בהמלצת רופא: התנדבות פעמיים בשבוע

28/11/2018
בהמלצת רופא: התנדבות פעמיים בשבוע (הגדל)
ידוע כי הנתינה תורמת לא רק לישות הנהנית ממחוות הנתינה אלה מספקת גם שורה של ערכים עבור הנותן עצמו, מלבד הזנת הלב והנפש. גם הסופר הרוסי לב טולסטוי אמר: "יותר ממה שאנו אוהבים את האנשים על הטוב שעשו לנו, אנו אוהבים אותם על הטוב שעשינו להם". ואכן מחקרים רבים שנעשו בעשור האחרון, מצאו כי ההתנדבות משפיעה על ההעצמה אישית, ההתפתחות והצמיחה האישית, מידת המעורבות הקהילתית והאזרחית של המתנדב בעתיד והשתלבותו בתפקידי מנהיגות.

בין המחקרים שבוצעו נתגלו ממצאים מעניינים מאוד ולקראת יום המתנדב הבינלאומי ריכזה עמותת רוח טובה, המאפשרת ליחידים וקבוצות להתנדב לפי רצונם, את המעניינים שבהם:

 

התנדבות מפחיתה סיכויים להתאבדות בקרב בני נוער

לפני כשנתיים פורסם מחקר מעניין שנערך בקנדה ועסק בתופעת ההתאבדות בקרב בני נוער. המחקר יצר שתי קבוצות מיקוד והשווה בין בני נוער שדיווחו כי לא לקחו חלק בפעילויות פנאי שונות לבין כאלו שדיווחו על אקטיביות והשתתפות בפעילויות למען החברה בזמנם הפנוי.

 

הממצאים חשפו כי בקרב בני נוער שדיווחו כי הם מתנדבים נמצא סיכוי נמוך להתאבדות באופן מובהק יחסית לאלה שלא מתנדבים. בקרב בני הנוער שדיווחו כי הם מפיקים הנאה רבה מפעילות ההתנדבות הסיכון היה אף נמוך יותר. המחקר מצא כי בני נוער מתנדבים הם בעלי ערך עצמי גבוה יותר, קשרים חזקים יותר עם אחרים, מנגנוני התמודדות מפותחים יותר, בעלי פחות דאגות בריאותיות ומפגינים פחות סימפטומים דיכאוניים, בהשוואה לאלה שאינם מתנדבים. לממצאים אלו עשויות להיות השלכות על תכניות לחיזוק בני נוער במצבי ביניים ועידודם לקחת חלק בפעילויות פנאי משמעותית על מנת לשפר את תחושת הערך העצמי וחיי החברה.


התנדבות מחזקת בריאות

מחקר שנערך לאחרונה על ידי ההתאחדות לשירותי קהילה ושירותים לאומיים בארה"ב מצא קשר הדוק ומשמעותי בין פעילות התנדבות לבריאות טובה. על פי ממצאי המחקר, מתנדבים זוכים לאריכות ימים וסובלים במידה פחותה ממחלות לב ואף דיווחו על שיעורי דיכאון פחותים. לטענת דיוויד אייזנר, מנכ"ל ההתאחדות לשירותי קהילה ושירותים לאומיים בארה"ב, יותר מ-61 מיליון אמריקאים מתנדבים על מנת לשפר את תנאי חייהם של אנשים נזקקים, ונותנים מעצמם באופן לא אנוכי ומתחשב בזולת. "אם לוקחים בחשבון את העובדה שההתנדבות נעשית ממניעים אלטרואיסטים גרידא, נחמד לגלות שמאמציהם של המתנדבים מתוגמלים גם ביתרונות בריאותיים", אמר אייזנר.

 

ההתנדבות מאריכת חיים

מחקר שנערך באוניברסיטת קורנל האמריקנית מצא שמי שהתנדב בשנות השלושים, הארבעים והחמישים לחייו נהנה בגיל מבוגר יותר מבריאות פיזית ונפשית משופרת. המחקר הזה מצטרף למחקר נוסף שנערך לאחרונה בשטוקהולם והוכיח שמלאכות מסוג עשה זאת בעצמך בתחום הגינון מאריכות את תוחלת החיים ב-30% בקרב בני שישים ומעלה.

 

ממצאים שעלו במחקר אחר שהתמקד בקהל מעל גיל 65 הוכיחו שהאפקט החיובי של ההתנדבות על בריאותם הפיזית והנפשית של הנחקרים, נוצר כתוצאה מתחושת ההישג שחוו הנחקרים מהפעילות ההתנדבותית שלהם ואף קבע כי ההתנדבות הובילה לשיעורים נמוכים יותר של דיכאון בקרב אלו שהתנדבו. מחקר נוסף מצא כי אנשים שהתנדבו לאחר שעברו התקף לב דיווחו על ירידה בתחושות דיכאון וייאוש, הידועים כגורמים המשפיעים על תמותה בקרב חולים שעברו מחלות כאלה.


התנדבות מרפאה מחלות

מחקרים רבים הוכיחו שבעת עשיית פעילויות חיוביות כמו צחוק, ביצוע פעילות גופנית אירובית, ליטוף בעלי חיים ידידותיים ואפילו פעילויות של נתינה לאחר, המוח שלנו מפריש הורמונים כגון אנדרופין, אוקסיטוצין וסרוטונין, שמובילים באופן מיידי לשיפורבמצב הרוח שלנו.גם אם אין ביכולתכם להתחייב על בסיס קבוע לפעילות התנדבותית כלשהי מומלץ לצאת מידי פעם להתנדבות חד פעמית מתוך מגוון הפעילויות המפורסמות אצלנו מידי שבוע ולהעלות את מאגר החומרים הטובים בגוף באופן מיידי. שימו לב לסרטון מקסים שמרכז את המידע בעניין.

 

התנדבות עם החברים בעבודה מגבשת עובדים

מגמה התופסת תאוצה בשנים האחרונות היא התנדבות באמצעות מקום העבודה, המתקיימת כפעילות גיבוש, יום כייף לעובדים או יום לקידום ערכים חברתיים בקרב עובדי הארגון. בשנים האחרונות עולה מספרן של החברות המחפשות אחר אותן פעילויות התנדבות לעובדים ומנהלים רבים כבר העידו כי ההתנדבות הובילה לגיבוש העובדים, הגבירה את ההכרות בין העובדים מהמחלקות השונות ואף גרמה לעובדים רבים לשמר את הקשר עם מקומות ההתנדבות עצמם.

 

כיום מחפשות חברות רבות במסגרת האחריות התאגידית של הארגון התנדבות קבועה לאורך זמן או פעילויות התנדבות חד פעמיות. באמצעות רוח טובה ניתן למצוא מענה לשתי אלה.


כתבה באדיבות: ynet

צילום: dreamstime

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4461322,00.html

עבור לתוכן העמוד