על הספקטרום: נער האוטיסט שהפך למפעל התנדבות לנזקקים

14/01/2019
על הספקטרום: נער האוטיסט שהפך למפעל התנדבות לנזקקים (הגדל)

 

ליאון הוא בן יחיד להוריו המאובחן כ-PDD NOS, כלומר אוטיסט בתפקוד גבוה. הוא נולד פג, ובעקבות התפתחות שפתית מאוחרת הוא החל לדבר רק בגיל ארבע וחצי במסגרת גן שפתי. מאז שהחל ללמוד בכיתה א' התקשה ליאון להסתגל למסגרות ועבר בכל שנה לבית ספר אחר, רגיל או חינוך מיוחד, עם אפיון שונה בכל פעם: כיתה רגשית, בית ספר לבעיות התנהגות, כיתות תקשורת ובית ספר לאוטיסטים.

בכל מסגרת שבה שהה מיבכר היו קשיים רבים להכילו בכיתה – היו לו התפרצויות זעם שגררו השעיות רבות מבית הספר, וכבר בכיתה ב' הוא אושפז בבית חולים פסיכיאטרי למשך שנה. כשהשתחרר והחל את כיתה ג', שוב הושעה לעתים תכופות, והוחזר לאשפוז למשך שמונה חודשים נוספים. עד כיתה ו' נכנס ויצא מאשפוז, ובהמשך שולב בבית ספר להפרעת נפשיות. ההתפרצויות שלא נצפו באשפוז חזרו, וההורים החליטו לאשפזו שוב. הוא הוחזר לבית הספר עם ליווי מקצועי צמוד של צוות המחלקה, אך בשל אירועי אלימות – ליאון הוצא סופית מבית הספר ועבר ללימודי בית.

 

ואז הוא גם התחיל להתנדב.

"ליאון מבחינתנו עשה את הבלתי ייאמן והפך את המעורבות החברתית לחלק בלתי נפרד ממנו. בשנים האחרונות הוא התנדב במכון הוולקני של משרד החקלאות ועסק בעבודת חקלאות, הוא התנדב בצבא אחת לשבוע, בכל פעם במשך חמש שעות, בבסיס חיל האוויר שבצריפין, הוא יצא להתנדבויות במועדון ניצולי השואה שבעיר לפעילויות פנאי משותפות ואפה עבורם יחד עם תלמידים נוספים עוגות לשבת. בנוסף הוא התנדב עם קשישים בבית האבות 'עד 120'".

ועכשיו, כשהוא מקבל את אות שר החינוך למעורבות חברתית, איך אתם מרגישים עם זה?

 

כתבה באדיבות: השקמה ראשון לציון

צילום: dreamstime

https://www.hashikma-rishon.co.il/education/17490

 

 

 

עבור לתוכן העמוד