נוער עם ערך מוסף

8/07/2018

הנוער של היום הוא לא הנוער של פעם - כמה פעמים שמעתם את המשפט הזה ותהיתם 'מה בדיוק זה אומר?', אם תשאלו את הצעירים שעסקו בשבועות האחרונים בהתנדבות למען האחר, תגלו נוער שאוהב לעזור, שמוכן לתת מעצמו למען האחר - ולא רק בשביל מסע מחוף אל חוף, אלא נוער שזה בדם שלו - ההתנדבות, והוא עוסק בה ביום-יום בשביל לעשות טוב.

 

חמשת הצעירים שלפניכם נבחרו להיות חלק מנבחרת וואו טור של קוקה קולה (שבסופו של דבר תהיה מורכבת מ-16 צעירים והמיונים עדיין נמשכים) ובמסגרת זכייתם יטוסו הקיץ לטיול שהוא חווית חיים בחוף המערבי של ארצות הברית. זו השנה השנייה לפעילות זו שמזמינה צעירים מרחבי הארץ להתנדב במגוון עמותות במסגרת פעילות וואו טור של קוקה קולה יחד עם עמותת רוח טובה האחראית לצד ההתנדבותי. אלפי בני נוער השתתפו עד כה בפעולות ההתנדבות וכ-8,000 מהם ישתתפו בתחילת אוגוסט בפסטיבל מוזיקה בו תוכרז באופן רשמי הנבחרת שתטוס בהמשך לטיול בחוף המערבי של ארצות הברית ויבקרו בסן פרנסיסקו, לאס וגאס, פארק יוסמיטי ובאתרים נוספים. כל חברי הנבחרת התנדבו ועברו מיונים ומבחנים.

 

שמואל קברט

סיים כיתה י"ב בבית ספר מקיף ז' הקריה באשדוד. הוא יתגייס ב-2019 אחרי שיעשה מכינה של 10 חודשים במכינה הירושלמית בקרית יובל. "זו מכינה עם פעילויות התנדבות", הוא אומר.


מה למדת על חשיבות ההתנדבות?

"אני מתנדב כבר 5 שנים במסגרת המד"צים, המדריכים הצעירים, במסגרת מעוף. הדרכתי חניכים מכיתות ג' וכיתות ט'. במסגרת הפעילות בפרויקט התנדבתי בחנות הנעליים של "פתחון לב" בתל אביב. כל הכסף שאוספת העמותה מגיע בסוף למשפחות נזקקות. התנדבתי עם עוד 15 בני נוער. התנדבות בשבילי זו דרך חיים כי זה בא ממקום אמיתי ועמוק. אצלי זה טבעי".

 

איך קיבלת את ההודעה שהתקבלת?

"הייתי במשמרת בוקר במקדונלד'ס כשקיבלתי את הטלפון. הייתי בהלם, פשוט לא האמנתי שהתקבלתי. לא ירד לי החיוך מהפנים כל היום ולא היה אחד שלא סיפרתי לו באותו היום."

 

מה הציפייה שלך מהמסע?

"קודם כל אני מצפה לעשות כיף ואני מצפה גם להתחבר לאנשים נוספים, לקבל מהטיול הזה חברים לחיים. יש לי מעגל חברים, כמו לכל אחד, אבל כיף לי להכיר עוד מתנדבים כמוני".

 

רום פופוביץ'

בוגר כיתה י' תיכון בן צבי קריית אונו


מה למדת על חשיבות ההתנדבות?

"התנדבתי בצ'יימס, בדרום תל אביב, שזו צהרונית לנוער עם מוגבלויות. בלי קשר למסע עצמו, למדתי המון מההתנדבות הזו. עד היום לא הבנתי את המשמעות האמתית. ציוותו אותי כעוזר לאחת המדריכות. התלוויתי לאחד הילדים, שיש לו בעיית אוטיזם עם הפרעת היפראקטיביות. היינו 4 שעות יחד ולא האמנתי כמה נהניתי איתו. קיבלתי שיעור עם משמעות אדירה לחיים.

"אני פעיל בצופים והתנדבתי בשעות מחויבות בבית הספר אבל זה לא היה דומה להתנדבות הזו".

 

איך קיבלת את ההודעה שהתקבלת?

"חשבתי שאבא שלי עובד עליי מפני שזה מתאים לו. פשוט לא האמנתי ולא התייחסתי ורק אחרי דקות ארוכות הבנתי, שזה לא אבא שלי והצרחה שדפקתי במסדרון בבית הספר הייתה מתונה יחסית, גם זה רק בגלל שהיה לי לא נעים".

 

מה הציפייה שלך מהמסע?

"אני רוצה להכיר חבר'ה שאתחבר אליהם. הייתי בארה"ב לפני כן, אבל אני מצפה להיות במקומות חדשים שאני לא מכיר. ההתרגשות והאדרנלין רק עולים ככל שעובר הזמן".

 

אור גל

בוגרת כיתה י"א, מבית הספר הר וגיא בקיבוץ דפנה, תושבת שכונת נוף כנרת בצפת.

 

  

מה למדת על חשיבות ההתנדבות?

"במסגרת הפעילות התנדבתי בספרייה העירונית בטבריה, יחד עם חבר והשתלבנו במשימות של הצוות. ביומיום אני מתנדבת בגני ילדים בראש פינה ואני גם מאפרת מקצועית ויחד עם מפיקת אירועים השתתפנו באירועי התנדבות של איפור במסיבות פול מון לעמותה בצפת.

 

איך קיבלת את ההודעה שהתקבלת?

"התקשרו אליי כשהייתי בבית. נמנמתי וראיתי שיחה שלא נענתה ושאלתי בקבוצה הוואטסאפ שהקמנו במיונים אם עוד מישהו קיבל שיחה. רום, שכבר ידע שהתקבל, סיפר שזה היה מאותו מספר טלפון. הייתי בטוחה שפספסתי את ההזדמנות. התקשרתי ולא ענו לי. רק אחרי שעתיים של לחץ התקשרו שוב ואז כבר צרחתי משמחה בטלפון".

 

מה הציפייה שלך מהמסע?

"בחיים לא הייתי בחו"ל וזו הפעם הראשונה שלי. אני חולמת על זה כל כך הרבה זמן. מי היה מאמין שיבחרו בי? אני רוצה להכיר אנשים מקסימים בגילי. אני רוצה להגיע לסדנת היפ הופ בלאס וגאס ולהגיע להוליווד. זה חלום שאני אגשים עוד מעט. זה מטורף".

 

ליאור גפני

בוגרת כיתה י"ב בבית ספר אורט לילנטל ברמלה

 

מה למדת על חשיבות ההתנדבות?

"התנדבתי, במסגרת הפעילות, בעמותת "לקט ישראל" ברחובות, הם עמותה מדהימה, שאוספת ירקות ופירות טריים וכל הגידולים הולכים לתרומה למשפחות נזקקות. התנדבויות הן חלק גדול מחיי. התנדבתי ביותר מ-10 מסגרות של התנדבות ומנהיגות מתחילת החטיבה, בכיתה ז' וגם היום אני מתנדבת בצופים. הצופים הם בית שני עבורי. אנשים שבאים מעולם ההתנדבות יודעים, שאתה מקבל יותר מנותן. רמת הסיפוק שבאה מזה לא משתווה לשום דבר אחר. לגרום למישהו לחייך זה סיפוק גדול".

 

איך קיבלת את ההודעה שהתקבלת?

"כשהזמינו אותי למיונים קפצתי משמחה באמצע העבודה. רק מיום המיונים עצמו יצאתי עם חוויות וחברים לחיים. ביום בו ציפינו להודעה, שאלו אותי מסביב אם התקבלתי. ידעתי שחלק כבר קיבלו תשובות. הייתי בדרך לים וחשבתי שכנראה לא התקבלתי. פתאום הגיעה השיחה. פשוט לא האמנתי שזה נכון. כשהבנתי שלא עובדים עליי, התחלתי לבכות. לא הבנתי כמעט דבר מההסברים באותו הרגע, אני מודה. אני עדיין לא קולטת שאני נוסעת".

 

מה הציפייה שלך מהמסע?

"מלבד הנסיעה מהתיכון לפולין וחופשה בטורקיה, לא הייתי בחו"ל. אני מצפה שהאנשים שיהיו איתי יהפכו עבורי למשפחה. אני לא מכירה בכלל את ארצות הברית, אבל פארק יוסמיטי נראה לי מקום פסטורלי בטרוף.

 

"יש לי אפילו תקווה, שמי שהכרתי במיונים ועדיין לא התקבל אולי יתקבל. היו איתי אנשים נהדרים".

 

שליו מימוני

בוגר כיתה י"א, בבית ספר שפירא תמר אריאל בנתניה

 

מה למדת על חשיבות ההתנדבות?

"התנדבתי באופן טבעי כל החיים. הייתי גם מדריך בצופי ים נתניה ואני מאמין שטוב לתת בלי לצפות לקבל. זה הופך אותך לאדם טוב יותר וזה חוזר אליך. זה בטוח בא מהבית כי אבא שלי תמיד מתנדב. פעם היינו באילת ונכנסנו לאיזו פעילות בעיר. אבא שלי חיכה בחוץ וכשיצאנו הוא לא היה שם ואז הוא הופיע עם אוכל ושתיה, שנתן להומלס שישב שם. עד היום אני זוכר את זה".

 

איך קיבלת את ההודעה שהתקבלת?

בהתחלה קיבלתי הודעה שנכנסתי לתהליך. צברתי נקודות וכרטיסים למסיבה. זה היה כיף אבל אז עברתי לשלבים הבאים. אפילו לא חשבתי שאתקבל. 4 ימים אחרי המיונים קיבלתי תשובה. רעדתי כולי ודפקתי צרחה ברגע שסגרתי את הטלפון".

 

מה הציפייה שלך מהמסע?

"אני מצפה להכיר חברים חדשים לחיים, לשבור את כל הלחץ של השנה האחרונה. הייתי ממש בדיכאון מסוף כיתה י"א וזו שבירת שיגרה משובחת ונהיה במקומות נהדרים".

 

רוצים גם? פרויקט "וואו טור" של קוקה קולה מתבצע באמצעות שיתוף פעולה עם עמותת "רוח טובה" המאגדת את כל הזדמנויות ההתנדבות בישראל. הצעירים נרשמים להתנדבות באתר המיועד ויכולים לתרום שעות פעילות קהילתיות בעשרות עמותות שונות ברחבי הארץ. להתנדבות בשאר השנה, ניתן לפנות לעמותת "רוח טובה" המחברת בין אנשים המבקשים להתנדב לבין עמותות הזקוקות למתנדבים במשך כל ימות השנה - תוכלו למצוא מאגר נרחב של סוגי התנדבות לכל הגילאים, לפי מקום המגורים, יכולת ההתחייבות ותחומי עניין.

 

מאת: ליאת זנד

צילום: יהונתן אשד

באדיבות Ynet


https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5293220,00.html

עבור לתוכן העמוד