התנדבות מאריכה את החיים

1/07/2019
התנדבות מאריכה את החיים (הגדל)

מחקר חדש מצא כי התנדבות קשורה לתוחלת חיים ארוכה יותר. אבל אל תצאו להתנדב רק בגלל הסיבה הזו. המחקר, שפורסם בכתב העת של האיגוד האמריקני לפסיכולוגיה, הראה כי ההתנדבות משפיעה על אורך החיים רק אם היא מתבצעת כדי לעזור לאחרים, ולא לעצמנו.

חוקרי אוניברסיטת מישיגן ניתחו נתונים ממחקר קודם שעקב אחר למעלה מעשרת אלפים תיכוניסטים מרגע סיום לימודיהם בשנת 1957 ועד שנת 2008, כשהיו כבני 70.

בשנת 2004 מילאו המשתתפים שאלון על פעילויות התנדבותיות שביצעו ועל תדירותן במהלך העשור האחרון. השאלון בדק גם את המניעים להתנדבות באמצעות משפטים שהנחקרים היו צריכים להגיד עד כמה הם נכונים כמו "אני מרגיש שחשוב לעזור לאחרים", "התנדבות היא דרך בריחה מצוינת מהצרות שלי" ו"התנדבות גורמת לי להרגיש טוב יותר לגבי עצמי".

החוקרים בדקו כמה מהנחקרים היו עדיין בחיים בשנת 2008 ואם יש קשר בין תוחלת החיים להתנדבות ולמניעיה. נמצא כי אנשים שעסקו בהתנדבות חיו שנים ארוכות יותר בהשוואה לאנשים שלא עסקו בפעילות התנדבותית, אבל אך רק אם המניעים שלהם היו רצון לעזור לאחר או רצון לקשרים חברתיים.

מתוך הנחקרים שלא התנדבו, 4.3% כבר לא היו בחיים בשנת 2008. מדובר בשיעור דומה לזה שנמצא אצל מתנדבים שהמניעים שלהם היו קשורים לרווח אישי (4%). אבל רק 1.6% מהמתנדבים שהמניעים שלהם היו קשורים יותר לעזרה לאחר ולחברות נפטרו במשך אותן ארבע שנים.

בניתוח הנתונים לקחו החוקרים בחשבון משתנים כמו הבריאות הפיזית והנפשית של המשתתפים, מצבם הסוציו-אקונומי, המצב המשפחתי, גורמי סיכון בריאותיים כמו עישון והשמנה ואת התמיכה החברתית שיש להם.מחקר תצפיתי מסוג זה לא יכול להוכיח באופן חד משמעי קשר של סיבה-תוצאה. ייתכן שיש גורמים שהשפיעו על התוצאות שהחוקרים לא הצליחו לקחת בחשבון כמו מאפיינים הקשורים באישיות. יחד עם זאת, אין ספק בכך שגם אם התנדבות לא תאריך את חייכם היא תמלא אותם ותתרום לחברה טובה קצת יותר.

 

באדיבות: אתר מוטק'ה

 https://www.motke.co.il/index.php?idr=400&p=2007155

צילום: Shutterstock

עבור לתוכן העמוד