המתנדבים שנלחמים בבדידות המבוגרים עם חיוך

21/11/2018
המתנדבים שנלחמים בבדידות המבוגרים עם חיוך (הגדל)

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"


הבדידות מוגדרת כאחת מהתופעות השכיחות והבעייתיות של בני הגיל המבוגר. גם מבוגרים בעלי משפחה המצויים בקשר טוב עם ילדהם ומשפחותהם סובלים לא פעם מבדידות שעשויה להוביל לדיכאון ומחלות נוספות.

 "מחקרים מראים שבדידות היא אחת מגורמי הסיכון העיקריים לדיכאון וירידה בתוחלת החיים בגיל מבוגר. לעומת זאת, אנשים עם מעגלים חברתיים רחבים נוטים להאריך חיים", אומרת ד"ר אלונה סמירנוב, רופאה גריאטרית מחוזית במכבי מחוז המרכז. "לעיתים קרובות אנו פוגשים חולים בודדים, שהנושא של קשר חברתי והפגת בדידות הוא קריטי עבורם".

 במטרה להתמודד עם התופעה המדאיגה פועל בחודשים האחרונים פרויקט התנדבות בקהילה ב"מכבי שרותי בריאות" במסגרתו מוצמדים מתנדבים לקשישים הסובלים מבדידות. כ- 750 מתנדבים מכל רחבי הארץ מגיעים לביקור שבועי ומצליחים לפוגג את הבדידות בעזרת חיוך, שיחה והרבה אהבה.

 

דליה בת ה-90: חנה מכניסה אור לחיי

דליה חמצני, חברת מכבי שירותי בריאות המתגוררת ברמת גן, חגגה לאחרונה יומולדת 90. היא אלמנה כבר שנים רבות וקשריה עם ילדיה, ששת נכדיה וחמשת ניניה מצוינים, אבל לדבריה למרות זאת היא סובלת מבדידות. כשנודע לה על פרויקט "נפגשים – התנדבות אישית במכבי" היא נענתה מיד להצעה של העובדת הסוציאלית לשדך לה את מתנדבת המתגוררת לידה שתגיע לביקור חברתי פעם בשבוע.

 "הקליק בינינו היה מיידי", מספרת היום דליה בהתרגשות. "היא תמיד מגיעה עם חיוך גדול. כבר בכניסה לבית אנחנו מתחבקות ומתנשקות. אני מאוד שמחה לקראת כל מפגש איתה. אנחנו יושבות ומסתכלות ביחד באלבומי צילומים מטיולים שעשיתי בכל העולם, ואני משתפת אותה בסיפורי חיים שלי. מאוד נעימה לי המחשבה שחנה הפכה לחלק בלתי נפרד מהחיים שלי".

 חנה סובל, בת 53 מרמת גן, היא רופאת שיניים במקצועה אשר עוסקת בשנים האחרונות ברפואה אסטטית. לצד הקריירה שלה היא גם מנחה קבוצה של מודעות אישית כבר שנים רבות. "ההתנדבות אצלי היא דרך חיים", אומרת חנה.

  "מאז ומתמיד התנדבתי. כל פעם במשהו אחר, פעם זה היה בבית ספר של אוטיסטים במשך שנה ופעם אחרת בעמותה שפועלת למען כבדי ראייה ועיוורים. לאחרונה החלטתי שאני רוצה לחזור להתנדב ואז בדיוק הגיע מייל ממכבי, שהציע להצטרף לפרויקט 'נפגשים'. הבנתי שזה המקום הבא בו אתנדב, ולאחר השתלמות שעברתי הפגישו אותי עם דליה. בשבילי זה מקום שאפשר לבוא אליו ולהכניס קרן אור, ובתמורה לקבל המון בחזרה. דליה היא מקסימה, נעימה וחמה והמפגשים שלנו ממלאים אותי מאוד".

 

"בן אדם חייב שתהיה לו חברה" אברהם מזרחי בן 93

גם עודד גבע, בן 70, עורך דין במקצועו, החליט לקחת חלק בפרויקט. כבר מספר חודשים שהוא מגיע פעם בשבוע לביקור אצל אברהם מזרחי בן ה-93 המתגורר ברמת החייל. "אנחנו חברים טובים", מעיד עודד "אני נהנה בזמן המשותף שלנו ביחד ושמח שזה עושה טוב לאברהם".

 אברהם, לו יש שלוש בנות, שמונה נכדים ושני נינים, טוען כי למרות הקשר החם עם המשפחה משמח אותו מאוד שעודד מגיע אליו לביקורים שבועיים באופן קבוע. "אני מאוד אוהב לדבר. עודד איש מקסים ואנחנו ממש חברים",הוא מספר.

 "כך מעבירים את הזמן בנעימים. בן אדם חייב שתהיה לו חברה. ארבע פעמים בשבוע אני נמצא במועדון מהבוקר עד הצהריים. מעבר לזה אני קורא הרבה ספרי היסטוריה וביוגרפיה ואוהב לראות סרטים בטלויזיה. עם עודד יש לי שיחות מאוד מעניינות. אני ממש מחכה למפגשים איתו. לפעמים אני מקליט לו משהו מעניין שראיתי בטלויזיה ואנחנו יושבים ביחד, צופים ומדברים על מה שראינו".

 

750 מתנדבים בכל רחבי הארץ

"יש לנו חיבורים מאוד מרגשים בין המתנדבים למטופלים, סיפורים של קרבה, חברות, למידה משותפת, ״תיקון״ לקשר פחות מוצלח עם בני המשפחה, לשני הצדדים. מדובר כאן בערבות הדדית - חברים עוזרים לחברים, תופעה ייחודית בהחלט". אומרת ד"ר ג'וליה גוזמן, העובדת הסוציאלית המחוזית במחוז המרכז, המרכזת את הפרויקט ביחד עם דיאנה פלד הממונה על תחום מתנדבים במחוז ומנהלת מרכז רפואי יהוד, של מכבי.

 "מרגשת אותי רוח ההתנדבות שעוטפת אותנו", מודה דבורה חסיד, ראש מחוז המרכז במכבי שירותי בריאות "היקף ההיענות להצטרף למיזם זה מרשים ביותר. אנו ממשיכים בגיוס מתנדבים ומברכים את כל המתנדבים שכבר לוקחים חלק בפרויקט הקהילתי החשוב הזה".

 

 

כתבה באדיבות: ynet

צילום באדיבות: דליה חמצני וחנה סובל

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5332579,00.html

עבור לתוכן העמוד