27 שנים של התנדבות מצילת חיים

29/07/2018
27 שנים של התנדבות מצילת חיים (הגדל)

מד"א חו"ל הוא פרויקט ציוני בו מגיעים מדי שנה כ-500 צעירות וצעירים יהודים בגילאי 18-28 מרחבי העולם בכדי להתנדב במגן דוד אדום.

התכנית נמשכת כחודשיים במסגרתה עוברים המתנדבים קורס מגישי עזרה ראשונה המכשיר את הצעירים בהגשת סיוע רפואי, ולאחריו הם נמנים כמתנדבים בשורותיו של מד"א באמבולנסים ובניידות טיפול נמרץ של מד"א ברחבי הארץ במשך כחמישה שבועות.

התכנית הוקמה ב-1991, בזמן מלחמת המפרץ כאשר שליח הסוכנות היהודית במונטריאול, אבנר בר-חמה, פנה למגן דוד אדום בזמנו והציע יוזמה לשלוח צעירים מאוניברסיטת 'מקגיל' לסיוע בארץ בזמן המלחמה.

אותם צעירים עברו הכשרה במתן עזרה ראשונה בקנדה וטסו להתנדב בארגון ההצלה הלאומי של ישראל. אותה משלחת הפכה לחלוצה של הפרויקט שלימים זכה לכינוי "מד"א חו"ל" והפך למסורת כאשר בשנת 2002 הוקדשה התוכנית לזכרו של יוחאי פורת שהיה רכז התוכנית בישראל ונהרג בפעילות מבצעית בואדי חרמיה שבבנימין.

בטקס רשמי שנערך לציון 27 שנים לפרוייקט קיבלו מתנדבות מד"א ויקי אנגל וסוזן אדל תעודת הוקרה. ויקי, ממייסדות הפרויקט אשר פועלת במשך שנים רבות למען פיתוחו והרחבתו. סוזן, על 30 שנות התנדבות במגן דוד אדום כחובשת בכירה ונהגת אמבולנס במד"א ובשנים האחרונות במחלקה לאיתור קרובים במטה הארגון.

אלי יפה, סמנכ"ל קהילה במד"א אמר באירוע, "יישר כוח לכל המתנדבים מחו"ל שהשתתפו לאורך השנים ומשתתפים בפרויקט. אנו מוקירים ומעריכים את רוח השליחות. בזמן שצעירים ברחבי העולם ובארץ נהנים ומבלים, אתם בחרתם להגיע לארץ ולהתנדב במד"א. אנחנו מאחלים לעוד שנים רבות של התנדבות חובקת עולם למען הצלת חיים וחיזוק הקשר עם הקהילות היהודיות בחו"ל "

אסף פורת, אחיו של יוחאי ז"ל, הוסיף כי "יוחאי תמיד ראה לנגד עיניו את הגשת העזרה הראשונה כמעלה עליונה- בעבודה, בסוכנות היהודית ובכל מקום בו פעל. הסיפורים של יוחאי על מגן דוד אדום מעולם לא נגמרו ותמיד סופרו על ידו בהתלהבות ובברק בעיניים. אני נרגש לראות את המתנדבות והמתנדבים שבפועלם ממשיכים את דרכו".

רייצ'ל רטסקי מארה"ב שמשתתפת בפרויקט זו השנה השנייה סיפרה, "כששמעתי על פרויקט ההתנדבות של מד"א בישראל ידעתי שאקח בו חלק. זכיתי ללמוד מאנשי המקצוע דרכים להגשת עזרה ראשונה ולהצלת חיי אדם. בעוד שהסביבה הקרובה אליי מרימה גבה, עבורי ההחלטה להקדיש את זמני בחופשת הקיץ להתנדבות בישראל היא מובנת מאליה. אני מודה למד"א על ההזדמנות, ועל כך שבזכותם אני לומדת להכיר לעומק את החברה והתרבויות הקיימות בישראל. עבורי זו חוויה ששינתה את חיי".


צילום: דוברות מד"א

באדיבות: ערוץ 7

https://www.inn.co.il/News/News.aspx/378901


עבור לתוכן העמוד