, "אבל הכרתי שם אנשים נחמדים. אחר כך ניקינו את החוף", היא אומרת ומוסיפה שהפעילות בים טבעית לה, כמדריכה בצופי ים בנתניה. מרק מסיימת בימים אלה את כיתה י' בבית ספר איש שלום בכפר יונה ושוקלת להתנדב לעוד פעילויות של אקואקשן. "זה נראה לי חשוב", היא מסכמת.

פרויקט "וואו טור" של קוקה קולה מתבצע באמצעות שיתוף פעולה עם עמותת "רוח טובה" המאגדת את כל הזדמנויות ההתנדבות בישראל. הצעירים נרשמים להתנדבות באתר המיועד ויכולים לתרום שעות פעילות קהילתיות בעשרות עמותות שונות ברחבי הארץ. להתנדבות בשאר השנה, ניתן לפנות לעמותת "רוח טובה" המחברת בין אנשים המבקשים להתנדב לבין עמותות הזקוקות למתנדבים במשך כל ימות השנה - תוכלו למצוא מאגר נרחב של סוגי התנדבות לכל הגילאים, לפי מקום המגורים, יכולת ההתחייבות ותחומי עניין.

 מאת: ליאת זנד

צילום: יאיר שגיא

באדיבות

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5284287,00.html

עבור לתוכן העמוד