ים? קניון? האנשים שמעדיפים לתרום לקהילה ביום הבחירות

27/11/2018
ים? קניון? האנשים שמעדיפים לתרום לקהילה ביום הבחירות (הגדל)

לרבים מאזרחי המדינה, יום הבוחר הוא בעיקר יום חופש. רבים מנצלים יום זה כדי להסתובב במרכזי הקניות, לשבת בבתי הקפה - וגם ללכת לים. אלא שיש כאלה שבחרו להקריב את יום החופש שלהם - ולהתנדב.

אחד מהם הוא נדב עטיה מראש העין, בעל של עסק חברתי בעיר המייצר חבילות שי לחגים, ושיותר מ-80% מעובדיו הם עובדים עם מוגבלויות: "חשבתי שהערכים של יום הבחירות, אז אנשים הולכים ומממשים את חובתם האזרחית, יכול להמשיך גם עם ערכים של נתינה והתנדבות", סיפר לחדשות 2 Online.

"הזמנו מתנדבים שיגיעו ויישבו עם העובדים שלנו וישמעו מהם מעט על השיקום שהם עוברים ועל עבודתם במקום לבזבז את היום על קניות", הוסיף. כ-200 איש נרתמו לסייע ביום הבחירות והם יישבו יחד עם העובדים הקבועים של העסק, יעזרו להם בעבודתם וגם ישמעו קצת את סיפוריהם.

"סטודיו אנד ג'וי" מעניק מסגרת שיקומית לאנשים עם מוגבלויות - והוא לא נתמך על ידי שום גוף ציבורי ולא מקבל תרומות. במקום עובדים אנשים הסובלים מפיגור שכלי, הלם קרב, ליקויי ראייה ומוגבלויות נוספות שמונעות מהם לרוב להיות מועסקים בעבודות רגילות. התוצרים נמכרים וממנים את המשכורות של העובדים.

"זה מאוד עוזר לנו ונותן המון מוטיבציה", מספרת הילה, בת 50, שסובלת מסכיזופרניה ועובדת בסטודיו. "יש לנו כמויות גדולות של הזמנות, ומתנדבים מגיעים ולא נרתעים מלעזור לנו. יש כאן הרבה אנשים וחגיגה גדולה, זו חוויה בשבילם, קצת ריפוי בעיסוק".

"זה מלמד אותו לקבל את האחר", סיפרה מאיה, בת 12, שהגיעה עם הוריה להתנדב בסטודיו "בגלל שזה יום חופש אז יכולנו להגיע עם כל המשפחה. זה במקום ללכת לקניון או סתם להסתובב, אנחנו מתחברים אליהם וזה נחמד לראות שהם אנשים רגילים שיכולים לעשות הכל".

"אני גדלתי עם אבא הלום קרב", סיפר נדב את מה שהיווה מקור ההשראה להקמת העסק החברתי שלו. "כשאבא שלי עבד, יכולנו לנהל חיים נורמליים, אין כאן מקום לרחמים. הם רוצים להיות שווים ולעבוד כמו כולם, במקום להסתפק בקצבה החודשית הזעומה שמנציחה את המסכנות".

גם יעל צרפתי, שהגיעה עם בן זוגה מיד אחרי שהצביעה, מרוצה מהחלטתה להעביר את היום בהתנדבות: "החלטנו לנצל את יום הבחירות לתרומה אישית. אחרי שמילאנו את זכותנו האזרחית, צריך גם לתרום למדינה וגם לקהילה. היו לנו תכניות או לצאת לטייל או ללכת לסרט אבל זה עדיף. אם בבחירות הבאות יהיה משהו דומה אעשה זאת פעם נוספת, אולי גם לפני. לא צריך בחירות כדי ללכת להתנדב".

באדיבות:מאקו

צילום:עזרי עמרם

https://www.mako.co.il/news-military/politics-q1_2015/Article-bc12e89c7272c41004.htm

 

עבור לתוכן העמוד